*36η και τελευταία αγωνιστική

*Σε προηγούμενους γύρους: Μοντρόουζ-Κλάιντ 2-0, Κλάιντ-Μοντρόουζ 1-3, Μοντρόουζ-Κλάιντ 2-1

*Τελείως αδιάφορο βαθμολογικά παιχνίδι

ΚΛΑΪΝΤ

Προηγούμενο ματς: Η Κλάιντ έχασε 2-1 εκτός έδρας από την Ντανφέρμλιν, παρόλο που προηγήθηκε με τον Σάλκελντ στο 12’. Ισοφαρίστηκε από τον Ρίτσι-Χόσλερ στο 45’, πριν δεχθεί και δεύτερο τέρμα από τον ΜακΚαν στο τελευταίο λεπτο του αγώνα.

Η Κλάιντ ηττήθηκε με 2-1 εκτός έδρας από την Ντανφέρμλιν, αλλά ευτυχώς γι’ αυτήν δεν της κόστισε καθόλου βαθμολογικά. Επιβεβαιώθηκε και μαθηματικά η κατάληξη της στην ένατη θέση του βαθμολογικού πίνακα, κάτι που σημαίνει πως θα παίξει στα πλέι οφς για την παραμονή της στην κατηγορία. Και θα αντιμετωπίσει μία εκ των Ιστ Φάιφ, Αννάν από την χαμηλότερη κατηγορία.

Πάντως η τελευταία ήταν η πρώτη της ήττα έπειτα από τέσσερα παιχνίδια στα οποία είχε τρεις ισοπαλίες και μία νίκη, η οποία επιτεύχθηκε στον πιο πρόσφατο αγώνα στο γήπεδό της.

Εκτός του τραυματία εδώ και καιρό μέσου Πολ Κένεντι, χτύπησαν και οι ΜακΓκίβερ (AM), Κιτόνγκο (AM), ΜακΝτόναλντ (ME).

Κλάιντ Στατιστικά

*Εχει τρεις σερί αγώνες με 2-3 γκολ και G/G.

*Εχει 13/21 G/G εντός έδρας, 11/17 στο πρωτάθλημα

*Εχει 12/21 over 2,5 εντός έδρας, 10/17 στο πρωτάθλημα

ΜΟΝΤΡΟΟΥΖ

Προηγούμενο ματς: Η Μοντρόουζ έχασε εύκολα με 0-4 εντός έδρας από την Αλόα, με δύο τέρματα που δέχθηκε σχετικά νωρίς στο πρώτο ημίχρονο, από τους Κόουλι (15’), Σαμόν (22’), ενώ τα άλλα δύο ήρθαν στο δεύτερο μισό του αγώνα από τους Μίλερ (68’), Σάμον (70΄).

Η Μοντρόουζ ηττήθηκε άνετα με 0-4 εντός έδρας από την Αλόα, επιστρέφοντας στις ήττες έπειτα από δύο συνεχόμενες νίκες, μία εκ των οποίων ήταν μακριά από το γήπεδό της. Βαθμολογικά πλέον είναι τελείως αδιάφορη, χωρίς κάποιο ουσιαστικό στόχο.

Διατηρείται στην έβδομη θέση του βαθμολογικού πίνακα, εκεί που κατά πάσα πιθανότητα θα τερματίσει τη σεζόν, εκτός αν ανέβει μία θέση.