* 14η αγωνιστική.

* Τρέχει σερί με 5 νίκες στα μεταξύ τους παιχνίδια η Βάασα, 3 εντός, 2 εκτός.

* Η Βάασα πέτυχε πρώτη γκολ στα 4/5 τελευταία, έσπασε το σερί στον πρώτο γύρο με το 2-1 στην Έκενας (02/06).

➡️ Δείτε εδώ όλα τα ματς για στοιχημα σήμερα

ΒΑΑΣΑ

Προηγούμενο ματς: Ήττα από την Ίντερ Τούρκου με 3-1. Βρέθηκε πίσω με 2-0 από τα γκολ των Κούιτινεν (11’) και Μποτουέ (22’ πεν.), δέχτηκε μείωση από τον Φλάιτερ (76’), έκανε το 3-1 με τον Ενζοκό στο 80’.

Απέναντι σε μια Ίντερ Τούρκου που προς το παρόν δεν είναι καν ομάδα της πρώτης εξάδας, φάνηκε κατώτερη και έχασε με πολύ καθαρό τρόπο. Εμφανίστηκε στον αγωνιστικό χώρο μόνο όταν το σκορ έγινε 2-0, μείωσε αλλά εκεί φάνηκε ακόμα πιο καθαρά πως δεν ήταν σε θέση να διεκδικήσει ούτε το βαθμό.

Σε μεγάλη αγωνιστική πτώση, η Έκενας είναι ιδανικός αντίπαλος για να βάλει φρένο στο κακό της σερί, πόσο μάλλον από τη στιγμή που αγωνίζεται εντός έδρας. Το άσχημο είναι πως η διψήφια διαφορά βαθμών που έχουν μεταξύ τους, της φορτώνει όλο το άγχος, αν δεν κερδίσει θα σημαίνει πως έχει βρεθεί σε αγωνιστική κρίση.

Βάασα Στατιστικά

* Χωρίς νίκη στα 3 τελευταία, τρέχει μίνι σερί από 2 ήττες.

* Στα 11 τελευταία μετράει 10 G/G, τα 8 με over 2,5.

ΕΚΕΝΑΣ

Προηγούμενο ματς: Ήττα από την Κουόπιο για το κύπελλο με 0-2 εντός από δύο γκολ στο πρώτο ημίχρονο των Πένανεν (10’) και Μουζίνγκα (45’+3 πεν.).

Το κύπελλο ήταν κάτι επιπλέον, μόνο το γεγονός ότι αντιμετώπισε την Κουόπιο, μια πολύ πιο σοβαρή και ισχυρή ομάδα, καθιστά το αποτέλεσμα αναμενόμενο. Στο πρωτάθλημα είναι στραμμένη η προσοχή της, εκεί όπου παλεύει να φτάσει το διψήφιο αριθμό βαθμών ενώ έχει περάσει ήδη ένας γύρος.

Το θετικό είναι ότι έρχεται από νίκη, έκανε το 2/2 κόντρα στην Γκνίσταν, κερδίζοντάς την και εκτός έδρας με 2-1, παρ’ όλο που από το πρώτο ημίχρονο αγωνιζόταν με δέκα παίκτες. Η συγκεκριμένη ομάδα είναι γενικά η μόνη που έχει κερδίσει στο πρωτάθλημα, από ‘κει και πέρα μετράει τρεις ισοπαλίες.

Έκενας Στατιστικά

* Έχει δεχτεί τουλάχιστον 1 γκολ 5/6 τελευταία ματς της.

* Τρέχει μίνι σερί 2 νικών στα ισάριθμα τελευταία εκτός, μόνο 1 ήταν για το πρωτάθλημα, το πιο πρόσφατο 2-1 επί της Γκνίσταν.