*1ος γύρος του Κυπέλλου Ολλανδίας. Αγώνες νοκάουτ, αν δεν υπάρξει νικητής στα 90 λεπτά, η πρόκριση θα κριθεί στην παράταση και αν χρειαστεί στα πέναλτι.

*100% πληρότητα θεατών.

* Γειτονικό ντέρμπι στην περιοχή της Βραβάνδης.

* Για το πρωτάθλημα στις 21/9: Βάαλβαϊκ – Βίλεμ  1-2

*Xωρίς νίκη η Βααλβάικ σε βάρος της Βίλεμ από το 2006. Έκτοτε ρεκόρ 0-3-8 υπέρ της Βίλεμ!

ΒΑΑΛΒΑΪΚ ΑΝΑΛΥΣΗ

Ήξερε πως η φετινή σεζόν ξεκίνησε με πολλά αγωνιστικά ερωτηματικά μιας και παρουσιάζεται με μεγάλα κενά και θεωρείται ένα εκ των φαβορί για υποβιβασμό. Για την ώρα πάντως δείχνει το παλεύει με όσες δυνάμεις έχει και βρίσκεται έστω και οριακά, εκτός επικίνδυνης ζώνης. Το περασμένο Σάββατο πέτυχε σπουδαία νίκη ψυχολογίας και μεγάλη βαθμολογική ανάσα, αφού επικράτησε της Σπάρτα Ρότερνταμ με 1-0 με γκολ στο 89′. Έθεσε έτσι τέλος σε ένα αρνητικό σερί οκτώ αγωνιστικών χωρίς νίκη στο πρωτάθλημα. Ακολουθεί την Κυριακή νέο εντός έδρας παιχνίδι αυτή τη φορά κόντρα στην Καμπούρ.

Προηγούμενο παιχνίδι: Κέρδισε με 1-0 την Σπάρτα Ρότερνταμ εντός έδρας για το πρωτάθλημα, χάρη σε γκολ του Μούλντερ στο 89′.

Βααλβάικ Στατιστικά

*6/8 τελευταία παιχνίδια της έληξαν goal/goal (δες το στη Betshop)

*Δέχεται γκολ πρώτη στα 7/8 τελευταία παιχνίδια της

ΒΙΛΕΜ ΑΝΑΛΥΣΗ

Από τις ομάδες που σίγουρα έχουν κερδίσει τις εντυπώσεις μέχρι στιγμής στο πρωτάθλημα, μολονότι στις τελευταίες αγωνιστικές δεν κερδίζει. Παραμένει ψηλά και το κλίμα είναι εξαιρετικό στις τάξεις της ομάδας του Τίλμπουρχ, που προέρχεται από οριακό αλλά δίκαιο 1-1 με την Φορτούνα Σιτάρντ για το πρωτάθλημα, με τις δύο αντιπάλους να μοιράζονται βαθμούς και εντυπώσεις, αφού είχαν από ένα ημίχρονο έκαστη. Κινδύνεψε προς το τέλος και με ήττα, αλλά σε γενικές γραμμές έδειξε καλά στοιχεία πλην λίγης φλυαρίας σε μερικές περιπτώσεις ανάξιες αναφοράς. Την Κυριακή ακολουθεί έντονο τεστ με την Ουτρέχτη εκτός έδρας για το πρωτάθλημα.

«Το να κάνω πολλές αλλαγές στην ενδεκάδα είναι κάτι που δεν θα μας βοηθήσει. Θέλουμε να κερδίσουμε τη Βάαλβαϊκ και να συνεχίσουμε στη διοργάνωση, γιατί το Κύπελλο είναι ο πιο σύντομος δρόμος για να βγει μία ομάδα στην Ευρώπη», ανέφερε ο προπονητής Χριμ.

Προηγούμενο παιχνίδι: Ισοπαλία με 1-1 απέναντι στην Φορτούνα Σιτάρντ εντός έδρας για το πρωτάθλημα.