* Στο 2ο γύρο (12/05): Χέγκελμαν – Ζαλγκίρις 0-0

ΧΕΓΚΕΛΜΑΝ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία (0-0) με την Σιαουλιάι.

Δεύτερη κολλητή βαθμολογική απώλεια για την Χέγκελμαν και τέλος στα όποια όνειρα τίτλου είχαν δημιουργηθεί, αφού πλέον βρέθηκε στο -16 από την κορυφή (με παιχνίδι λιγότερο).

Δεν κατάφερε να βγάλει αντίδραση μετά την κυριακάτικη συντριβή στο Κάουνας και την Τετάρτη “κόλλησε” επιθετικά απέναντι σε προβληματικό ανασταλτικά αντίπαλο, παρά τις ευκαιρίες της (2.46 xGoals).

Σε τρεις περιπτώσεις αστόχησαν για εκατοστά οι παίκτες της στο πρώτο ημίχρονο, γλίτωσε σε ανάλογη περίσταση των φιλοξενούμενων. Στο δεύτερο ημίχρονο απείλησε κυρίως από στατικές φάσεις, ενώ η Σιαουλιάι είχε δοκάρι. Με απίθανη διπλή χαμένη ευκαιρία της Χέγκελμαν ολοκληρώθηκε το ματς, με εξ επαφής οριζόντιο δοκάρι σε σέντρα πλαγίου άουτ.

ΧΕΓΚΕΛΜΑΝ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Over 2.5 τα 4/6 τελευταία παιχνίδια της

* No Goal τα 3/5 τελευταία εντός έδρας για το πρωτάθλημα

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη (0-2) επί της Μπάνγκα. Ο Μικουλένας (52’) άνοιξε το σκορ και ο Αντάλ (66’) διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Δίχως φρένα η Ζαλγκίρις, την Τετάρτη πέτυχε 7η διαδοχική νίκη στο πρωτάθλημα και ήδη ετοιμάζεται για την 11η στέψη της αφού πήγε στο +16 από τους διώκτες της.

Σήμερα θα υπερασπιστεί το εκτός έδρας αήττητο (8-2-0) και συνάμα θα επιδιώξει να πάρει εκδίκηση από τη μοναδική ομάδα που κατάφερε να την κερδίσει φέτος στη λίγκα.

Την Τετάρτη η Μπάνγκα είχε την πρώτη ευκαιρία στο ματς, απείλησε σε ακόμη δύο περιπτώσεις πριν την ανάπαυλα, αλλά η Ζαλγκίρις είχε την επιθετική πρωτοβουλία (64% κατοχή).

Η πρωτοπόρος είχε δοκάρι στο πρώτο ημίχρονο και στο δεύτερο εκμεταλλεύτηκε μεγάλες αδράνειες της γηπεδούχου άμυνας σε δύο κόρνερ για να πετύχει ισάριθμα τέρματα. Δεν απειλήθηκε ακολούθως, έκλεισε “σβηστά” το διπλό.