*No Goal και Under 2.5 τα 3/5 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

*Στον πρώτο γύρο: Γκινγκάμπ – Γκρενόμπλ 2-2

Δείτε τα Προγνωστικά Γαλλίας

ΓΚΡΕΝΟΜΠΛ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 3-1 από τη Ροντέ, για το πρωτάθλημα. Παρότι προηγήθηκε με τον Βαλς στο 16ο λεπτό, στην πορεία δέχθηκε την ανατροπή (21′, 54′, 61′).

Την έκτη διαδοχική της ήττα υπέστη η Γκρενόμπλ, πιστοποιώντας ότι είναι σε πολύ κακό φεγγάρι. Την προηγούμενη αγωνιστική, στο ντεμπούτο του Λοράν Περλάντ, φιλοξενήθηκε από τη Ροντέ, κόντρα στην οποία έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 3-1. Αν και πήρε το προβάδισμα στο σκορ, δέχθηκε πολύ γρήγορα την ισοφάριση, ενώ έχοντας περισσότερο παθητικό ρόλο στο δεύτερο ημίχρονο, δεν άντεξε στην πίεση και δέχθηκε και την ανατροπή.

Μετά και από αυτή τη νέα απώλεια, υποχώρησε στην 10η θέση της κατάταξης, την οποία και μοιράζεται με την Πο, μένοντας στο -3 από την πεντάδα και τα πλέι οφ. Πανηγύρισε μια νίκη στα πέντε πιο πρόσφατα εντός της, στα οποία είχε ακόμη από δυο ισοπαλίες και ήττες.

Γκρενόμπλ Στατιστικά

*No Goal και Under 2.5 τα 3/4 τελευταία παιχνίδια της.

*Under 2.5 τα 3/4 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΓΚΙΝΓΚΑΜΠ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 3-0 επί της Βαλενσιέν, για το πρωτάθλημα. Τα τέρματα της σημείωσαν οι Λεμονιέ (7′), Μερζέμ (22′) και Ελ Ουαζάνι (64′).

Από τη δεύτερη διαδοχική της νίκη προέρχεται από την πλευρά της η Γκινγκάμπ, μετά και το διπλό που έβγαλε επί της Κονκαρνό (2-3). Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Στεφάν Ντουμόντ υποδέχθηκε τη Βαλενσιέν, την οποία και συνέτριψε με 3-0. Αποτέλεσμα δίκαιο, καθώς ήταν με διαφορά ανώτερη στον αγωνιστικό χώρο και εκμεταλλευόμενη τις φάσεις που δημιούργησε ουσιαστικά “καθάρισε” από τα μέσα του ημιχρόνου.

Κάπως έτσι, βρίσκεται στην έκτη θέση σε τετραπλή ισοβαθμία με τις Παρί, Καέν και Αμιάν, ούσα παράλληλα στο -1 από την πρώτη πεντάδα, που οδηγεί στα πλέι οφ ανόδου. Πήρε ένα διπλό στις τέσσερις τελευταίες εξόδους της (1-1-2).