*16η αγωνιστική

*Στον πρώτο γύρο: Δοξά Κατωκοπιάς – Ενωση Νέων Παραλιμνίου 2-1

ΕΝΩΣΗ ΝΕΩΝ ΠΑΡΑΛΙΜΝΙΟΥ

Η Ενωση Νέων Παραλιμνίου απέφυγε την ήττα στο γήπεδο του Ερμή Αραδίππου, φέρνοντας 0-0, αν και η αντίπαλος της σπατάλησε αρκετές ευκαιρίες, με την ίδια να μην απειλεί ουσιαστικά, αν και ζήτησε ένα πέναλτι προς το τέλος. Γενικώς πάντως το παιχνίδι ήταν αρκετά κακό. Και μπορεί να μην κερδίζει εδώ και τέσσερις αγωνιστικές, αλλά έχει τρεις συνεχόμενες ισοπαλίες, παραμένοντας στην προτελευταία θέση, στο -9 από την έκτη θέση και στο +5 από την τελευταία, μετά και τα πρόσφατα αποτελέσματα αγώνων.

Ο τεχνικός της, Κάριτ Φελκ, παραδέχθηκε πως η εμφάνιση της ομάδας του δεν ήταν καλή, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο, όπου δεν είχαν τον έλεγχο και κυρίως στην άμυνα είχαν πολλές αποστάσεις. Τουλάχιστον έβγαλαν ενέργεια και ρυθμό στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά ξεκαθάρισε πως πρέπει να κάνουν περισσότερες ευκαιρίες, αφού αν συμβεί αυτό θα έχουν και περισσότερες πιθανότητες να σκοράρουν. Τουλάχιστον δεν έχασαν, κάτι που το χαρακτήρισε πολύ θετικό, δεδομένης της εμφάνισης τους.

Δεν υπολογίζονται και για τον σημερινό αγώνα Εκίθα (ΜΕ), Κοσμάς (ΜΕ) και Ανδρέου (ΕΠ) που παραμένουν τραυματίες, αλλά και ο τιμωρημένος Αγγελής. Αποτελεί ερωτηματικό αν θα είναι στην αποστολή ο νεοαποκτηθείς έμπειρος αμυντικός Σωκράτης Φυντανίδης.

Προηγούμενο παιχνίδι: Η Ενωση Νέων Παραλιμνίου έφερε 0-0 εκτός έδρας με τον Ερμή Αραδίππου για το πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Εχει 5/7 under 2,5 εντός έδρας.

Το Ενωση Νέων Παραλιμνίου – Δόξα Κατωκοπιάς παίζει στην Interwetten

ΔΟΞΑ ΚΑΤΩΚΟΠΙΑΣ

Η Δόξα Κατωκοπιάς δεν τα κατάφερε ούτε στο πρωτάθλημα απέναντι στον πρωταθλητή ΑΠΟΕΛ, δίνοντας συνέχεια στην κακή παράδοση όποτε τον υποδέχεται, χάνοντας με 1-2. Σε όλο το παιχνίδι περιορίστηκε σε παθητικό ρόλο, παρόλο που είχε μία – δύο φάσεις για να προηγηθεί. Αλλά τελικά δέχθηκε δύο γκολ στο δεύτερο ημίχρονο, από τον Ζαχίντ στο 60’ και από τον Νατάλ στο 78’, μειώνοντας με τον Παβλόφ στο 81’ και έχοντας επίσης ευκαιρία για να ισοφαρίσει προς το τέλος, λίγο αφότου είχε γλιτώσει από το δοκάρι της με τρίτο τέρμα. Αυτή ήταν η πέμπτη της σερί ήττα, όγδοη στα 11 τελευταία παιχνίδια που κέρδισε μόνο την Πάφο εντός έδρας, ενώ μακριά από το γήπεδο της έχει πέντε ήττες στα έξι τελευταία που δεν κερδίζει. Είναι στο +6 από την τελευταία θέση και στο -8 από την έκτη.

Ο προπονητής της, Λουκάς Χατζηλουκά, παραδέχθηκε πως η ομάδα του δεν άξιζε τη νίκη στο τελευταίο παιχνίδι, αφού η αντίπαλος της ήταν πολύ καλύτερη και θα μπορούσε να έχει κερδίσει και πιο εύκολα. Αυτό όμως δεν αναιρεί την ικανοποίηση του για την πολύ καλή προσπάθεια των παικτών του.

Μοναδικός απών είναι πλέον ο τραυματίας Μουχτάρης (AM). Επιστρέφει ο πρώτος της σκόρερ και βασικός επιθετικός, Μπεράτ Σαντίκ, που είχε άδεια επειδή περίμενε να γίνει πατέρας.

Προηγούμενο παιχνίδι: Η Δόξα Κατωκοπιάς έχασε με 1-2 εντός έδρας από τον ΑΠΟΕΛ για το πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Εχει οκτώ συνεχόμενα G/G.