*Στον πρώτο γύρο: Σάλκε – Χέρτα 1-2

*Over 2,5 στα έξι τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

Δείτε τα Προγνωστικά Γερμανίας

ΧΕΡΤΑ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε εκτός έδρας (2-0) από τη Ζανκτ Πάουλι. Ο Σάλιακας έκανε το 1-0 στο 16′, προτού διαμορφώσει το τελικό αποτέλεσμα ο Χαρτέλ (44′).

Δεν κατέγραψε ούτε μία ευκαιρία στην αντίπαλη εστία, επιστρέφοντας με άδεια χέρια από την έδρα της πρωτοπόρου Ζανκτ Πάουλι. Κακή εμφάνιση κι επιστροφή στα αρνητικά αποτελέσματα μετά από τέσσερις αγωνιστικές (2-2-0) για τη Χέρτα που διατηρεί απόσταση ασφαλείας από την επικίνδυνη ζώνη.

Στις οχτώ τελευταίες εντός έδρας αγωνιστικές ηττήθηκε μόνο από το Αμβούργο (2-1) στις 3 Φεβρουαρίου, στις υπόλοιπες σημείωσε τρεις νίκες και τέσσερις ισοπαλίες. Σήμερα αντιμετωπίζει για 98η φορά και μόλις για 10η στη 2. Μπουντεσλίγκα τη Σάλκε. Οι πρωτευουσιάνοι πανηγύρισαν τη νίκη στις 4/5 τελευταίες μεταξύ τους. Πέντε κίτρινες κάρτες συμπλήρωσε ο Κένι και τέθηκε νοκ άουτ.

ΧΕΡΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*GG στα 8/9 τελευταία παιχνίδια της.

*Δέχτηκε τουλάχιστον δύο γκολ στα 7/9 τελευταία παιχνίδια της.

ΣΑΛΚΕ

Προηγούμενο ματς: Αναδείχθηκε ισόπαλη (3-3 εντός) με την Πάντερμπορν. Οι γηπεδούχοι σκόραραν με Καραμάν (32′ πεν.) και Λάσμε (50′), τα δεδομένα ανατράπηκαν από Ζέντερ (60′), Κινσόμπι (78′ πεν.) και Κλάας (86′). Το τελικό αποτέλεσμα διαμορφώθηκε από Τοπ στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Μετά από μία συναρπαστική αναμέτρηση με πλούσιο θέαμα και συνολικά έξι γκολ, η Σάλκε κράτησε τον βαθμό της ισοπαλίας στη “Veltins Arena” με αντίπαλο την Πάντερμπορν δίνοντας συνέχεια στην σπουδαία νίκη επί της πρωτοπόρου Ζανκτ Πάουλι (3-1 εντός).

Συγκέντρωσε επτά βαθμούς σε τέσσερις αγωνιστικές, διάστημα στο οποίο ηττήθηκε στην έδρα του Μαγδεμβούργου (3-0) στις 24 Φεβρουαρίου. Στις πέντε τελευταίες εξόδους τους στη 2. Μπουντεσλίγκα οι “βασιλικοί μπλε” έχουν απολογισμό 1-0-4: Δέχτηκαν συνολικά σε αυτές 13 γκολ. Πανηγύρισαν την τελευταία νίκη επί της Χέρτα τον Απρίλιο 2023 με 5-2 εντός έδρας. Συμπλήρωσε κάρτες και θα απουσιάσει ο Σεγκίν.