30η αγωνιστική

*Γειτονικό ντέρμπι.

*Μετρούν 7/10 παιχνίδια με goal/goal τελευταία μεταξύ τους, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

*Η Βιγιαρεάλ δεν έχει υποστεί ήττα από τη Λεβάντε στα πρόσφατα 5 επίσημα παιχνίδια ανάμεσά τους.

*Α’ Γύρος: Βιγιαρεάλ – Λεβάντε 5-0

ΛΕΒΑΝΤΕ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε με σκορ 3-1 εκτός έδρας, από την Οσασούνα, για το πρωτάθλημα. Στο 44’ ο Τσίμι Άβιλα σκόραρε για το 1-0 που ήταν και το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου. Στο 57’ ο Μπούντιμιρ πέτυχε δεύτερο γκολ και στο 64’ ο Μπράσανατς έκανε το 3-0. Στο 74’ ο Μαρτί μείωσε για το τελικό αποτέλεσμα.

Η Λεβάντε παραμένει “κολλημένη” στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα και είδε εσχάτως τις ελπίδες της για το θαύμα της παραμονής να μειώνονται ύστερα από τα αποτελέσματα που είχε. Η ομάδα του Αλέσιο Λίσι δεν κατάφερε να αποσπάσει θετικό αποτέλεσμα στην έδρα της Οσασούνα (3-1) στο παιχνίδι πριν από τη διακοπή για τις εθνικές ομάδες. Η απόδοσή της ήταν μέτρια, δέχτηκε πίεση και δεύτερο μέρος δεν πρόβαλε σθεναρή αντίσταση.

Ήταν η δεύτερη ήττα στα τελευταία τρία ματς για τους “Γκρανότας” που μετρούν επίσης μία ισοπαλία. Τελευταία επιτυχία, ήταν η σχετικά εύκολη επικράτηση κόντρα στην Έλτσε με σκορ 3-0 εντός έδρας, πριν από τέσσερις αγωνιστικές. Βρίσκεται στο -8 από τη σωτηρία και το έργο της για να σώσει τη χρονιά, δυσκολεύει ολοένα και περισσότερο. “Πρέπει να συνεχίσουμε να παλεύουμε, να πάρουμε όσο το δυνατόν περισσότερους βαθμούς. Στο παιχνίδι με τη Βιγιαρεάλ θα τα δώσουμε όλα”, δήλωσε ο προπονητής της Λεβάντε, Λίσι.

Όσον αφορά την αποστολή, έχει εκ νέου αρκετά προβλήματα. Είναι εκτός οι τραυματίες Σολδάδο, Κλερκ, Ντουάρτε, Ντε Φρούτος και Ντάνι Γκόμεθ.

Λεβάντε Στατιστικά

*3/5 ματς τελευταία είχαν over 2.5 γκολ

*4/6 παιχνίδια έληξαν με γκολ εκατέρωθεν

*Δέχεται γκολ σε 9/14 ματς εντός έδρας

Παίξε Νόμιμα στo Pamestoixima.gr (ΚΛΙΚ ΕΔΩ)

21+ | Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | Γραμμή βοήθειας ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα |

ΒΙΓΙΑΡΕΑΛ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Γνώρισε την ήττα με σκορ 1-0 εκτός έδρας, από την Κάντιθ, στο πλαίσιο του πρωταθλήματος. Οι φιλοξενούμενοι παρά την υπεροχή, δεν αξιοποίησαν τις ευκαιρίες που δημιούργησαν. Στις καθυστερήσεις του αγώνα, ο Σομπρίνο σημείωσε το μοναδικό τέρμα στο παιχνίδι και έδωσε τη νίκη στην Κάντιθ.

Η Βιγιαρεάλ προσπαθεί να χωρέσει δύο καρπούζια στην ίδια μασχάλη, αλλά δυσκολεύεται. Η ομάδα του Ουνάι Έμερι συνεχίζει στο Τσάμπιονς Λιγκ και έχει ως στόχο ένα ευρωπαϊκό εισιτήριο για την επόμενη αγωνιστική περίοδο. Για την ώρα, είναι εκτός εξάδας και έχει να παλέψει με ομάδες όπως η Ρεάλ Σοσιεδάδ και η Μπέτις, οι οποίες δεν έχουν πλέον ευρωπαϊκές υποχρεώσεις. Αντιθέτως, το “Κίτρινο Υποβρύχιο” θα έχει στο πίσω μέρος του μυαλού και το ματς με τη Μπάγερν στο Μόναχο την ερχόμενη Τετάρτη, για τα προημιτελικά της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης.

Στο τελευταίο ματς πριν τη διακοπή, έχασε από την Κάντιθ (1-0) εκτός έδρας, χάρη σε ένα τέρμα στις καθυστερήσεις. Ούτως ή άλλως δεν έπεισε με την εικόνα της στο μεγαλύτερο κομμάτι του αγώνα. “Μας έβαλαν γκολ στο τέλος, όμως θα μπορούσαν να το έχουν πετύχει νωρίτερα”, είπε χαρακτηριστικά για το ματς με την Κάντιθ, ο Έμερι. Τρεις νίκες και δύο ήττες μετρά στα πρόσφατα πέντε η Βιγιαρεάλ, η οποία έχει χάσει τα τρία από τα πέντε τελευταία εκτός έδρας στο πρωτάθλημα.

Το θετικό για τον Ισπανό προπονητή είναι ότι δεν αντιμετωπίζει πολλά προβλήματα απουσιών. Είναι εκτός έως το φινάλε της σεζόν ο μπακ-χαφ Αλμπέρτο Μορένο, δεν υπολογίζεται επίσης ο εξτρέμ Τσουκουέζε και ο μέσος Κοκλέν.