*Στον πρώτο γύρο: Αμβούργο – Χέρτα 3-0

*Στο Κύπελλο: Χέρτα – Αμβούργο 5-3 πεν. (2-2 κ.δ., 3-3 παρ.)

*NG στα 3/4 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

ΧΕΡΤΑ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε εντός έδρας (3-1) από την Καϊζερσλάουτερν. Οι φιλοξενούμενοι σκόραραν με Ελβέντι (5′), Τάτσι (38′) και Κάλοτς (69′). Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Ρις στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Δεν βρήκε γιατρικό στις “καυτές” αντεπιθέσεις της Καϊζερσλάουτερν, γνωρίζοντας τον αποκλεισμό μπροστά στο κοινό της από τα προημιτελικά του Κυπέλλου μεσοβδόμαδα. Δεύτερη σερί ήττα για τη Χέρτα μέσα σε τρεις μέρες, προηγήθηκε αυτή στην έδρα της Βέχεν (3-1) που έβαλε τέλος σε αήττητο σερί οχτώ αγωνιστικών (3-5-0).

Στις πέντε τελευταίες εντός έδρας αγωνιστικές σημείωσε δύο νίκες και τρεις ισοπαλίες. Οι πρωτευουσιάνοι πανηγύρισαν πέντε νίκες (σ.σ. οι τέσσερις με μηδέν παθητικό) στις επτά τελευταίες αναμετρήσεις που υποδέχτηκαν το Αμβούργο (μία ισοπαλία, μία ήττα). Αποκτήθηκε από την Άρσεναλ Κ21 ο Ιμπραχίμ (ΜΕ), παρελθόν αποτέλεσε ο Λουκόκι (ΑΜ, Μπράουνσβαϊγκ).

ΧΕΡΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*GG στα τρία τελευταία παιχνίδια της.

*Δέχτηκε τουλάχιστον δύο γκολ στα τρία τελευταία παιχνίδια της.

ΑΜΒΟΥΡΓΟ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε εντός έδρας (4-3) από την Καρλσρούη. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με Ματάνοβιτς (3′, 5′), απάντησαν ισάριθμες φορές Γιατά (33′) και Μπένες (35′). Στο 46′ ο Ζιβζιβάντζε έδωσε εκ νέου προβάδισμα στην Καρλσρούη το οποίο “έσβησε” ο Γκλάτζελ (62′). Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Βάνιτσεκ (81′).

Ήττα-σοκ γνώρισε το Αμβούργο από την Καρλσρούη στο “Volksparkstadion”. Δημιούργησε μεγάλες ευκαιρίες και θα μπορούσε, τουλάχιστον, να αποφύγει αυτή αν ήταν λίγο πιο ψύχραιμο στην τελική προσπάθεια. Είχε μία ανούσια κατοχή μπάλας και δεν κατάφερε να περιορίσει την αποτελεσματικότητα των φιλοξενούμενων που έπαιξαν ελεύθερα.

Επιστροφή στα αρνητικά αποτελέσματα μετά από δύο σερί νίκες στο πρωτάθλημα, οι “δεινόσαυροι” γνώρισαν μόλις μία ήττα σε έξι εκτός έδρας αγωνιστικές από τη Χόλσταϊν Κίελ (4-2) στις 11 Νοεμβρίου (δύο νίκες, τρεις ισοπαλίες). Με ελεύθερη μεταγραφή από την Κολωνία ήρθε ο Κάτερμπαχ (ΑΜ), δανεικοί δόθηκαν οι Γιόνασον (ΤΕ, Χάνσα Ρόστοκ) και Μπελέμε (ΕΠ, Λούμπεκ).