*29η αγωνιστική

*Στον πρώτο γύρο: Άμπχα – Αλ Ακχντούντ 3-2

*G/G & Over 2,5 στα δύο τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

ΑΛ ΑΚΧΝΤΟΥΝΤ

Προηγούμενο ματς: H Αλ Ακχντούντ έχασε 1-2 εντός έδρας από την Νταμάκ, με δύο γκολ που δέχθηκε νωρίς, απότον Στάντσιου στο 10’ και τον Άντολιτς στο 37’, καταφέρνοντας απλά να μειώσει με τον ΑΛ Ρουμπάιε στο 47’.

Ούτε η αλλαγή προπονητή έχει βοηθήσει την Αλ Ακχντούντ, που έχασε και από την Νταμάκ με 1-2 εντός έδρας, γνωρίζοντας την έβδομη ήττα της στους οκτώ τελευταίους αγώνες που δεν έχει πετύχει κάποια νίκη.

Μάλιστα κέρδισε μόνο το πρώτο παιχνίδι της μετά την επανέναρξη του πρωταθλήματος, φάνηκε πώς κάτι πιθανόν να αλλάζει προς το καλύτερο, αλλά επανήλθε γρήγορα στα αρνητικά αποτελέσματα.

Πάντως στο γήπεδό της έχει τρεις σερί ήττες, οι οποίες ήρθαν έπειτα από ένα σερί πέντε νικών (!) σε αυτό.

Μετά από καιρό λοιπόν, βρέθηκε πάλι εντός ζώνης υποβιβασμού, στην προτελευταία θέση, παίζοντας σήμερα έναν τελικό παραμονής. Αν κερδίσει, μπορεί να βγει εκτός ζώνης, μία ισοπαλία δεν θα είναι καταστροφή, κάτι που θα είναι άλλη μία ήττα. Και έχει τη χειρότερη επίθεση της κατηγορίας.

Αλ Ακχντούντ Στατιστικά

*5/7 αγώνες με 2-3 γκολ στα τελευταία παιχνίδια της

*Εννιά σερί over 2,5 στα τελευταία παιχνίδια της

ΑΜΠΧΑ

Προηγούμενο ματς: Η Άμπχα έχασε δια περιπάτου με 5-0 εκτός έδρας από την Αλ Σαμπάμπ, αντέχοντας περίπου ένα ημίχρονο. Δέχθηκε το πρώτο γκολ από τον Καράσκο στο 45’ και τα άλλα τέσσερα γκολ ήρθαν στο δεύτερο ημίχρονο από τους Ντιαλό (58’), Κάρλος Ζούνιορ (78’), Κάρλος Ζούνιορ (84’), Καράσκο (90’).

Πολύ βαριά ήττα για την Άμπχα, με 5-0 εκτός έδρας από την Αλ Σαμπάμπ, επιβεβαιώνοντας τον τίτλο της χειρότερης άμυνας της κατηγορίας.

Δείχνει πάντως σημάδια “ζωής”, αφού έχει δύο νίκες στα πέντε τελευταία παιχνίδια της. Το πρόβλημα είναι κυρίως μακριά από το γήπεδό της, όπου δεν έχει νίκη στο πρωτάθλημα, αν και έχει κερδίσει στο κύπελλο φέτος, έχοντας μόλις δύο ισοπαλίες σε 12 αναμετρήσεις.

Μετά την τελευταία ήττα, βρέθηκε πάλι εντός ζώνης υποβιβασμού, στο -1 από μία θέση παραμονής, στο +1 από την σημερινή αντίπαλο.