*Δεύτερος προκριματικός γύρος του Γιουρόπα Κόνφερενς Λιγκ. Αγώνες ρεβάνς, δεν ισχύει ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ. Σε περίπτωση που το συνολικό σκορ των δύο αγώνων είναι ισόπαλο ακολουθεί παράταση κι αν χρειαστεί πέναλτι.

*Στην πρώτη αναμέτρηση: Αστάνα – Άρης 2-0

*Η ομάδα που θα προκριθεί θα αντιμετωπίσει τη νικήτρια του ζευγαριού Κουόπιο – Βόρσκλα.

*Περιορισμένος αριθμός θεατών.

Δείτε τα Προγνωστικά Conference League

ΑΡΗΣ ΑΝΑΛΥΣΗ (ΕΛΛΑΔΑ, 237)

Για δεύτερη σερί σεζόν ο Άρης βλέπει κατάματα το φάσμα ενός πρόωρου αποκλεισμού από την Ευρώπη… Πέρσι ήταν η Κόλος Κοβαλίβκα που τον πέταξε νοκ άουτ από τον 2ο προκριματικό γύρο του Γιουρόπα Λιγκ, φέτος καλείται να ανέβει έναν αγωνιστικό Γολγοθά με αντίπαλο την Αστάνα, από την οποία γνώρισε την ήττα με 2-0 στο Καζακστάν την προηγούμενη βδομάδα.

Κατώτεροι των περιστάσεων παρουσιάστηκαν οι “κιτρινόμαυροι”, τους στοίχισαν τα πολλά αμυντικά κενά και η αναποτελεσματικότητα μπροστά από την αντίπαλη εστία (κυρίως στο πρώτο ημίχρονο). Υπάρχουν πολλές ομοιότητες με τη σεζόν 2019/20 όταν έφτασαν μία ανάσα από την ανατροπή δεδομένων κόντρα στη Μόλντε. Είχαν ηττηθεί με 3-0 στη Νορβηγία, ισοφάρισαν το σκορ στο “Κλεάνθης Βικελίδης” προτού αποκλειστούν στην παράταση (3-1). Στις 6/8 τελευταίες ευρωπαϊκές αναμετρήσεις που έδωσε ο Άρης στο εν λόγω γήπεδο κράτησε το μηδέν (4-3-1).

“Δεν πήραμε αυτό που αξίζαμε στο πρώτο ματς. Αύριο (σ.σ. απόψε) θέλει συγκέντρωση και αποτελεσματικότητα. Αδικήσαμε τον εαυτό μας στο Καζακστάν. Προετοιμαστήκαμε για να μπούμε αποφασιστικά για την πρόκριση”, είπε μεταξύ άλλων ο προπονητής Μάντζιος. Αναβλήθηκε η προγραμματισμένη για την Τετάρτη (28/7) άφιξη του Χουάν Ιτούρμπε (ΜΕ) στη Θεσσαλονίκη, καθώς βρέθηκε θετικός σε κορωνοϊό, οι “κιτρινόμαυροι” συμφώνησαν με Λούμορ (ΑΜ). Θέση βασικού διεκδικεί απόψε ο νεοαποκτηθέντας Φαμπιάνο (ΑΜ).

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε εκτός έδρας (2-0) από την Αστάνα. Και τα δύο γκολ των γηπεδούχων πέτυχε ο Τομάσοφ (24′, 70′). Στο 76′ ο Σιμούνοβιτς αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη αφήνοντας με δέκα την Αστάνα.

ΑΡΗΣ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*2-3 γκολ στα 3/4 τελευταία παιχνίδια της (δες το στην Stoiximan)

*Over 2,5 στα 3/4 τελευταία παιχνίδια της.

21+ Παίξε υπεύθυνα | Αρμόδιος Ρυθμιστής MGA

ΑΣΤΑΝΑ ΑΝΑΛΥΣΗ (ΚΑΖΑΚΣΤΑΝ, 64)

Η Αστάνα εκμεταλλεύτηκε την αγωνιστική ετοιμότητά της στην πρώτη αναμέτρηση με τον Άρη, πανηγυρίζοντας μία σπουδαία νίκη (2-0) που τη φέρνει με το ένα πόδι στον 3ο προκριματικό γύρο του Γιουρόπα Κόνφερενς Λιγκ. Κόντρα στη ροή της αναμέτρησης άνοιξε το σκορ με τον Τομάσοφ, προτού ο ίδιος ποδοσφαιριστής διαμορφώσει το τελικό αποτέλεσμα στο 70′.

Ο 33χρονος μεσοεπιθετικός επιβεβαίωσε με την εμφάνισή του πως αποτελούσε το σημαντικότερο όπλο των Αζέρων οι οποίοι δεν δέχτηκε ιδιαίτερη πίεση από τους “κιτρινόμαυρους” στο δεύτερο ημίχρονο, παρά το γεγονός πως αγωνίζονταν με δέκα από το 76′. Στις πέντε τελευταίες εκτός έδρας ευρωπαϊκές αναμετρήσεις που έδωσε η Αστάνα γνώρισε ισάριθμες ήττες, θα πρέπει να γυρίσουμε στον Ιούλιο 2019 για να βρούμε τη νίκη επί της Βαλέτα (4-0).

“Πρέπει να παίξουμε μόνο για τη νίκη. Σε καμία περίπτωση δεν θα πρέπει να μπούμε στο γήπεδο για την ισοπαλία ή για να υπερασπιστούμε το σκορ του πρώτου αγώνα”, υπογράμμισε ο προπονητής Τικχόνοφ. Αγώνες κυπέλλου δίνει η Αστάνα από τις αρχές Ιουλίου στο Καζακστάν όταν και διακόπηκε το πρωτάθλημα, στη βαθμολογία του οποίου καταλαμβάνει τη 2η θέση (-1 από Τομπόλ).

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε εντός έδρας (1-0) της Ακζαγίκ. Το μοναδικό γκολ σημείωσε ο Αϊμπέτοφ (42′). Οι γηπεδούχοι έμειναν με δέκα λόγω αποβολής του Γκόρμαν στις καθυστερήσεις.