16η αγωνιστική

*Αήττητη η Ατλέτικο Μινέιρο στα έξι τελευταία παιχνίδια με αντίπαλο τη Σάο Πάολο, έχοντας από τρεις νίκες και ισοπαλίες.

ΑΤΛΕΤΙΚΟ ΜΙΝΕΪΡΟ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 3-0 από τη Μποταφόγκο, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο 13ο λεπτό, δέχθηκε δεύτερο τέρμα στο 79′, με το τελικό αποτέλεσμα να διαμορφώνεται στις καθυστερήσεις. Έπαιζε με δέκα παίκτες από το 24′, όταν και αποβλήθηκε ο Ίγκορ Ραμπέγιο.

Συνέχεια στα αρνητικά αποτελέσματα έδωσε η Ατλέτικο Μινέιρο. Πιο συγκεκριμένα, την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Γκάμπριελ Μιλίτο φιλοξενήθηκε από τη Μποταφόγκο, στην έδρα της οποίας γνώρισε βαριά ήττα με 3-0. Βρέθηκε πίσω από νωρίς και στα μέσα του ημιχρόνου έμεινε και με δέκα παίκτες, γεγονός που έκανε ακόμη πιο δύσκολο το έργο της. Έδειξε κάποια θετικά σημάδια μετά την ανάπαυλα, αλλά δεν κατάφερε να διεκδικήσει κάτι, αντιθέτως δέχθηκε ακόμη δυο τέρματα.

Δεύτερη διαδοχική ήττα, μετά και το εντός 2-4 από τη Φλαμένγκο, οπότε και είναι τώρα στο +6 από τη ζώνη του υποβιβασμού. Επιπλέον, δεν επικράτησε σε κανένα από τα πέντε πιο πρόσφατα εντός της (0-3-2), αν και σκόραρε στα 4/5. Από το επόμενο παιχνίδι θα υπολογίζονται οι τρεις νεοαποκτηθείς Λιάνκο, Τζούνιορ Αλόνσο και Μπερνάρ.

Ατλέτικο Μινέιρο Στατιστικά

*Goal/Goal τα 5/6 τελευταία παιχνίδια της.

*Goal/Goal τα τρία τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΣΑΟ ΠΑΟΛΟ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 2-0 επί της Μπραγκαντίνο, για το πρωτάθλημα. Πήρε προβάδισμα στο 65′ με τον Αντρέ Σίλβα, με τον Λουτσιάνο να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα στις καθυστερήσεις.

Από την τέταρτη διαδοχική της νίκη προέρχεται από την πλευρά της η Σάο Πάολο, πιστοποιώντας ότι βρίσκεται σε εξαιρετικό φεγγάρι. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Λουίς Ζουμπελντία υποδέχθηκε τη Μπραγκαντίνο, της οποίας και επικράτησε με 2-0. Μπορεί να μην έπιασε το μέγιστο της απόδοσης της, ωστόσο και αυτό που έπαιξε ήταν αρκετό για να φτάσει στο θετικό αποτέλεσμα, σκοράροντας δις στο δεύτερο ημίχρονο.

Είχαν προηγηθεί οι νίκες που πήρε κόντρα σε Κρισιούμα (2-1 εντός), Μπαΐα (3-1 εντός) και Ατλέτικο Παραναένσε (1-2 εκτός). Μειώνει σιγά σιγά τη διαφορά από την κορυφή, ούσα πλέον στο -4 από αυτή. Ηττήθηκε μια φορά στις έξι τελευταίες εξόδους της (3-2-1). Εξέτισαν οι Καλέρι και Φερέιρα, ενώ επέστρεψαν από το Κόπα Αμέρικα οι Ράφαελ και Φεραρέσι.