* Αήττητη η Φενέρμπαχτσε στα 9 τελευταία ταξίδια της στην Κερασούντα (6-3-0)!

* Στον 1ο γύρο (12/11): Φενέρμπαχτσε – Γκιρεσούνσπορ 1-2

Δείτε τα Προγνωστικά Τουρκίας

ΓΚΙΡΕΣΟΥΝΣΠΟΡ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα (1-0) από την Ιστανμπούλσπορ. Ο Έζε πέτυχε το καθοριστικό γκολ στο 10ο λεπτό, ο Μπάγιτς έχασε πέναλτι για την Γκιρεσούνσπορ στο 17’ και στο 49’ αποβλήθηκε ο Ντέλι των γηπεδούχων.

Απέτυχε στο δευτεριάτικο “εξάποντο” παραμονής στην Πόλη η ομάδα της Κερασούντας και πλέον είναι πολύ μεγάλο φαβορί για υποβιβασμό από το -5, αφού δεν έχει και την εικόνα ομάδας που μπορεί να αντιδράσει παρά την καθυστερημένη αλλαγή προπονητή.

Τελικά ο Κελές αποχώρησε μετά από την παράταση που πήρε στην εντός έδρας 4αρα από την Μπασακσεχίρ. Διάδοχος ο 56χρονος Ιρφάν Μπουζ, που ήταν άνεργος από τον Οκτώβριο του 2021, όταν απολύθηκε από τον πάγκο της Μαλάτιασπορ, η οποία στην συνέχεια υποβιβάστηκε.

Με πικρό τρόπο υπέστη την ήττα στην έδρα της Ιστανμπούλσπορ, μοιραίος ο φορ Μπάγιτς που έχασε το πέναλτι νωρίς και είχε πολύ άσχημα τελειώματα σε όλο το ματς. Αφεντικό μετά το γρήγορο γκολ η Γκιρεσούνσπορ, έκλεισε τους γηπεδούχους μέσα στην περιοχή μετά την αποβολή τους, αλλά όσο περνούσαν τα λεπτά οι παίκτες της ήταν ολοένα και πιο βιαστικοί με αποτέλεσμα να μην καρποφορήσει η πίεση.

“Πιστεύουμε στην ομάδα, με πολλή δουλειά θα καταφέρουμε τον στόχο της παραμονής. Κάνοντας τους υπολογισμούς υπάρχουν αρκετοί διαθέσιμοι βαθμοί. Θέλουμε την στήριξη των φιλάθλων μας για να καταφέρουμε.” δήλωσε πριν το ντεμπούτο του ο κόουτς Μπουζ.

Δίχως νέα προβλήματα απουσιών ενόψει Φενέρ, παραμένουν εκτός οι στόπερ Πέρες, Σενγκιόρ, ενώ δεν αναμένεται να προλάβει ο Σαβίσεβιτς (μέσος).

ΓΚΙΡΕΣΟΥΝΣΠΟΡ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Over 3.5 τα 5/7 τελευταία παιχνίδια της

* Goal/Goal τα 4/5 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της για το πρωτάθλημα

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία (0-0) με την Σίβασπορ.

Πετυχημένη η διπλή εξόρμηση στην Σεβάστεια για τα “καναρίνια”, το προηγούμενο Σάββατο έβγαλαν πειστικό διπλό στο πρωτάθλημα για να βρεθούν στο -3 από την κορυφή κι απόψε έχουν την ευκαιρία να πιάσουν την Γαλατά, η οποία έχει δύσκολο παιχνίδι αύριο.

Την Τετάρτη της έλειψε μόνο το γκολ για να πάρει ακόμη μεγαλύτερο προβάδισμα πρόκρισης για τον τελικό του Κυπέλλου. Με αρκετές αλλαγές στο αρχικό σχήμα παρέταξε την ομάδα του ο κόουτς Ζεσούς, αλλά η λειτουργία της ήταν συμπαγής, για δεύτερο σερί παιχνίδι δεν απειλήθηκε ανασταλτικά στο 11 εναντίον 11. Είχε δυνατές ευκαιρίες στο ξεκίνημα του αγώνα, διατήρησε τον έλεγχο του ρυθμού ως το τέλος.

Το μεσοβδόμαδο clean sheet ήταν το πρώτο μετά από 11 σερί εκτός έδρας παιχνίδια πρωταθλήματος που παραβιάστηκε η εστία της.

Ευχάριστα νέα από το μέτωπο των τραυματιών για τον κόουτς Ζεσούς, οι Μπατσουαγί και Κινγκ έπαιξαν ως αλλαγές την Τετάρτη, επιστρέφει σήμερα στην αποστολή ο αρχισκόρερ Βαλένσια και ο χρήσιμος μέσος Γιουκσέκ. Δεν ταξίδεψαν στην Κερασούντα οι τιμωρημένοι Καχβετσί (μέσος), Αράο (αμ. χαφ), οι τραυματίες Μπαγιντίρ (κίπερ), Αλιόσκι (αρ. μπακ), Λίνκολν (αρ. μπακ) και για λόγους τακτικής οι Σανγκαρέ (δεξί μπακ), Ενρίκε (στόπερ).