* Η Μίλαν γνώρισε μόλις μία ήττα στα επτά τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της για το πρωτάθλημα.

* Σημειώθηκε no-goal στο ένα από τα πέντε τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της Μίλαν για το πρωτάθλημα.

* Σημειώθηκε over 2,5 στα τρία από τα εννέα τελευταία εκτός έδρας παιχνίδια της Κάρπι για το πρωτάθλημα.

ΜΙΛΑΝ

Έπρεπε να περάσουν πέντε αγωνιστικές, στις οποίες σημείωσε δύο ισοπαλίες και τρεις ήττες, για να καταφέρει να επιστρέψει στα νικηφόρα αποτελέσματα στο πρωτάθλημα η Μίλαν. Πιο συγκεκριμένα αφού μοιράστηκε από ένα βαθμό με τις Κιέβο (0-0 εκτός έδρας) και Λάτσιο (1-1 εντός έδρας), και δεν κατάφερε να κάμψει την αντίσταση των Σασουόλο (2-0 εκτός έδρας), Αταλάντα (2-1 εκτός έδρας) και Γιουβέντους (2-1 εντός έδρας), οι «ροσονέρι» επικράτησαν εκτός έδρας με 1-0 της Σαμπντόρια την Κυριακή (17/4). Στο ντεμπούτο του Μπρόκι στην τεχνική ηγεσία τους το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης σημείωσε ο Μπάκα στο 71’. Με αυτό ο 29χρονος Κολομβιανός επιθετικός έφτασε συνολικά τα 15 σε 33 συμμετοχές του στο πρωτάθλημα. Μόλις μία ήττα γνώρισε η Μίλαν στις επτά τελευταίες εντός έδρας αναμετρήσεις που έδωσε για την ίδια διοργάνωση. Στις υπόλοιπες σημείωσε τέσσερις νίκες και δύο ισοπαλίες.

Στις τρεις διατήρησε ανέπαφη την εστία της, ενώ σε ισάριθμες σημειώθηκαν περισσότερα από δύο γκολ. «Η επιστροφή μου στο “San Siro” μου δημιουργεί έντονα συναισθήματα. Είναι ένα όνειρο που πραγματοποιείται το γεγονός ότι θα μπω σε ένα γήπεδο, στο οποίο έχω ζήσει μεγάλες στιγμές. Θέλω οι οπαδοί να έρθουν και να μας υποστηρίξουν, παρά την απογοήτευση που νιώθουν από τη φετινή σεζόν. Κι εμείς από την πλευρά μας θα πρέπει να βοηθήσουμε να βρίσκονται εδώ», υπογράμμισε στη συνέντευξη Τύπου που παραχώρησε ο προπονητής της Μίλαν. Στα εξωαγωνιστικά σύμφωνα με τα ιταλικά ΜΜΕ ο ισχυρός άντρας του συλλόγου, Σίλβιο Μπερλουσκόνι, εξετάζει πρόταση ύψους 700.000.000 ευρώ από ένα κινεζο-αμερικάνικο επιχειρηματικό γκρουπ που θέλει να αναλάβει τη Μίλαν.

Προηγούμενο ματς: Με τους τρεις βαθμούς της νίκης επέστρεψε από την έδρα της Σαμπντόρια η Μίλαν επικρατώντας με 1-0, στο πλαίσιο της 33ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Στατιστικό: Σημειώθηκε no-goal στο ένα από τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της Μίλαν για το πρωτάθλημα.

O bookmaker δεν βρέθηκε

ΚΑΡΠΙ

Μία πολύ σημαντική νίκη, στην προσπάθεια που κάνει για αποφυγή του υποβιβασμού στη χαμηλότερη κατηγορία ποδοσφαίρου της χώρας, πανηγύρισε το Σάββατο (16/4) η Κάρπι. Μετά τις δύο σερί ήττες που γνώρισε από τις Σασουόλο (3-1 εντός έδρας) και Κιέβο (1-0 εκτός έδρας) το συγκρότημα του Καστόρι επικράτησε της Τζένοα (4-1 εντός έδρας) με ανατροπή! Οι φιλοξενούμενοι ευτύχησαν να προηγηθούν με τον Παβολέτι στο 34’. Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων έμειναν με δέκα ποδοσφαιριστές, καθώς ο Ίτσο αντίκρισε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα του διαιτητή. Αυτό το γεγονός εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο οι γηπεδούχοι, σκοράροντας δύο φορές πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου με τους Ντι Γκαούντιο και Λολό.

Λίγο μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η Κάρπι ανέβασε ακόμα περισσότερο το δείκτη του σκορ με τον Πασιούτι (49’). Το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση διαμόρφωσε τέσσερα λεπτά πριν την ολοκλήρωση των 90’ ο Σαμπέλι. Μόλις δύο νίκες πανηγύρισαν οι νεοφώτιστοι στις 16 συνολικά εκτός έδρας αναμετρήσεις που έδωσαν για την ίδια διοργάνωση. Στις υπόλοιπες σημείωσαν πέντε ισοπαλίες και εννέα ήττες (12-28 τα γκολ). «Προσεγγίζουμε την αναμέτρηση με τη Μίλαν όπως πρέπει. Βρισκόμαστε σε καλή κατάσταση και στοχεύουμε σε ένα θετικό αποτέλεσμα, γιατί ποτέ δεν μπορείς να προεξοφλήσεις κάτι στο ποδόσφαιρο. Η αντίπαλός μας δεν χρειάζεται συστάσεις, είναι πολύ δυνατή. Εμείς θα κάνουμε το παιχνίδι μας», υπογράμμισε μεταξύ άλλων ο προπονητής της Κάρπι.

Προηγούμενο ματς: Πανηγυρική εντός έδρας νίκη με 4-1 σημείωσε η Κάρπι επί της Τζένοα, στο πλαίσιο της 33ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Στατιστικό: Σημειώθηκε no-goal στο ένα από τα πέντε τελευταία παιχνίδια της Κάρπι για το πρωτάθλημα.