12η αγωνιστική

*Goal/Goal τα 5/6 τελευταία ΑΪΚ – Έλφσμποργκ.

ΑΪΚ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Κάλμαρ, για το πρωτάθλημα. Έχασε πέναλτι με τον Φαράζ στο 48′ και δυο λεπτά αργότερα βρέθηκε πίσω στο σκορ. Παρόλα αυτά, ισοφάρισε στο 84′ με τον Μαγκάσι.

Μακριά από τα νικηφόρα αποτελέσματα παρέμεινε για όγδοο διαδοχικό παιχνίδι η ΑΪΚ. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Αντρέας Μπρένστρεμ υποδέχθηκε την Κάλμαρ, με την οποία και αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1. Γενικά είχε καλή παρουσία στο ματς, αλλά ήταν άτυχη στα τελειώματα της είτε λόγω του δοκαριού, είτε του αντίπαλο πορτιέρο που έπιασε και πέναλτι της. Σα να μην έφτανε αυτό, βρέθηκε και πίσω στο σκορ κόντρα στη ροή και αφού απέφυγε δεύτερο τέρμα, εν τέλει ισοφάρισε στο φινάλε.

Έχει μείνει αρκετά πίσω στη βαθμολογία Α Σουηδίας, έχοντας συγκεντρώσει μόλις επτά βαθμούς, ούσα πάνω μόνο από τη Βάρμπεργκς. Εντός έδρας η μοναδική νίκη της μέχρι τώρα, έχοντας ακόμη τρεις ισοπαλίες και μια ήττα. Εκτίουν τιμωρία οι Μπιέρνστρεμ και Οτιένο, καθώς πήραν ακόμη μια αγωνιστική από την ομοσπονδία, ενώ κάρτες συμπλήρωσε και ο Μπιλάλ Χουσεΐν, με το απουσιολόγιο να είναι αρκετά γεμάτο.

ΑΪΚ Στατιστικά

*Goal/Goal τα 4/5 τελευταία παιχνίδια της.

*Under 2.5 τα 3/4 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΕΛΦΣΜΠΟΡΓΚ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία 1-1 με τη Τζουργκάρντεν, για το πρωτάθλημα. Παρότι προηγήθηκε με τον Λάρσον στο 46′, δέχθηκε την ισοφάριση στο 73ο λεπτό.

Συνέχεια στο αήττητο κατάφερε να δώσει η Έλφσμποργκ. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Τζίμι Τελίν υποδέχθηκε τη Τζουργκάρντεν, με την οποία έμεινε στο 1-1. Μετά από ένα κακό ποιοτικό πρώτο ημίχρονο, ευτύχησε να πάρει προβάδισμα με το “καλημέρα” στο δεύτερο. Συνέχισε να πιέζει και για περισσότερα τέρματα, χωρίς αποτέλεσμα όμως, παρότι είχε και δοκάρι, ενώ μια αμυντικά της αδράνεια στην πορεία, έφερε την ισοφάριση.

Πρώτη απώλεια μετά από οκτώ σερί νίκες, όμως έμεινε αήττητη για δέκατο διαδοχικό παιχνίδι, οπότε και είναι στη δεύτερη θέση και στο -5 από την πρωτοπόρο Μάλμε. Αήττητη σε πέντε εξόδους, παίρνοντας το διπλό στις τέσσερις εξ αυτών. Μοναδικός απόντας από το σημερινό ΑΪΚ – Έλφσμποργκ είναι ο μακροχρόνιος Βίκτορ Βίντελ.