Betarades.gr: Όλα για το στοίχημα.

Προκριματικά της Νότιας Αμερικής για το Μουντιάλ 2018, που θα φιλοξενηθεί από τη Ρωσία. Οι τέσσερις πρώτες ομάδες παίρνουν απευθείας εισιτήριο για την τελική φάση, ενώ η 5η θα συμμετάσχει σε διηπειρωτικά πλέι οφ με τον νικητή των προκριματικών της Ωκεανίας.

* Η νίκη της Κολομβίας με 1-0 στο περσινό Κόπα Αμέρικα ήταν η μοναδική της στα 16 ματς απέναντι στους Βραζιλιάνους (επίσημα και φιλικά) από το 1959 ως σήμερα (1-5-9).

Βαθμολογία (7 αγ.): Αργεντινή 14, Ουρουγουάη 13, Κολομβία 13, Ισημερινός 13, Βραζιλία 12, Παραγουάη 12, Χιλή 10, Βολιβία 6, Περού 4, Βενεζουέλα 1

ΒΡΑΖΙΛΙΑ

Σε καλό “φεγγάρι” οι Βραζιλιάνοι, θα προσπαθήσουν να “χτίσουν” πάνω στο τρίποντο της περασμένης αγωνιστικής επί του Ισημερινού, που τους έφερε στην πρώτη πεντάδα του πίνακα και μόλις στο -2 από την κορυφή. Στο νικηφόρο 0-3 της 7ης αγωνιστικής, ο Νεϊμάρ άνοιξε το σκορ με εύστοχο πέναλτι στο 72′, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι είχαν αποβολή. Ο Γκάμπριελ Ζεσούς έκανε το 0-2 στο 87′ και έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη στις καθυστερήσεις.

Οι “καριόκας” είναι αήττητοι στα έξι τελευταία παιχνίδια τους για τα προκριματικά του Μουντιάλ 2018 (3-3-0), ενώ εντός έδρας παραμένουν αήττητοι (2-1-0) κι έχουν σκοράρει συνολικά οκτώ γκολ. Σημαντικά πρόσωπα έμειναν εκτός αποστολής για τα ματς με Ισημερινό και Κολομβία (Χουλκ, Οσκαρ, Φερναντίνιο, Νταβίντ Λουίζ κ.α.), ενώ υποφέρουν από τραυματισμό οι Ροντρίγκο Κάιο, Κακά, Ραφίνια και Ντούγκλας Κόστα.

Προηγούμενο ματς: Έφυγε με το νικηφόρο 0-3 από τον Ισημερινό, εκμεταλλευόμενη και την αποβολή των γηπεδούχων στο 76′.

Στατιστικό: Over 2,5 τα 5/6 τελευταία παιχνίδια της για τα προκριματικά του Μουντιάλ 2018.

Το Βραζιλία – Κολομβία παίζει στην Goalbet
goalbet-logo

ΚΟΛΟΜΒΙΑ

Με θετική διάθεση έρχεται και η Κολομβία στο σημερινό ματς, αν και η παράδοση είναι ξεκάθαρα εις βάρος της. Το νικηφόρο 2-0 επί της αδύναμης Βενεζουέλας για την 7η αγωνιστική διαμορφώθηκε με τα γκολ των Τζέιμς Ροντρίγκες (45’+) και Τόρες (81′), όμως πρέπει να σημειώσουμε ότι οι Βενεζουελάνοι είχαν δύο αποβολές στο 79′ και στις καθυστερήσεις. Μάλιστα, ο Ροντρίγκες αστόχησε σε εκτέλεση πέναλτι στο 94′. Σερί 4-1-2 “τρέχουν” οι “καφετέρος” στα προκριματικά του Μουντιάλ 2018, όντας αυτή τη στιγμή σε καθεστώς τριπλής ισοβαθμίας με την Ουρουγουάη και τον Ισημερινό.

Εκτός έδρας μετρούν μία νίκη, μία ισοπαλία και μία ήττα. Εξέτισε την ποινή του και επιστρέφει ο δεξιός μπακ Αρίας, αντίθετα θα λείψει λόγω καρτών ο μέσος Ντανιέλ Τόρες (θα αντικατασταθεί στο αρχικό σχήμα από τον Σεμπάστιαν Πέρες). Αναμένεται, επίσης, ο Πέκερμαν να δώσει φανέλα βασικού στους Κουαδράδο και Σέλις, αφήνοντας εκτός ενδεκάδας τους Μακνέλι Τόρες και Μουριέλ. Θυμίζουμε ότι απουσιάζουν λόγω τραυματισμού και οι σημαντικοί Ζαπάτα (ΑΜ) και Τέο Γκουτιέρες (ΕΠ).

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε εντός έδρας της Βενεζουέλας με 2-0. Βέβαια, οι φιλοξενούμενοι τελείωσαν το ματς με εννιά παίκτες.

Στατιστικό: NG και Under 2,5 τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της.