*3η αγωνιστική

*Οι δύο ομάδες έχουν συναντηθεί μόλις μια φορά σε επίσημο επίπεδο, το μακρινό 2008 για το κύπελλο.

Δείτε όλους τους αγώνες στο κουπόνι παμε στοιχημα

KFUM ΟΣΛΟ

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε με 0-2 της ερασιτεχνικής Άρβολ εκτός έδρας, για τον πρώτο γύρο του κυπέλλου. Πέτυχε το πρώτο γκολ στο 36′, ενώ σφράγισε την πρόκριση στο 60′.

Δεν αντιμετώπισε προβλήματα στον αγώνα κυπέλλου με ομάδα τέταρτης κατηγορίας και πήρε την πρόκριση στην επόμενη φάση του θεσμού, δίχως να αγχωθεί ιδιαίτερα. Στο πρωτάθλημα, έμεινε στο 1-1 απέναντι στην Κρίστιασουντ εκτός έδρας την περασμένη αγωνιστική. Το παιχνίδι κρίθηκε με δύο απανωτά γκολ στα τέλη του πρώτου ημιχρόνου, ενώ η KFUM ήταν εκείνη που είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων στην επανάληψη και βρέθηκε κοντά στο να σκοράρει δεύτερο γκολ. Το τελικό αποτέλεσμα πάντως ήταν δίκαιο, αφού σε γενικές γραμμές το ματς ήταν ισορροπημένο.

Δύο ισοπαλίες σε ισάριθμα ματς μέχρι τώρα για την νεοφώτιστη KFUM Όσλο, που έχει μπει καλά στην σεζόν και ας ψάχνει ακόμη τα πατήματά της. Παραμένει τραυματίας ο φορ Οκέκε.

KFUM Όσλο Στατιστικά

*6/7 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με 2-3 γκολ

*5/6 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με goal/goal

ΣΤΡΟΜΣΓΚΟΝΤΣΕΤ

Προηγούμενο ματς: Κέρδισε άνετα με 0-7 την Χάλινγκνταλ εκτός έδρας για τον πρώτο γύρο του κυπέλλου. Πέτυχε τρία γκολ προς τα τέλη του πρώτου μέρους (35′, 41′, 45+4′) και άλλα τέσσερα στην επανάληψη (52′, 54′, 75′, 85′).

Μπορεί η σεζόν να ξεκίνησε με μια βαριά ήττα για την «Γκόντσετ», παρόλα αυτά έβγαλε αντίδραση στο παιχνίδι με την Ρόζενμποργκ την δεύτερη αγωνιστική και κατάφερε να επικρατήσει της τελευταίας με 1-0. Το παιχνίδι δεν διεκδίκησε δάφνες ποιότητας και οι καλές φάσεις ήταν μετρημένες στα δάκτυλα, η Στρομσγκόντσετ ήταν εκείνη που ευτύχησε να σκοράρει στο δεύτερο μέρος, ενώ στην συνέχεια κράτησε το υπέρ της αποτέλεσμα χωρίς μεγάλη δυσκολία.

Ακολούθησε άνετη επικράτηση στο κύπελλο, απέναντι σε ομάδα πέμπτης κατηγορίας. Ο τεχνικός Ίσνες δεν μπορεί να υπολογίζει στον μακροχρόνιο τραυματία Σόρμο.