30η αγωνιστική (τελευταία)

*Για δυο αποτελέσματα παίζει η Ασάνε, έτσι ώστε να εξασφαλίσει την απευθείας παραμονή της. Αδιάφορη η Σάντνες.

*Κριτήρια ισοβαθμίας: 1) Διαφορά τερμάτων, 2) Γκολ υπέρ, 3) Πόντοι στα μεταξύ τους, 4) Διαφορά τερμάτων στα μεταξύ τους, 5) Γκολ υπέρ στα μεταξύ τους.

*Over 2.5 τα πέντε τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

*Στον πρώτο γύρο: Σάντνες – Ασάνε 3-3

ΑΣΑΝΕ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 0-0 με τη Γιέρβ, για το πρωτάθλημα.

Αήττητη παρέμεινε για δεύτερο διαδοχικό παιχνίδι η Ασάνε, μετά και τη νίκη 2-1 επί της Μος. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Μόρτεν Ρόσλαντ φιλοξενήθηκε από τη Γιέρβ, με την οποία αναδείχθηκαν ισόπαλες χωρίς τέρματα. Αμφότερες προσπάθησαν να παίξουν επιθετικά, αλλά δεν το έκαναν με μεγάλη επιτυχία, ενώ ήταν και αρκετά άστοχες στις όποιες προσπάθειες τους.

Παραμένει έτσι στη ζώνη σωτηρίας, στο +2 από τα μπαράζ παραμονής, οπότε και παίζει για δυο αποτελέσματα σήμερα, καθώς ακόμη και σε πιθανή ισοβαθμία με τη Χοντ, έχει το πάνω χέρι. Επικράτησε στα 6/7 πιο πρόσφατα εντός της (6-0-1).

Ασάνε Στατιστικά

*Over 2.5 τα 4/5 τελευταία παιχνίδια της.

*Over 2.5 τα 6/7 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΣΑΝΤΝΕΣ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 3-2 επί της Ράνχαϊμ, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε δυο φορές πίσω στο σκορ (1′, 10′), για να ισοφαρίσει ισάριθμες με τους Μεμέντοφ (5′) και Χάλγκουνσετ (68′), ολοκληρώνοντας την ανατροπή με τον Μόλντσκρεντ στο 72ο λεπτό.

Επιστροφή στις επιτυχίες για τη Σάντνες, βάζοντας τέλος στο σερί των τριών ηττών της στο πρωτάθλημα. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Μπιάρνε Μπέρντσεν υποδέχθηκε τη Ράνχαϊμ, της οποίας και επικράτησε με 3-2. Μπορεί να βρέθηκε δυο φορές πίσω στο σκορ, ωστόσο είχε σωστή αντίδραση και με αντεπίθεση διαρκείας στο δεύτερο ημίχρονο έκανε την ανατροπή.

Αδιάφορη σε αυτή την τελευταία αγωνιστική, καθώς έχει εξασφαλίσει ήδη την παραμονή της, ενώ απέχει και από τα πλέι οφ. Χωρίς διπλό σε πέντε εξόδους (0-2-3).