*2η αγωνιστική

*13/16 G/G στα τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια. Αλλά και τα τρία N/G ήταν σε αυτή την έδρα

ΑΒΑΪ

Προηγούμενο ματς: Η Αβαϊ έχασε 1-0 εκτός έδρας από την Οπεράριο, με γκολ που δέχθηκε στις καθυστερήσεις από τον Μάξουελ.

Η Αβαϊ πλησίασε πολύ κοντά στον ένα βαθμό, δεν άντεξε λίγα λεπτά περισσότερα, δέχθηκε γκολ και έχασε με 1-0 εκτός έδρας από την Οπεράριο στην πρεμιέρα του εθνικού πρωταθλήματος. Και επιβεβαιώθηκε η παράδοση που την θέλει να χάνει εκτός έδρας σε πρεμιέρα σε αυτή την κατηγορία, έχοντας πλέον 5/5 ήττες όταν ξεκινάει το εθνικό πρωτάθλημα της δεύτερης κατηγορίας με παιχνίδι μακριά από το γήπεδό της!

Πάντως ο τεχνικός της, Εντουάρντο Μπαρόκα, ανέλαβε πλήρως την ευθύνη για την ήττα, κυρίως για τις αλλαγές που έκανε κατά τη διάρκεια του αγώνα και δεν του βγήκαν καθόλου.

Και το πρόγραμμα δεν της “συμπεριφέρθηκε” με τον καλύτερο τρόπο, αφού αναγκάζεται δεύτερη αγωνιστική να παίζει εντός με το μεγάλο φαβορί της κατηγορίας.

Αβαϊ Στατιστικά

*5/8 G/G εντός έδρας.

*6/8 over 2,5 εντός έδρας

ΣΑΝΤΟΣ

Προηγούμενο ματς: Η Σάντος κέρδισε 2-0 εντός έδρας την Παϊσαντού, με τον Πεντρίνιο στο 69’ να ανοίγει το σκορ, ενώ ο Γκιγιέρμε στο 90’ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Η Σάντος επιβεβαίωσε τον ρόλο του φαβορί στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος, κερδίζοντας με 2-0 εντός έδρας την Παϊσαντού, λίγο πιο δύσκολα απ’ ότι δείχνει το τελικό σκορ.

Αυτή ήταν η 11η νίκη της σε 17 αγώνες το 2024, όπου σίγουρα δεν παρουσιάζεται ως ανίκητη, καθώς έχει ήδη τέσσερις ήττες, οι τρεις μακριά από την έδρα της, αλλά οι δύο εξ αυτών στο γήπεδο της πρωταθλήτριας της χώρας, Παλμέιρας.

Αλλά το σημερινό είναι το μεγαλύτερο ταξίδι που καλείται να κάνει, καθώς είναι το πρώτο εκτός έδρας παιχνίδι της μετά το πολιτειακό πρωτάθλημα.