*Στην κανονική διάρκεια: Λεβαδειακός – Λάρισα 1-1 και Λάρισα – Λεβαδειακός 0-0

*4/5 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια έληξαν με 2-3 γκολ

*Απόλυτα ισορροπημένη η πρόσφατη μεταξύ τους προϊστορία (3-4-3).

ΛΑΡΙΣΑ

Προηγούμενο ματς: Σε πολύ όμορφο παιχνίδι, έμεινε στο 3-3 απέναντι στην ΑΕΚ Β εκτός έδρας την προηγούμενη αγωνιστική. Έμεινε πίσω στο σκορ στο 44′ αλλά πρόλαβε να ισοφαρίσει πριν την ανάπαυλα (45+1′). Το γύρισε στο 57′, ισοφαρίστηκε στο 75′, ανέκτησε το προβάδισμά της στο 85′, αλλά η χαριστική βολή δόθηκε από τους γηπεδούχους στις καθυστερήσεις (90+4′).

Οδυνηρή γκέλα απέναντι στην ΑΕΚ Β για την Λάρισα, κυρίως για τον τρόπο που αυτή προήλθε. Έδειξε χαρακτήρα και κατάφερε να ανατρέψει το σκορ αλλά και να πάρει προβάδισμα άλλη μια φορά, ωστόσο λύγισε στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων. Πλέον οι πιθανότητες για την πρώτη θέση και την άνοδο έχουν εξασθενιστεί σημαντικά, θέλει μόνο νίκη σήμερα για να μείνει ζωντανή στο κόλπο και να μην λάβει πρόωρο τέλος η αποστολή της.

Τραυματίες παραμένουν οι Ζαράτε, Τσουμάνης και Στάμου, ενώ εκτός ομάδας τέθηκε οριστικά ο Μορέιρα. Ο κόουτς Δερμιτζάκης συμπεριέλαβε τους παίκτες που αποκτήθηκαν τον χειμώνα, με την ελπίδα πως η απόφαση για ανάκληση των δελτίων τους θα αρθεί.

Λάρισα Στατιστικά

*5/6 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με goal/goal

*3/4 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με Over 2,5

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ

Προηγούμενο ματς: Κέρδισε εύκολα με 2-0 την Νίκη Βόλου εντός έδρας την προηγούμενη αγωνιστική των πλέι οφ. Άνοιξε το σκορ πολύ νωρίς (9′), ενώ διπλασίασε τα τέρματά του στο 69′.

Δεν αντιμετώπισε ιδιαίτερα προβλήματα στο εντός έδρας παιχνίδι με αντίπαλο την Νίκη Βόλου, την οποία και κέρδισε με 2-0. Έτσι, πλησίασε ακόμη περισσότερο την άνοδο, έχει την τεράστια ευκαιρία να τελειώσει από σήμερα την δουλειά, αφού του αρκεί να μην χάσει. Με οδηγό το παιχνίδι στην κανονική διάρκεια πριν από έναν μήνα (0-0), ταξίδεψαν στον θεσσαλικό κάμπο οι Βοιωτοί.

Τραυματίες παραμένουν οι Νικολιάς και Κουιρουκίδης, Φρέσκο πρόβλημα με τους Λόπεζ και Γκεσαλί ενώ εκτός έμειναν και οι Τσελεπίδης, Πολέτο. Δίχως διαφοροποιήσεις η αποστολή του Σωκράτη Οφρυδόπουλου σε σχέση με το παιχνίδι κόντρα στην Νίκη Βόλου.