* 9η αγωνιστική

* Η Ντούισμπουργκ σημείωσε τουλάχιστον δύο γκολ στα τρία τελευταία εκτός έδρας παιχνίδια της για το πρωτάθλημα.

* Η Φορτούνα Ντίσελντορφ επικράτησε στα έξι από τα επτά τελευταία παιχνίδια της για το πρωτάθλημα.

ΦΟΡΤΟΥΝΑ ΝΤΙΣΕΛΝΤΟΡΦ

Μετά την ήττα που γνώρισε από την Γκρόιτερ Φιρτ (3-1 εκτός έδρας) στις 17 Σεπτεμβρίου η Φορτούνα Ντίσελντορφ πανηγύρισε το «τρίποντο» κόντρα στις Ρέγκενσμπουργκ (1-0 εντός έδρας) και Σαν Πάουλι (2-1 εκτός έδρας). Κόντρα στην τελευταία την προηγούμενη βδομάδα οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν μόλις στο 9’ με τον Ουσάμι, μετά την ασίστ του Αϊχάν. Στο 23’ ο Χένινγκς διπλασίασε τα τέρματά τους, προτού ο Σαχίν διαμορφώσει το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση με το γκολ του έντεκα λεπτά αργότερα.

Απόψε η Φορτούνα Ντίσελντορφ υποδέχεται στην «ESPRIT arena» τη …γειτόνισσα Ντούισμπουργκ στο μεταξύ τους ντέρμπι (σ.σ. τις δύο πόλεις χωρίζουν μόλις 29 χλμ.). «Αντιμετωπίζουμε μία ομάδα που τα έχει πάει καλά στο ξεκίνημα του πρωταθλήματος, δείχνοντας καλά στοιχεία στη γραμμή κρούσης της», υπογράμμισε στη συνέντευξη Τύπου που παραχώρησε ο προπονητής της Φορτούνα Ντίσελντορφ, Φρίντχελμ Φούνκελ, ενώ συνέχισε λέγοντας:

«Θα πρέπει να αμυνθούμε δυνατά έτσι ώστε να περιορίσουμε σημαντικά την αντίπαλό μας. Έχουμε ομαδικό πνεύμα. Πάντα στα ντέρμπι η ατμόσφαιρα είναι ιδιαίτερη, χαιρόμαστε όταν αγωνιζόμαστε σε ένα γεμάτο γήπεδο». Μέχρι την Παρασκευή είχαν πουληθεί περισσότερα από 35.000 εισιτήρια για το αποψινό ντέρμπι, ενώ αναμένονται και 6.000 εκδρομείς της Ντούισμπουργκ.

Προηγούμενο ματς: Η Φορτούνα Ντίσελντορφ επικράτησε εκτός έδρας με 2-1 της Σαν Πάουλι, στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Στατιστικό: Σημειώθηκε over 2,5 στα τέσσερα από τα πέντε τελευταία παιχνίδια της Φορτούνα Ντίσελντορφ για το πρωτάθλημα.

Το Φορτούνα Ντίσελντορφ – Ντούισμπουργκ παίζει στην Betshop

ΝΤΟΥΪΣΜΠΟΥΡΓΚ

Στις πέντε τελευταίες αγωνιστικές που έδωσε η Ντούισμπουργκ για το πρωτάθλημα πανηγύρισε μόλις μία νίκη, αυτή κόντρα στην Μπίλεφελντ (4-0 εκτός έδρας) στις 9 Σεπτεμβρίου. Στις υπόλοιπες μοιράστηκε από ένα βαθμό με την Ίνγκολσταντ (2-2 εκτός έδρας), ενώ δεν κατάφερε να κάμψει την αντίσταση των Ντάρμσταντ (2-1 εντός έδρας), Νυρεμβέργη (6-1 εντός έδρας) και Χόλσταϊν Κίελ (3-1 εντός έδρας).

Την προηγούμενη βδομάδα κόντρα στην τελευταία οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν μόλις στο 9’ με τον Σίντλερ. Στο δεύτερο ημίχρονο και πιο συγκεκριμένα στο 73’ ο Ντρέξλερ διπλασίασε τα τέρματά τους, ενώ δύο λεπτά πριν τη συμπλήρωση των 90’ ο ίδιος ποδοσφαιριστής έκανε το 3-0 από την άσπρη βούλα του πέναλτι. Το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι ήταν να διαμορφώσουν το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Φρόντε.

«Πρέπει να παλέψουμε όλοι μαζί και να είμαστε πιο συμπαγείς από ποτέ», υπογράμμισε στη συνέντευξη Τύπου που παραχώρησε ο προπονητής των «ζέβρων», Ίλια Γκρούεφ, εν όψει του αποψινού ντέρμπι με τη Φορτούνα Ντίσελντορφ, ενώ συνέχισε λέγοντας: «Θέλουμε να πραγματοποιήσουμε μία μεγάλη εμφάνιση. Αν δουλέψουμε ομαδικά θα καταφέρουμε να πάρουμε ένα θετικό αποτέλεσμα».

Προηγούμενο ματς: Την εντός έδρας ήττα με 3-1 γνώρισε η Ντούισμπουργκ από τη Χόλσταϊν Κίελ, στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Στατιστικό: Σημειώθηκε over 2,5 στα έξι τελευταία παιχνίδια της Ντούισμπουργκ για το πρωτάθλημα (δες το στην Betshop)