* 7η αγωνιστική

* Goal/Goal τα 3/4 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

Δείτε τα Προγνωστικά Πορτογαλίας

ΑΡΟΥΚΑ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη (1-2) επί της Άβες. Ο Χασόν (17’) άνοιξε το σκορ για την Αρούκα, οι γηπεδούχοι έχασαν πέναλτι στο 45’, αλλά ισοφάρισαν στο 59’ (Σίλβα). Ο Γκονσάλες (67’) πέτυχε το καθοριστικό γκολ και στις καθυστερήσεις οι γηπεδούχοι έμειναν με 10 παίκτες.

Επιστροφή στις νίκες μετά από 1.5 μήνα μέσω Λιγκ Καπ για την Αρούκα, παρά το εκτεταμένο rotation που έκανε ο κόουτς Ράμος στο παιχνίδι της Τρίτης.

Κράτησε στην 11αδα όμως τους ποιοτικούς Ισπανούς που σκόραραν στο πρώτο παιχνίδι του ομίλου και με πολύ κόπο έσπασε το 0-3-3 που έτρεχε η ομάδα του. Στις 31 Οκτωβρίου θα παίξει “τελικό” πρόκρισης για το Final Four υποδεχόμενη την Μπενφίκα.

Όσον αφορά το πρωτάθλημα, την προηγούμενη Παρασκευή το τελικό 1-0 στη Φαμαλικάο ήταν μαγική εικόνα (0.14 – 2.22 xGoals). Δέχθηκε το γκολ από κεφαλιά του αντίπαλου στόπερ σε κόρνερ, στη μοναδική φάση των γηπεδούχων σε όλο το ματς. Στο δεύτερο ημίχρονο η κυριαρχία της (65% κατοχή) δεν καρποφόρησε, με δυνατές χαμένες ευκαιρίες, μεταξύ αυτών και πέναλτι στο δοκάρι.

“Προετοιμαστήκαμε για το παιχνίδι σα να παίζουμε με τον πρωτοπόρο.” δήλωσε ο κόουτς Ράμος, ο οποίος γνωστοποίησε ότι ο Κουαρέσμα (αρ. μπακ) δεν προλαβαίνει, ενώ λίγες είναι οι πιθανότητες να αγωνιστεί ο Εσγκάιο (δεξί μπακ). Μακροχρόνιες οι απουσίες των Βιτίνιο (μέσος), Μίτσελ (εξτρέμ).

ΑΡΟΥΚΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Goal/Goal τα 7/9 τελευταία παιχνίδια της, ανεξαρτήτως διοργάνωσης

* Under 2.5 τα 9/10 τελευταία εντός έδρας για το πρωτάθλημα

ΤΣΑΒΕΣ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία (2-2) με την Εστρέλα Αμαδόρα. Οι Κορδέιρο (45+1’) και Ζαμπά (70’) έκαναν το 0-2 της Εστρέλα, οι Ερνάντες (85’), Πίνιο (90+4’) ισοφάρισαν για την Τσάβες. Στο 90+7’ αποβλήθηκε ο Μανσούρ των φιλοξενούμενων.

Το ντεμπούτο του κόουτς Μορένο στον πάγκο της Τσάβες συνδυάστηκε με το πρώτο βαθμολογικό όφελος στη φετινή Liga Portugal.

Δραστικά βελτιωμένο, κυρίως στο ψυχολογικό κομμάτι το σύνολο και ο τρόπος που αντέδρασε στο πλασματικό 0-2 του δίνει ακόμα μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση για την συνέχεια. Βελτιωμένη και τακτικά η ομάδα, με το νέο προπονητή να αλλάζει το σύστημα σε 3-4-3.

Έχασε δύο μεγάλες ευκαιρίες από στατικά πριν πληγωθεί σε γρήγορη μετάβαση από την Εστρέλα για το 0-1, στην πρώτη καλή φάση των φιλοξενούμενων στο ματς. Δίχως να έχει απειληθεί ξανά, από εύκολο λάθος στο build up βρέθηκε στο 0-2, αλλά δεν πτοήθηκε. Άσκησε έντονη πίεση στα αντίπαλα καρέ στο φινάλε του αγώνα, εκμεταλλεύτηκε την αστάθεια των αντίπαλων στόπερ, ισοφάρισε και στις καθυστερήσεις έχασε τεράστια ευκαιρία για την ανατροπή!

“Νιώθω ότι το γκρουπ είναι πολύ συγκεντρωμένο, με μεγάλη αυτοπεποίθηση. Θα πρέπει να είμαστε πολύ οργανωμένοι, με το απαραίτητο θάρρος για να δημιουργήσουμε κινδύνους. Ο στόχος είναι ξεκάθαρος: να φύγουμε με τη νίκη από την Αρούκα.” δήλωσε ο κόουτς Μορένο.

Συνεχίζει να μην μπορεί να υπολογίζει στους τραυματίες Λαμέιρας (εξτρέμ), Φέτε (μέσος), Αμπάς (εξτρέμ).