* Η Μπάγερν Μονάχου δέχθηκε γκολ στο ένα από τα έξι τελευταία παιχνίδια της για το πρωτάθλημα.

* Η Χέρτα παραμένει αήττητη στα δέκα τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της για το πρωτάθλημα.

* Η Χέρτα σημείωσε τουλάχιστον δύο γκολ στα τέσσερα τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της για το πρωτάθλημα.

ΧΕΡΤΑ

Νοκ άουτ από τα ημιτελικά του Κυπέλλου Γερμανίας τέθηκε η Χέρτα, καθώς γνώρισε την εντός έδρας ήττα με 3-0 από την Ντόρτμουντ μεσοβδόμαδα. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 20’ με τον Κάστρο. Στο δεύτερο ημίχρονο, και πιο συγκεκριμένα στο 75’, ο Ρόις διπλασίασε τα τέρματά τους. Το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση διαμόρφωσε επτά λεπτά πριν την ολοκλήρωση των 90’ ο Μιχιταριάν. Στο πρωτάθλημα το συγκρότημα του Νταρντάι απέχει από τα νικηφόρα αποτελέσματα εδώ και τρεις αγωνιστικές, στις οποίες σημείωσε μία ισοπαλία και δύο ήττες. Πιο συγκεκριμένα μετά τις δύο σερί που πανηγύρισε κόντρα στις Σάλκε (2-0 εντός έδρας) και Ίνγκολσταντ (2-1 εντός έδρας) μοιράστηκε από ένα βαθμό με το Ανόβερο (2-2 εντός έδρας), ενώ παράλληλα δεν κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της Γκλάντμπαχ (5-0 εκτός έδρας) και Χόφενχαϊμ (2-1 εκτός έδρας).

Κόντρα στην τελευταία την προηγούμενη βδομάδα οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Σταρκ στο 26’. Η απάντηση των γηπεδούχων ήρθε στο 33’ με τον Σαρ. Το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση διαμόρφωσε πέντε λεπτά πριν την ολοκλήρωση αυτής ο Ουτ. Μακριά από τα αρνητικά αποτελέσματα παραμένουν οι πρωτευουσιάνοι στις δέκα τελευταίες εντός έδρας αναμετρήσεις που έδωσαν για την ίδια διοργάνωση, στις οποίες σημείωσαν έξι νίκες και τέσσερις ισοπαλίες. Στις επτά σημειώθηκαν λιγότερα από τρία γκολ, ενώ στις έξι σημειώθηκε no-goal. «Είμαστε κουρασμένοι από τον ημιτελικό του Κυπέλλου Γερμανίας. Η μάχη για την τέταρτη θέση του βαθμολογικού πίνακα αξίζει τον κόπο. Έχουμε τεράστιο σεβασμό για την Μπάγερν Μονάχου», υπογράμμισε μεταξύ άλλων ο προπονητής της Χέρτα.

Προηγούμενο ματς: Τον αποκλεισμό από τα ημιτελικά του Κυπέλλου Γερμανίας γνώρισε η Χέρτα, καθώς ηττήθηκε εντός έδρας από την Ντόρτμουντ με 3-0.

Στατιστικό: Σημειώθηκε over 2,5 στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της Χέρτα για το πρωτάθλημα.

Στοιχημάτισε τώρα στο Χέρτα – Μπάγερν Μονάχου

ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ

Στον τελικό του Κυπέλλου Γερμανίας προκρίθηκε μετά από δύο χρόνια η πολυνίκης του θεσμού με 17 κατακτήσεις Μπάγερν Μονάχου. Το συγκρότημα του Γκουαρντιόλα κατάφερε να επικρατήσει μεσοβδόμαδα με 2-0 της Βέρντερ Βρέμης εντός έδρας. Το σκορ στην αναμέτρηση άνοιξε στο 30’ με κεφαλιά ο Μίλερ. Ο ίδιος ποδοσφαιριστής ευστόχησε σε εκτέλεση πέναλτι στο δεύτερο ημίχρονο, και πιο συγκεκριμένα στο 71’, διαμορφώνοντας παράλληλα το τελικό αποτέλεσμα. Μακριά από τα αρνητικά αποτελέσματα παραμένουν οι Βαυαροί στις έξι τελευταίες αγωνιστικές που έδωσαν για το πρωτάθλημα, στις οποίες σημείωσαν πέντε νίκες και μία ισοπαλία. Πιο συγκεκριμένα αφού μοιράστηκαν από ένα βαθμό με την Ντόρτμουντ (0-0 εκτός έδρας) επικράτησαν των Βέρντερ Βρέμης (5-0 εντός έδρας), Κολωνία (1-0 εκτός έδρας), Άιντραχτ Φρανκφούρτης (1-0 εντός έδρας), Στουτγκάρδη (3-0 εκτός έδρας) και Σάλκε (3-0 εντός έδρας).

Κόντρα στην τελευταία την προηγούμενη βδομάδα οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με τον Λεβαντόφσκι στο 54’, ενώ έντεκα λεπτά αργότερα διπλασίασαν τα τέρματά τους με τον ίδιο ποδοσφαιριστή. Το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση διαμόρφωσε στο 73’ ο Βιντάλ. Την ευκαιρία να πανηγυρίσει το 26ο πρωτάθλημα στην ιστορία της έχει σήμερα η Μπάγερν Μονάχου, εφόσον επικρατήσει της Χέρτα και η Ντόρτμουντ ηττηθεί στην έδρα της Στουτγκάρδης. «Η Ντόρτμουντ θα κερδίσει στην Στουτγκάρδη. Χρειαζόμαστε άλλες δύο νίκες, πηγαίνουμε βήμα-βήμα», υπογράμμισε ο πρόεδρος των Βαυαρών, Καρλ-Χάινς Ρουμενίγκε.

Προηγούμενο ματς: Την πρόκρισή της στον τελικό του Κυπέλλου Γερμανίας πανηγύρισε η Μπάγερν Μονάχου, επικρατώντας εντός έδρας της Βέρντερ Βρέμης.

Στατιστικό: Η Μπάγερν Μονάχου επικράτησε στα 26 από τα 31 τελευταία παιχνίδια της για το πρωτάθλημα.