* Η Γιουβέντους διατήρησε ανέπαφη την εστία της στα οχτώ τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της για το πρωτάθλημα.

* Σημειώθηκε under 2,5 στα πέντε τελευταία παιχνίδια της Γιουβέντους με αντίπαλο τη Λάτσιο σε όλες τις διοργανώσεις.

* Η Γιουβέντους δέχθηκε γκολ στο ένα από τα έξι τελευταία παιχνίδια της με αντίπαλο τη Λάτσιο σε όλες τις διοργανώσεις.

ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ

Δύο νίκες μακριά από την κατάκτηση του πέμπτη σερί πρωταθλήματός της, και 34ου συνολικά στην ιστορία της, βρίσκεται η Γιουβέντους. Το συγκρότημα του Αλέγκρι δεν άφησε ανεκμετάλλευτη την ήττα της Νάπολι στο Μιλάνο από την Ίντερ (2-0), καταφέρνοντας να πανηγυρίσει το «τρίποντο» κόντρα στην Παλέρμο την Κυριακή (4-0 εντός έδρας). Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με τον Κεντίρα μόλις στο 10’, μετά από υπέροχη μπαλιά του Πογκμπά. Στο δεύτερο ημίχρονο, και πιο συγκεκριμένα μέσα σε τρία λεπτά, η Γιουβέντους σημείωσε άλλα δύο γκολ με τους Πογκμπά (71’) και Κουαντράδο (74’). Το κερασάκι στην τούρτα για τους πρωτοπόρους του βαθμολογικού πίνακα έβαλε ο Παντοίν στο 89’, διαμορφώνοντας παράλληλα το τελικό αποτέλεσμα.

Μακριά από τα αρνητικά αποτελέσματα παραμένουν οι νταμπλούχοι Ιταλίας στις 23 τελευταίες αγωνιστικές που έδωσαν για το πρωτάθλημα, στις οποίες σημείωσαν 22 νίκες και μία ισοπαλία! Παράλληλα σημείωσαν 13 σερί εντός έδρας νίκες, διατηρώντας ανέπαφη την εστία τους στις οχτώ τελευταίες από αυτές. Παρά το σημαντικό προβάδισμα του συλλόγου για κατάκτηση του τίτλου ο προπονητής του προσπαθεί να διατηρήσει χαμηλό προφίλ, εν όψει των πέντε τελευταίων αγωνιστικών. «Μία νίκη κόντρα στη Λάτσιο θα μας επιτρέψει να κάνουμε άλλο ένα βήμα για την κατάκτηση του πρωταθλήματος. Χρειάζεται να βελτιωθούμε περισσότερο. Είχαμε κάποια κενά διαστήματα κόντρα στην Παλέρμο, τα οποία δεν πρέπει να επαναλάβουμε», υποστήριξε μεταξύ άλλων στη συνέντευξη Τύπου που παραχώρησε.

Προηγούμενο ματς: Χωρίς να δυσκολευτεί η Γιουβέντους επικράτησε εντός έδρας με 4-0 της Παλέρμο, στο πλαίσιο της 33ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Στατιστικό: Η Γιουβέντους επικράτησε στα 13 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της για το πρωτάθλημα.

O bookmaker δεν βρέθηκε

ΛΑΤΣΙΟ

Το 2Χ2 στην τεχνική ηγεσία της Λάτσιο έκανε ο Σιμόνε Ιντζάγκι, ο οποίος αντικατέστησε πριν από δύο βδομάδες τον Στέφανο Πιόλι. Αφού επικράτησε της Παλέρμο (3-0 εκτός έδρας) κατάφερε να κάψει την αντίσταση και της Έμπολι (2-0 εντός έδρας) την Κυριακή (17/4). Οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να προηγηθούν στο σκορ μόλις στο 6’, μετά την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Καντρέβα. Το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση διαμόρφωσε ένα λεπτό πριν την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου ο Ονάζι. Μακριά από τα αρνητικά αποτελέσματα παραμένουν οι «μπιανκοσελέστι» στις εννέα τελευταίες εκτός έδρας αναμετρήσεις που έδωσαν για την ίδια διοργάνωση, στις οποίες σημείωσαν τρεις νίκες και έξι ισοπαλίες. Στις τέσσερις σημειώθηκαν περισσότερα από δύο γκολ, ενώ σε ισάριθμες σημειώθηκε no-goal.

Aξίζει να σημειώσουμε πως πέντε αγωνιστικές πριν το τέλος της σεζόν και οι πρωτευουσιάνοι απέχουν έντεκα βαθμούς από την πέμπτη θέση του βαθμολογικού πίνακα, που οδηγεί στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις της επόμενης σεζόν. «Δεν έχουμε τίποτα να χάσουμε κόντρα στη Γιουβέντους», υπογράμμισε στο ξεκίνημα των δηλώσεών τους στη συνέντευξη Τύπου εν όψει της αποψινής αναμέτρησης ο προπονητής της Λάτσιο, ενώ συνέχισε λέγοντας: «Εμείς θα κάνουμε το παιχνίδι μας. Όποιος κληθεί να αγωνιστεί θα τα δώσει όλα στον αγωνιστικό χώρο, παίζουμε πάντα με στόχο τη νίκη. Γνωρίζουμε πως θα πρέπει να κάνουμε κάτι εντυπωσιακό, η ομάδα μπορεί να διαχειριστεί μεγάλες αναμετρήσεις».

Προηγούμενο ματς: Νικήτρια αναδείχθηκε στην έδρα της η Λάτσιο επικρατώντας με 2-0 της Έμπολι, στο πλαίσιο της 33ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Στατιστικό: Η Λάτσιο παραμένει αήττητη στα εννέα τελευταία εκτός έδρας παιχνίδια της για το πρωτάθλημα.