* Τελικός του Κυπέλλου Γερμανίας. Σε περίπτωση ισοπαλίας ακολουθεί παράταση και – εάν χρειαστεί – πέναλτι.

* Η Ντόρτμουντ σημείωσε τουλάχιστον δύο γκολ στα εννέα από τα έντεκα τελευταία παιχνίδια της για το Κύπελλο Γερμανίας.

* Η Μπάγερν Μονάχου διατήρησε ανέπαφη την εστία της στα τρία τελευταία παιχνίδια της για το Κύπελλο Γερμανίας.

* Η Μπάγερν Μονάχου παραμένει αήττητη στα πέντε τελευταία παιχνίδια της με αντίπαλο την Ντόρτμουντ σε όλες τις διοργανώσεις.

ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ

Το τρίτο Κύπελλο Γερμανίας τα τελευταία τέσσερα χρόνια, και 18ο συνολικά στην ιστορία της, έχει την ευκαιρία να διεκδικήσει απόψε η Μπάγερν Μονάχου κόντρα στη μεγάλη αντίπαλό της Ντόρτμουντ στην πρωτεύουσα της Γερμανίας, το Βερολίνο. Τη σεζόν 2012/13 οι Βαυαροί επικράτησαν στον τελικό της Στουτγκάρδης (3-2), ενώ τη σεζόν 2013/14 της Ντόρτμουντ στην παράταση με 2-0 (0-0 η κανονική διάρκεια). Αξίζει να σημειώσουμε πως η αποψινή αναμέτρηση θα είναι η τελευταία για τον Γκουαρντιόλα στην τεχνική ηγεσία του συλλόγου, καθώς το καλοκαίρι θα μετακομίσει στην Αγγλία για λογαριασμό της Μάντσεστερ Σίτι. Χωρίς να αντιμετωπίσει σοβαρό πρόβλημα η Μπάγερν Μονάχου κατάφερε να κατακτήσει και φέτος το πρωτάθλημα.

Αυτό ήταν το τέταρτο σερί και 26ο συνολικά στην ιστορία της, αποδεικνύοντας για άλλη μία φορά πως δεν έχει αντίπαλο εντός των συνόρων. Στις 34 αγωνιστικές που έδωσε σημείωσε 28 νίκες, τέσσερις ισοπαλίες και μόλις δύο ήττες, σκοράροντας 80 γκολ ενώ δέχθηκε μόλις 17. Την προηγούμενη βδομάδα στη φιέστα που πραγματοποίησε στο Μόναχο επικράτησε του Ανόβερου με 3-1. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τα γκολ των Λεβαντόφσκι (12’) και Γκέτσε (28’, 54’), με τους φιλοξενούμενους να διαμορφώνουν απλά το τελικό αποτέλεσμα στο 66’ με τον Σόμπιεχ.

Με το γκολ που σημείωσε ο 27χρονος Πολωνός επιθετικός, Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι, έφτασε συνολικά τα 30 κατακτώντας την πρώτη θέση του πίνακα των σκόρερ του πρωταθλήματος. Οι Βαυαροί έφτασαν μέχρι και τα ημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ, όπου γνώρισαν τον αποκλεισμό από την Ατλέτικο Μαδρίτης με συνολικό σκορ 2-2 (ήττα με 1-0 εκτός έδρας, νίκη με 2-1 εντός έδρας). «Δώσαμε πολύ σκληρά παιχνίδια με την Ντόρτμουντ. Σε καμία περίπτωση δεν μπορώ να μας χαρακτηρίσω φαβορί για την κατάκτηση του Κυπέλλου Γερμανίας», υπογράμμισε μεταξύ άλλων ο αρχηγός Λαμ (ΑΜ).

Προηγούμενο ματς: Νικήτρια αναδείχθηκε η Μπάγερν Μονάχου στην έδρα της επικρατώντας του Ανόβερου με 3-1, στο πλαίσιο της 34ης και τελευταίας αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Στατιστικό για στοίχημα: Η Μπάγερν Μονάχου επικράτησε από το ημίχρονο στα 19 από τα 22 τελευταία παιχνίδια της για το Κύπελλο Γερμανίας.

Στοιχημάτισε τώρα στο Μπάγερν Μονάχου – Ντόρτμουντ

ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ

Η Ντόρτμουντ δίνει το «παρών» για τέταρτη σερί σεζόν στον τελικό του Κυπέλλου Γερμανίας. Από αυτές κατάφερε να πανηγυρίσει την κατάκτηση του τίτλου μόλις μία φορά, τη σεζόν 2011/12 όταν επικράτησε με 5-2 της Μπάγερν Μονάχου. Τη σεζόν 2013/14 γνώρισε την ήττα στην παράταση με 2-0 (0-0 η κανονική διάρκεια) από την ίδια ομάδα, ενώ πέρσι δεν κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της Βόλφσμπουργκ (3-1). Οι «κιτρινόμαυροι» έχουν κατακτήσει συνολικά τρία Κύπελλα Γερμανίας (1965, 1989, 2012), ενώ ήταν φιναλίστ άλλες τέσσερις φορές (1963, 2008, 2014, 2015).

Στο πρωτάθλημα το συγκρότημα του Μπούρκι κατέκτησε τη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα, που του έδωσε το εισιτήριο για τους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ της επόμενης σεζόν. Συνολικά στις 34 αγωνιστικές σημείωσε 24 νίκες, έξι ισοπαλίες και τέσσερις ήττες, σκοράροντας 82 γκολ ενώ δέχθηκε 34. Την προηγούμενη βδομάδα αναδείχθηκε ισόπαλο εντός έδρας με την Κολωνία (2-2). Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με τον Κάστρο στο 11’, με τους φιλοξενούμενους να ανατρέπουν το εις βάρος τους αποτέλεσμα με τα γκολ των Μοντέστε (27’) και Γιόγιτς (43’). Το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση διαμόρφωσε στο δεύτερο ημίχρονο, και πιο συγκεκριμένα στο 75’, ο Ρόις.

Αξίζει να σημειώσουμε πως η αποψινή αναμέτρηση θα είναι η τελευταία για τον Χούμελς (ΑΜ), ο οποίος έχει ήδη υπογράψει συμβόλαιο συνεργασίας με την Μπάγερν Μονάχου εν όψει του καλοκαιριού. Ο 27χρονος Γερμανός διεθνής ποδοσφαιριστής αγωνίστηκε με τη φανέλα της Ντόρτμουντ για οχτώ σεζόν, παίρνοντας παράλληλα και το περιβραχιόνιο του αρχηγού. Στην κορυφή της επίθεσης του συλλόγου θα βρίσκεται ο Ομπαμεγιάνγκ (ΕΠ) ο οποίος σημείωσε 25 γκολ σε 31 συμμετοχές του, απολογισμός που τον κατέταξε στη δεύτερη θέση του πίνακα των σκόρερ του πρωταθλήματος πίσω από τον αποψινό αντίπαλό του Λεβαντόφσκι.

Προηγούμενο ματς: Από ένα βαθμό μοιράστηκαν Ντόρτμουντ και Κολωνία στη μεταξύ τους αναμέτρηση στην έδρα της πρώτης (2-2), στο πλαίσιο της 34ης και τελευταίας αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Στατιστικό: Η Ντόρτμουντ επικράτησε στα πέντε τελευταία παιχνίδια της για το Κύπελλο Γερμανίας.