15η αγωνιστική

*Μετρούν 9/10 αναμετρήσεις με over 2.5 γκολ τελευταία μεταξύ τους ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

*Δεν έχει σημειωθεί ισοπαλία στα πρόσφατα 3 επίσημα παιχνίδια ανάμεσά τους.

Δείτε τα Προγνωστικά Βελγίου

ΖΟΥΛΤΕ ΒΑΡΕΧΕΜ

Προηγούμενο ματς: Υπέστη εκτός έδρας ήττα με σκορ 2-1 από την Οστάνδη, στο πλαίσιο του πρωταθλήματος, Στο 45+1’ ο Μπόονεν σκόραρε για το 1-0 που ήταν και το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου. Στο 70’ ο Φόσεν ισοφάρισε σε 1-1 για τους φιλοξενούμενους, ενώ στο 80’ ο Ατάνγκα σκόραρε για το τελικό 2-1.

Η Ζούλτε Βάρεχεμ δεν κατάφερε να δώσει συνέχεια στο νικηφόρο σερί των δύο αγωνιστικών, καθώς έχασε στην έδρα της Οστάνδης (2-1). Έκανε τρομερή ανατροπή των δεδομένων την προηγούμενη εβδομάδα, καθότι πανηγύρισε δύο τεράστιες νίκες και το ηθικό ήταν στα ύψη. Επικράτησε της Άντερλεχτ (3-2) εντός έδρας, κάνοντας ανατροπή στο δεύτερο μέρος, εκμεταλλευόμενη και το αριθμητικό πλεονέκτημα που απέκτησε. Πήρε και τη νίκη απέναντι στην Κορτραϊκ με σκορ 1-3, εκτός έδρας, στο ντέρμπι της δυτικής Φλάνδρας και δε θα μπορούσε να βρεθεί καλύτερο ματς για να επιστρέψει στις επιτυχίες η ομάδα του Μπαγέ Λεγέ. Με απολογισμό τρεις νίκες και ισάριθμες ισοπαλίες, είναι στην τελευταία θέση της κατάταξης και χρειάζεται ένα νικηφόρο σερί για να ανακάμψει για τα καλά. Όσον αφορά την αποστολη, είναι αμφίβολοι οι Ντάνι Ραμίρεθ, Μπραμ. Επέστρεψε στη δράση ο Ισπανός αμυντικός Μπόρχα Λόπεθ. Συμπλήρωσε κάρτες ο Μιρόσι.

Ζούλτε Βάρεχεμ Στατιστικά

*4/6 παιχνίδια έληξαν με goal/goal

*7/10 ματς τελευταία με over 2.5 γκολ

*Δέχεται γκολ σε 9/10 ματς εντός έδρας

ΣΤΑΝΤΑΡ ΛΙΕΓΗΣ

Προηγούμενο ματς: Αντιμετώπισε την Άντερλεχτ, εντός έδρας, την οποία νικούσε με σκορ 3-1, ώσπου να διακοπεί το ματς στο 64’ λόγω επεισοδίων από τους οπαδούς των φιλοξενούμενων. Το αποτέλεσμα ημιχρόνου ήταν 2-1.

Η Σταντάρ Λιέγης έχασε την ευκαιρία να σημειώσει μια τεράστιας σημασίας νίκη, ακόμα μία εντός έδρας, καθώς το παιχνίδι με την Άντερλεχτ στο βέλγικο “Κλάσικο” διακόπηκε, ενώ ήταν μπροστά στο σκορ με 3-1. Τελευταία, η ομάδα του Ντέιλα, έχει παρουσιάσει μεταπτώσεις στην απόδοσή της, κάνει μια σπουδαία νίκη και στη συνέχεια χάνει ένα ματς που θεωρείται φαβορί. Ενδεικτικό ότι έχασε εκτός έδρας από τη Μέχελεν (2-0), μια αγωνιστική μετά το θρίαμβο με 3-0 επί της Άντβερπ, στη Λιέγη. Τρομερό ξεκίνημα από τους “Κόκκινους” στο συγκεκριμένο παιχνίδι, με τρία γκολ σε εννέα λεπτά. Τρεις νίκες και δύο ήττες ο απολογισμός στα τελευταία πέντε ματς στο πρωτάθλημα. Όσον αφορά την αποστολή, είναι εκτός οι Λάουρσεν, Ενγκόι, Κάλουτ, Νούμπι, Μπόλιεβιτς, Εμόν και Όχιο. Αμφίβολος ο μέσος Τσίμιροτ.