Δημοσίευση: Κατηγορία: Ισπανία

19η αγωνιστική

*Η Καβασάκι σκόραρε στα 5/6 τελευταία παιχνίδια με αντίπαλο τη Νιγκάτα.

ΝΙΓΚΑΤΑ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Κασίμα, για το πρωτάθλημα. Παρότι προηγήθηκε στο 43′ με τον Κόμι, δέχθηκε την ισοφάριση στο 50ο λεπτό.

Αήττητη παρέμεινε για δεύτερο διαδοχικό παιχνίδι πρωταθλήματος η Νιγκάτα, μετά και τη νίκη 1-3 επί της Μασίντα Ζέλβια. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Ρικίζο Ματσουχάσι φιλοξενήθηκε από την Κασίμα, με την οποία έμεινε στο 1-1. Σε ένα αρκετά ισορροπημένο ματς, αμφότερες είχαν από ένα ημίχρονο, με την ίδια να είναι καλύτερη στο πρώτο και να προηγείται λίγο πριν την ανάπαυλα. Δέχθηκε όμως την ισοφάριση με την επιστροφή από τα αποδυτήρια, ενώ γλίτωσε και τα χειρότερα στην πορεία.

Με το βαθμό αυτό, έφτασε τους 20 συνολικά και παραμένει χαμηλά στην κατάταξη και στο +6 από τη ζώνη του υποβιβασμού, στο φινάλε του πρώτου γύρου. Επικράτησε μια φορά στα οκτώ τελευταία εντός της στη διοργάνωση (1-3-4).

Νιγκάτα Στατιστικά

*Goal/Goal τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της.

*Goal/Goal τα οκτώ τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΚΑΒΑΣΑΚΙ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 1-0 από τη Βίσσελ Κόμπε, για το πρωτάθλημα. Δέχθηκε το μοναδικό τέρμα στο 43ο λεπτό.

Την ήττα υπέστη και πάλι η Καβασάκι στο πρωτάθλημα, μετά από δυο παιχνίδια στα οποία και είχε από μια νίκη και ισοπαλία. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Τόρου Όνικι δοκιμάστηκε στην έδρα της Βίσσελ Κόμπε, όπου και έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 1-0. Κατώτερη των περιστάσεων η εμφάνιση της, βρέθηκε πίσω λίγο πριν την ανάπαυλα και δεν έδειξε ικανή να αλλάξει την κατάσταση.

Μετά και από αυτή τη νέα απώλεια, παραμένει στους 20 βαθμούς και σε ισοβαθμία με τη σημερινή της αντίπαλο, της οποίας και υπερτερεί ωστόσο σε διαφορά τερμάτων. Αγνοεί το διπλό σε οκτώ εξόδους (0-3-5), έχοντας ηττηθεί στις τρεις πιο πρόσφατες εξ αυτών. Συμπλήρωσε κάρτες ο μέσος Κέντο Τατσιμπανάντα.