*9η αγωνιστική.

*Ο Άρης έρχεται από τρεις σερί νίκες επί του ΠΑΣ Γιάννινα με επιμέρους σκορ 10-1!

*Έρχονται από 9/12 μεταξύ τους NG ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

ΑΡΗΣ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας επικράτηση 1-0 επί του Πανσερραϊκού. Το γκολ ο Φαμπιάνο στις καθυστερήσεις. Έβγαλε πολλές φάσεις μετά το 80’ ο Άρης, άξιζε τη νίκη.

Του βγήκε η… ψυχή, αλλά πήρε αυτό που ήθελε και χρειαζόταν στο εντός έδρας ματς με τον Πανσερραϊκό την περασμένη εβδομάδα. Είχε την πρωτοβουλία απ’ την αρχή, υψηλά ποσοστά κατοχής, αλλά δεν ήταν καθόλου απειλητικός για τον αντίπαλο, το ματς πήγαινε όπως ακριβώς το ήθελε η ομάδα των Σερρών. Ίδιο το σκηνικό και στο δεύτερο μέρος, ωστόσο όλα άλλαξαν μετά το 75’, κάπου εκεί ο Άρης ανέβασε στροφές, πήρε βοήθειες απ’ τις αλλαγές του Μάντζιου, έκλεισε τον Πανσερραϊκό στην περιοχή του και έβγαζε φάση σε κάθε λεπτό! Ο γκολκίπερ Χόβαν κράτησε το «μηδέν» με διαδοχικές επεμβάσεις, αλλά ο Φαμπιάνο σκόραρε στις καθυστερήσεις για το τελικό 1-0.

«Πιστεύω ότι μας βοήθησε αρκετά η διακοπή γιατί τα παιδιά ήρθαν κοντά το ένα με το άλλο και δουλέψαμε πάνω σε συγκεκριμένα κομμάτια. Απλά θα πρέπει να έχουμε μεγαλύτερα διαστήματα απόδοσης σαν αυτή που μας χαρακτήρισε στο τελευταίο εικοσάλεπτο. Για να το καταφέρουμε είναι αναγκαίο να έχουμε αυτοπεποίθηση», είπε ο κόουτς Μάντζιος. Δεύτερη νίκη για την ομάδα του στις τελευταίες τέσσερις αγωνιστικές, έχει μόλις μια ήττα στις τελευταίες έξι (3-2-1), στις τέσσερις έπαιξε εντός έδρας. Ανέβηκε στους 11 πόντους και βρίσκεται στο -1 απ’ την εξάδα, σήμερα θέλει νέο «τρίποντο», ενώ ακολουθεί κι άλλο βατό ματς, ξανά εντός έδρας με τον Ατρόμητο.

Δεν αλλάζει η αποστολή, ο Νταρίντα πλέον είναι καλύτερα και λογικά θα είναι βασικός. Ίσως καθίσει στον πάγκο ο απογοητευτικός Μενέντες, τη θέση του θα πάρει ένας εκ των Κάρλσον ή Παναγίδη.

ΑΡΗΣ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Έρχεται από 3/5 ΝG σε όλες τις διοργανώσεις.

*Έρχεται από 3/5 Under 2.5 σε όλες τις διοργανώσεις.

Παίξε Νόμιμα στην Winmasters (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) >21+ | Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα |

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 2-1 κόντρα στη Λαμία. Το 1-0 ο Μαρτίνεθ στο 8’, ισοφάρισε ο Εραμούσπε στο 18’. Το τελικό 2-1 έκανε ο Λονγκό στο 37’.

Έχει πάρει την κατηφόρα ο ΠΑΣ Γιάννινα, που αναζητά το ματς που θα τον επαναφέρει στα θετικά αποτελέσματα. Έχασε και στη Λαμία την περασμένη εβδομάδα, εκεί το παιχνίδι κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Η Λαμία μπήκε δυνατά, σκόραρε μόλις στο 8’, αλλά ισοφαρίστηκε άμεσα απ’ τους Ηπειρώτες, το ματς στο πρώτο ημίχρονο ήταν ισορροπημένο. Μια έμπνευση του Καρλίτος έφερε την ασίστ για το 2-1 του Λονγκό λίγο πριν την ανάπαυλα, εκεί η ομάδα της Φθιώτιδας πήρε ψυχολογία. Στο δεύτερο μέρος ο ΠΑΣ Γιάννινα ρίσκαρε ολοένα και περισσότερο, με αποτέλεσμα η Λαμία να βγάλει κλασικές ευκαιρίες στην αντεπίθεση, αλλά να είναι άστοχη.

«Ο αντίπαλος έκανε δύο ευκαιρίες και προηγήθηκε στο σκορ, στο δεύτερο ημίχρονο η Λαμία έκλεισε τους χώρους και στα τελευταία λεπτά αφήσαμε και εμείς χώρους γι’ αυτό είχε και η ομάδα της Λαμίας ευκαιρίες και να αυξήσει το σκορ. Ήταν μια καλή εμφάνιση της ομάδας η οποία δεν συνδυάστηκε με νίκη και επειδή είναι συνεχόμενες οι ήττες μας πρέπει να συνδυάζουμε τις καλές εμφανίσεις και με βαθμούς», είπε ο κόουτς Στάικος.

Έβδομο σερί ματς που δεν κερδίζει η ομάδα του (0-2-5), υπέστη τέταρτη σερί ήττα στο πλαίσιο του πρωταθλήματος, πέμπτη διαδοχική αν υπολογίσουμε και το Κύπελλο. Έχει μία νίκη φέτος, την πήρε στην πρεμιέρα με την Κηφισιά (3-0). Εκτός αποστολής ο βασικός Γκάρο.