*Στον Α’ γύρο: Βικτόρια Πλζεν – Καρβίνα 0-1

*8/10 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια έληξαν με Under 2,5

*4/5 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια έληξαν με N/G

*Αήττητο έξι αγώνων τρέχει η Βικτόρια Πλζεν στην έδρα της Καρβίνα (0-2-4).

ΚΑΡΒΙΝΑ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε με 2-1 από την Χράντετς Κραλόβε εκτός έδρας την περασμένη αγωνιστική του πρωταθλήματος. Έμεινε πίσω στο σκορ στο 25′, κατάφερε να ισοφαρίσει με αυτογκόλ δέκα λεπτά αργότερα (35′), αλλά στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου έμεινε με δέκα λόγω αποβολής. Παίζοντας με αριθμητικό μειονέκτημα, δέχτηκε και δεύτερο γκολ στο 65′.

Φιλόδοξη η προσπάθειά της στην έδρα της Χράντετς Κραλόβε, αλλά όχι αρκετή για να αποφέρει ένα θετικό αποτέλεσμα. Στάθηκε και άτυχη, αφού αναγκάστηκε να παίξει με παίκτη λιγότερο για όλο το δεύτερο ημίχρονο. Σε κάθε περίπτωση, παραμένει στην προτελευταία θέση και στο +1 από την ουραγό Σέσκε Μπουντεγιίοβιτσε, θα δώσει σκληρή μάχη για την παραμονή της στην κατηγορία. Δεύτερο σερί ματς το σημερινό που θα δώσει με τον υπηρεσιακό Μπιέλαν. Τιμωρημένοι οι Μέμιτς και Ραζνάτοβιτς, τραυματίες παραμένουν οι Μπουντίνσκι και Μπεντέρκα.

Καρβίνα Στατιστικά

*7/8 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με Over 2,5

*4/5 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με goal/goal

ΒΙΚΤΟΡΙΑ ΠΛΖΕΝ

Προηγούμενο ματς: Κατάφερε να προκριθεί στα ημιτελικά του κυπέλλου, αφού επικράτησε με 0-3 της Γιάμπλονετς εκτός έδρας μεσοβδόμαδα. Πέτυχε δύο απανωτά γκολ προς το τέλος του ημιχρόνου (34′, 37′), απλοποιώντας την κατάσταση, ενώ το τρίτο ήρθε στο ρελαντί (65′).

Επιβλητική η παρουσία της στην έδρα της ανεβασμένης Γιάμπλονετς, κατάφερε να κάνει επίδειξη ισχύος και έδειξε πως το κύπελλο αποτελεί για εκείνη βασικό στόχο στην σεζόν. Δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στην αντίπαλό της και ανέκτησε άμεσα ψυχολογία μετά την απρόσμενη εντός έδρας ήττα από την Λίμπερετς για το πρωτάθλημα (1-3). Στο πρωτάθλημα έχει μεγάλη διαφορά από την κορυφή (-12), μοιάζει δύσκολο να προλάβει στα πλέι οφ τις δύο «πρωτευουσιάνες», Σπάρτα και Σλάβια. Τιμωρημένος ο Χέντα, τραυματίες παραμένουν οι Ντουρονσίμι, Γίρκα, Βαλέντα και Μοσκέρα. Την ερχόμενη Πέμπτη, αντιμετωπίζει την Φιορεντίνα για τα προημιτελικά του Κόνφερενς Λιγκ.