10η αγωνιστική

*Μετρούν 7/10 αναμετρήσεις με over 2.5 γκολ τελευταία μεταξύ τους, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

*Η Σόγκνταλ δεν έχει υποστεί ήττα από την Κονγκσβίνγκερ στα πρόσφατα 5 παιχνίδια ανάμεσά τους.

ΚΟΝΓΚΣΒΙΝΓΚΕΡ

Προηγούμενο ματς: Επιβλήθηκε της Λίλεχαμερ εκτός έδρας, με σκορ 3-5, για το Κύπελλο. Στο 5’ ο Πέντερσεν με εκτέλεση πέναλτι σκόραρε για το 0-1. Στο 14’ ο Γιάβενες ισοφάρισε σε 1-1, στο 26’ και στο 38’ οι γηπεδούχοι σκόραραν για το 3-1 του πρώτου ημιχρόνου. Στο 49’ και στο 57’ ο Πέντερσεν ισοφάρισε σε 3-3 και στο 64’ και στο 86’ ο Χόλταν σκόραρε για την ανατροπή και το τελικό αποτέλεσμα.

Η Κονγκσβίνγκερ είναι σε ανοδική πορεία, έχει βγάλει σαφή βελτίωση το τελευταίο διάστημα και έχει πάρει διαδοχικά νικηφόρα αποτελέσματα. Επικράτησε της Λίλεχαμερ (3-5) για το Κύπελλο την περασμένη εβδομάδα, όμως τα σημαντικά ήταν οι επιτυχίες κόντρα στην Ράουφος (1-2) εκτός έδρας και Σκάιντ (5-0) εντός. Τέσσερις νίκες και μία ήττα στα τελευταία πέντε παιχνίδια στο πρωτάθλημα συγκεκριμένα. Είναι ξανά εκτός οι Γιαρ, Γέρστρεμ, δίνεται αμφίβολος ο Τέιλορ.

Κονγκσβίνγκερ Στατιστικά

*7/10 αναμετρήσεις είχαν “2-3 γκολ”

*5/10 παιχνίδια έληξαν με No Goal

*Δέχεται γκολ σε 7/10 ματς εντός έδρας

ΣΟΓΚΝΤΑΛ

Προηγούμενο ματς: Πήρε τη νίκη με σκορ 1-3 εκτός έδρας, επί της Φέρντε, για το Κύπελλο. Στο 42’ ο Ντίας σκόραρε για το 0-1, στο 45+1’ ο Σάβλαντ ισοφάρισε σε 1-1 για το πρώτο ημίχρονο. Στο 80’ και πάλι ο Ντίας σκόραρε για το 1-2 και στο 90’ ο Νέσε διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Η Σόγκνταλ επέστρεψε στις νίκες, αλλά για το Κύπελλο, επιβλήθηκε της Φέρντε (1-3) εκτός έδρας και πήρε την πρόκριση για την επόμενη φάση. Άφησε πίσω της την ήττα από τη Ράνχαϊμ (2-0) για το πρωτάθλημα, αυτή ήταν που έφερε στην κορυφή μαζί της, Κρίστιανσουντ και Ράνχαϊμ. Δύσκολο ματς στην έδρα της Κονγκσβίνγκερ τώρα, μετά αντιμετωπίζει τη Σταρτ εντός έδρας. Όσον αφορά την αποστολή, είναι εκτός ο Νορντ, ο οποίος λείπει από την αρχή της σεζόν και δεν επηρεάζει.