*2η αγωνιστική των ομίλων του Γιουρόπα Λιγκ.

*Πρώτη αναμέτρηση των δύο ομάδων.

*Στο 4-4-8 το ρεκόρ της Αντβέρπ κόντρα σε γερμανικές ομάδες ανεξαρτήτως έδρας. Μόλις μια νίκη έχει η Άιντραχτ Φρανκφούρτης σε έξι ματς κόντρα σε ομάδες του Βελγίου (1-2-3).

ΑΝΤΒΕΡΠ ΑΝΑΛΥΣΗ

Είναι σε καλή κατάσταση, το έδειξε για ακόμη μια φορά την Κυριακή στο εκτός έδρας ματς με την επικίνδυνη και ποιοτική Σεντ-Ζιλουά. Δεν έκανε τρομερή εμφάνιση, όμως είχε αποτελεσματικότητα και υπομονή, χρειάστηκε και τη βοήθεια της τύχης σε κάποιες περιστάσεις. Ο αντίπαλος προηγήθηκε δίκαια στο πρώτο ημίχρονο, ήταν ανώτερος και είχε φάσεις για δεύτερο γκολ. Όσο περνούσε η ώρα στο δεύτερο 45λεπτο η Αντβέρπ κέρδιζε μέτρα και αφού ισοφάρισε στο 70’, εκμεταλλεύτηκε το «σάστισμα» του αντιπάλου και έφτασε στην ανατροπή. Δεν άξιζε να κερδίσει, αλλά έβγαλε χαρακτήρα.

Τέταρτη διαδοχική νίκη στο πρωτάθλημα Βελγίου για την Αντβέρπ, είχαν προηγηθεί εκείνες με Γκενκ (4-2), Σερένγκ (2-1) και Έουπεν (0-1), είναι αήττητη στις τελευταίες εφτά (5-2-0). Με 17 πόντους είναι μόλις στο -1 απ’ την πρωτοπόρο Κλαμπ Μπριζ, την Κυριακή υποδέχεται τη Γάνδη. Σε ό,τι αφορά το Γιουρόπα Λιγκ, έκανε πρεμιέρα με εκτός έδρας ήττα 2-1 απ’ τον Ολυμπιακό, σε ματς που είχε ανταγωνιστική παρουσία, ισοφάρισε στο 74’ και είχε δύο τεράστιες ευκαιρίες για να προηγηθεί. Στο 87’ δέχτηκε το δεύτερο γκολ. Τιμωρημένος ο βασικός αμυντικός Μπατάιγ, μόνιμα τα υπόλοιπα προβλήματα.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας επικράτηση 2-1 επί της Σεντ-Ζιλουά για το πρωτάθλημα. Στο 43’ το 1-0, ισοφάρισε ο Φρέι στο 70’, το τελικό 1-2 ήρθε στο 79’ απ’ τον Μανουέλ. Καλύτερη η Σεντ-Ζιλουά στο μεγαλύτερο κομμάτι του αγώνα, μπορούσε να κάνει το 2-0, αλλά στα τελευταία λεπτά η Αντβέρπ ήταν πιο αποτελεσματική.

ΑΝΤΒΕΡΠ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Έρχεται από τέσσερα goal/goal ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης (δες το στην Stoiximan).

*Τα τελευταία 5/6 ματς είχαν over 2.5.

21+ |Αρμόδιος Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | Κίνδυνος εθισμού & απώλειας περιουσίας | Γραμμή βοήθειας ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα

ΑΪΝΤΡΑΧΤ ΦΡΑΝΚΦΟΥΡΤΗΣ ΑΝΑΛΥΣΗ

Αυτό που κάνει φέτος είναι… τρομερό! Το Σάββατο πήρε την έκτη (!) διαδοχική ισοπαλία σ’ όλες τις διοργανώσεις και πέμπτη διαδοχική με σκορ 1-1! Είχε άγχος κόντρα στην Κολωνία, αυτό διογκώθηκε μετά το 0-1 στο 14’, επιθετικά ήταν ανήμπορη να βγάλει σοβαρές ευκαιρίες. Θα μπορούσε να έχει δεχτεί δεύτερο γκολ, το 1-1 ήρθε στην πρώτη φάση της στις καθυστερήσεις. Σταθερά χαμηλός ο ρυθμός και στο δεύτερο 45λεπτο, δεν υπήρξαν μεγάλες ευκαιρίες, η Άιντραχτ δεν είχε ιδέες στο δημιουργικό κομμάτι.

Ο κόουτς Γκλάσνερ ρωτήθηκε για το γεγονός ότι η ομάδα του δεν κερδίζει και επεσήμανε: «Μπορεί να πει κανείς επίσης ότι δε χάνει. Σίγουρα όμως μια νίκη θα μας κάνει πολύ καλό. Η ψυχολογία της ομάδας είναι μια χαρά, υπάρχει αυτοπεποίθηση». Πορεύεται χωρίς νίκη η Άιντραχτ φέτος σ’ όλες τις διοργανώσεις, έχει ρεκόρ 0-6-2, με πέντε βαθμούς είναι στην 14η θέση της Μπουντεσλίγκα. Στην πρεμιέρα του Γιουρόπα Λιγκ έμεινε στο εντός έδρας 1-1 με τη Φενέρμπαχτσε, θα πρέπει να αισθάνεται τυχερή για το αποτέλεσμα, καθώς ο αντίπαλος έχασε πέναλτι στο φινάλε και γενικά ήταν ανώτερος.

Φρέσκα προβλήματα οι Εντιγκά και Ντουρμ, σίγουρα θα γίνουν αλλαγές στην ενδεκάδα, ειδικά στην άμυνα. Πιθανό να παίξει ο πολύ έμπειρος Χασέμπε.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία 1-1 κόντρα στην Κολωνία. Ο Σκίρι το 0-1 στο 14’, το 1-1 ήρθε απ’ τον Μπορέ στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου. Δίκαιο το τελικό αποτέλεσμα, το ματς δεν είχε πολλές καθαρές ευκαιρίες.