17η αγωνιστική

*Under 2.5 τα πέντε τελευταία παιχνίδια μεταξύ των δυο ομάδων.

*Στον πρώτο γύρο: ΑΪΚ – Κάλμαρ 1-0

ΚΑΛΜΑΡ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 2-1 από τη Ντέγκερφορς, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο έκτο λεπτό και παρότι ισοφάρισε λίγο πριν την ανάπαυλα με τον Όλιβερ Μπεργκ, εν τέλει δέχθηκε και δεύτερο τέρμα στο 63′, για το τελικό αποτέλεσμα.

Επιστροφή στα αρνητικά αποτελέσματα για την Κάλμαρ, μετά και τη νίκη επί της Έλφσμποργκ (1-0 εντός). Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Χένρικ Ρίντστρεμ φιλοξενήθηκε από τη Ντέγκερφορς, στην έδρα της οποίας ηττήθηκε με 2-1. Σε ένα αρκετά ισορροπημένο ματς, μπορεί να ισοφάρισε προσωρινά σε 1-1, εν τέλει όμως έμεινε με άδεια χέρια στις λεπτομέρειες.

Παρά την απώλεια αυτή, διατηρείται στα μέσα της κατάταξης, απέχοντας τόσο από την πρώτη τριάδα, όσο και από την επικίνδυνη ζώνη. Παραμένει αήττητη στα πέντε τελευταία εντός της, έχοντας τέσσερις νίκες και μια ισοπαλία, στα οποία δέχθηκε μόλις ένα τέρμα. Εκτίουν τιμωρία οι Σίμον Σκραμπ και Νάχομ Γκιραμάι, καθώς συμπλήρωσαν κάρτες.

Κάλμαρ Στατιστικά

*Under 2.5 τα 7/8 τελευταία παιχνίδια της.

*Under 2.5 τα πέντε τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΑΪΚ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία 1-1 με τη Σκεντίγια, για το Κόνφερενς Λιγκ. Βρέθηκε πίσω από το πρώτο μόλις λεπτό, για να ισοφαρίσει εν τέλει στο 17′ με τον Γκουιντέτι.

Δεν τα κατάφερε μεσοβδόμαδα η ΑΪΚ. Την περασμένη Πέμπτη, η ομάδα του Μπάρτοζ Γκρζέλακ υποδέχθηκε τη Σκεντίγια, στο πρώτο μεταξύ τους παιχνίδι για τον τρίτο προκριματικό του Κόνφερενς Λιγκ, με την οποία έμεινε στο 1-1. Σε ένα αρκετά ισορροπημένο ματς, μπορεί να βρέθηκε πίσω μόλις στο πρώτο λεπτό και να ισοφάρισε άμεσα, στην πορεία δεν ήταν ικανή για να το κάτι παραπάνω.

Τώρα, θα πάει στη Βόρεια Μακεδονία μόνο για τη νίκη, την ερχόμενη Πέμπτη (11/08). Σε ότι αφορά το πρωτάθλημα τώρα, μπορεί να μην αγωνίστηκε την περασμένη εβδομάδα, ωστόσο επικράτησε στα δυο τελευταία της παιχνίδια εκεί. Πανηγύρισε ένα διπλό στις τέσσερις πιο πρόσφατες εξόδους της (1-2-1). Απέκτησε ως δανεικό μέχρι τον ερχόμενο καλοκαίρι τον 22χρονο μέσο Βίνσεντ Τιλ από την ουκρανική Βόρσκλα.