8η αγωνιστική

*Goal/Goal τα τρία τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

ΒΑΣΤΕΡΑΣ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία 0-0 με τη Λαντσκρόνα, για το πρωτάθλημα.

Αήττητη παρέμεινε για δεύτερο διαδοχικό παιχνίδι η Βαστέρας, μετά και τη νίκη με 0-3 που πήρε επί της Γκέφλε. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Κάλε Κάρλσον υποδέχθηκε τη Λαντσκρόνα, με την οποία αναδείχθηκαν ισόπαλες χωρίς τέρματα.

Αδικείται από αυτό το τελικό 0-0 ωστόσο, καθώς είχε την επιθετική πρωτοβουλία, όμως παρότι δημιούργησε αρκετές ευκαιρίες δεν κατάφερε να νικήσει τον αντίπαλο τερματοφύλακα. Παρά την απώλεια αυτή, βρίσκεται στην τρίτη θέση, με 14 βαθμούς στα επτά πρώτα παιχνίδια της, έχοντας την ευκαιρία τώρα να “πατήσει” κορυφή. Μακροχρόνια τα όποια αγωνιστικά της προβλήματα.

Βαστέρας Στατιστικά

*No Goal τα 5/6 τελευταία παιχνίδια της.

*No Goal τα τρία τελευταία εντός παιχνίδια της.

ΕΣΤΕΡ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 1-2 από τη Γκάις, για το πρωτάθλημα. Παρότι προηγήθηκε με τον Βίμπερκ στο 20ο λεπτό, στην πορεία δέχθηκε την ανατροπή (29′, 90’+6). Τελείωσε το παιχνίδι με εννέα παίκτες, μετά και τις αποβολές των Γιόχανσον (90′) και Πρέκοβιτς (90’+6).

Μακριά από τα νικηφόρα αποτελέσματα είναι εδώ και τρία παιχνίδια η Έστερ, μετρώντας μια ισοπαλία και δυο ήττες. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Σερντάν Τούφεγκντζιτς υποδέχθηκε τη Γκάις, κόντρα στην οποία έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 1-2.

Μπορεί να ήταν αυτή που πήρε τα ηνία του αγώνα, ωστόσο αυτό δεν κράτησε για πολύ, καθώς δέχθηκε άμεσα την ισοφάριση, ενώ σε ένα ισορροπημένο δεύτερο ημίχρονο κατάφερε να δεχθεί και δεύτερο τέρμα στο φινάλε, έχοντας μείνει και με δέκα παίκτες λίγο νωρίτερα.

Παρά το δυναμικό της ξεκίνημα στη σεζόν, πλέον προβληματίζει αρκετά και έχει υποχωρήσει στην κατάταξη, ούσα στο -1 από την αποψινή της αντίπαλο. Εκτίουν τιμωρία οι Μιλόγιε Πρέκοβιτς και Τέοντορ Γιόχανσον, επιστρέφουν οι Γέσπερ Βέστερμαρκ και Σεμπάστιαν Στάρκε Χέντλουντ.