*Στον πρώτο γύρο: Αλ Νασρ – Αλ Καλίγ 2-0

*Οι δύο ομάδες παίζουν μεταξύ τους και την ερχόμενη Τετάρτη στον πρώτο ημιτελικό του κυπέλλου, αλλά στην έδρα της Αλ Νασρ.

*9/12 under 2,5 στα τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

ΑΛ ΚΑΛΙΓ

Προηγούμενο ματς: Η Αλ Καλίγ έφερε 1-1 εκτός έδρας με την Αλ Ταβόν, παρόλο που βρέθηκε να χάνει από τέρμα του Άνταμ στο 21’, ισοφαρίζοντας με αυτογκόλ του Αλ Σαλουλί στο 45’

Η Αλ Καλίγ απέφυγε μία δεύτερη σερί ήττα, όμως δεν μπόρεσε και να κερδίσει, φέρνοντας 1-1 εκτός έδρας με την Αλ Ταβόν. Στο γήπεδό της πάντως δεν κερδίζει εδώ και τέσσερις αγώνες, με δύο ισοπαλίες και δύο ήττες.

Αντιθέτως μακριά από την έδρα της έχει πέντε σερί αγώνες χωρίς ήττα, με τρεις νίκες.

Έχει ανέβει αρκετά στο βαθμολογικό πίνακα, είναι πλέον οριακά στο δεύτερο μισό του, στην 11η θέση, στο +10 από την ζώνη του υποβιβασμού.

Αλ Καλίγ Στατιστικά

*8/15 under 2,5 εντός έδρας

*9/15 G/G εντός έδρας

ΑΛ ΝΑΣΡ

Προηγούμενο ματς:Η Αλ Νασρ κέρδισε 3-1 εντός έδρας την Αλ Φάιχα με ανατροπή, αφού βρέθηκε να χάνει στο έκτο λεπτό από τέρμα του τον Σακάλα. Ισοφάρισε στο 72’ με τον Αλ Αμρί, ενώ στο επόμενο δεκάλεπτο πέτυχε δύο τέρματα ακόμη, από τον Μανέ (76’, 82’).

Η Αλ Νασρ κέρδισε και την Αλ Φάιχα με 3-1, επιστρέφει στις νίκες, αλλά είναι φανερό πως ζορίζεται. Αυτή ήταν η πρώτη της νίκη μετά την απώλεια του Σούπερ Καπ, με μοναδικό στόχο τώρα να κατακτήσει το κύπελλο.

Στο πρωτάθλημα άλλωστε είναι στην δεύτερη θέση, αλλά στο -12 από την κορυφή, την οποία μόνο μαθηματικά προλαβαίνει.

Το χειρότερο είναι πώς συνεχώς αυξάνονται τα προβλήματα, αφού πήρε κάρτα και είναι τιμωρημένος και ο Μανέ! Οπότε θα λείπουν οι τρεις καλύτεροι της παίκτες (Μανέ, Ρονάλντο, Ταλίσκα).