ΕΟΥΠΕΝ - ΓΚΕΝΚ Προγνωστικά

22η αγωνιστική (εξ αναβολής)

*Μετρούν 7/10 αναμετρήσεις με over 2.5 γκολ τελευταία μεταξύ τους ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

*Δεν έχει σημειωθεί ισοπαλία στα πρόσφατα 9 επίσημα παιχνίδια ανάμεσά τους.

*Α’ Γύρος: Γκενκ – Έουπεν 4-2

ΕΟΥΠΕΝ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε με σκορ 3-1 εκτός έδρας, από τη Σταντάρ Λιέγης, στο πλαίσιο του πρωταθλήματος. Μόλις στο 11’ ο Τσαρλς-Κουκ σκόραρε για το 0-1, όμως στο 31’ ο Μπαλικουίσα ισοφάρισε σε 1-1 και στο 35’ ο Ζίνκερναγκελ έκανε την ανατροπή για το 2-1 των γηπεδούχων στο πρώτο ημίχρονο. Στο 59’ ο Πέριτσα ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-1 και διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Η Έουπεν δεν κατάφερε να πάρει θετικό αποτέλεσμα στη Λιέγη, απέναντι στη Σταντάρ (3-1), παρά το γεγονός ότι ήταν εκείνη που προηγήθηκε στο παιχνίδι. Συμπλήρωσε τέσσερις αγώνες χωρίς νίκη, με απολογισμό μία ισοπαλία και τρεις ήττες. Υπάρχει πίεση για τον προπονητή Έντουαρντ Στιλ και τους παίκτες του, διότι η ομάδα βρίσκεται οριακά πάνω από την επικίνδυνη ζώνη, κι αυτό διότι υπερτερεί σε ισοβαθμία. Τελευταία επιτυχία για τα “Πάντα” ήταν εναντίον της Σερένγκ εκτός έδρας, με 0-1, στις 23 Δεκεμβρίου. Στο ματς με τη Σταντάρ Λιέγης έκανε ντεμπούτο ο 22χρονος μέσος Μπαϊγέ. Στο αγωνιστικό σκέλος, επιστρέφει ο βασικός κεντρικός χαφ Πέιτερς, όμως είναι εκτός οι Ντέιβιντσον, Γκόρεντς και ο νεοφερμένος Μπαϊγέ.

Έουπεν Στατιστικά

*6/10 αναμετρήσεις είχαν over 2.5 γκολ

*6/10 ματς τελευταία έληξαν με goal/goal

*Δέχεται γκολ σε 9/10 ματς εντός έδρας

ΓΚΕΝΚ

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε εντός έδρας, με σκορ 4-0, της Σερένγκ, για το πρωτάθλημα. Μόλις στο 7’ ο Ονουάτσου με εκτέλεση πέναλτι σκόραρε για το 1-0 των γηπεδούχων. Στο 14’ ο Τρεζόρ έκανε το 2-0 που ήταν και το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου. Στο 60’ ο Ονουάτσου με κεφαλιά ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-0 και στο 64’ ο Πέιντσιλ με πλασέ εντός περιοχής διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Η Γκενκ συνέχισε από εκεί που σταμάτησε, στο πρωτάθλημα, παρά το γεγονός ότι έμεινε για 10 ημέρες δίχως ματς. Επιβλήθηκε πολύ άνετα της Σερένγκ (4-0) εντός έδρας, σκοράροντας από δύο γκολ σε κάθε ημίχρονο. Νωρίτερα, έκανε τα εύκολα-δύσκολα στο ματς που έδωσε στην έδρα της Βέστερλο όμως πήρε τη νίκη με 2-3 και συνεχίζει στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα στο πρωτάθλημα. Τρεις σερί νίκες έχει πλέον το συγκρότημα του Βράνκεν, έπειτα από την ήττα κόντρα στην Άντβερπ με σκορ 0-3, που της κόστισε τον αποκλεισμό από το Κύπελλο. Πραγματοποίησε το ντεμπούτο του ο Αΐτ Ελ Χατζ, αποκτήθηκε ο Αροκοντάρε από τη Βαλμιέρα για να αντικαταστήσει τον Πολ Ονουάτσου που πωλήθηκε στη Σαουθάμπτον για 18 εκατομμύρια ευρώ. Όσον αφορά την αποστολή, δεν είναι διαθέσιμος ο Αργεντινός χαφ Γκαλάρσα και ο εξτρέμ Όγεν, ο οποίος είναι σε στάδιο επανόδου σε φουλ ρυθμούς προπονήσεων.