18η αγωνιστική

*Η Ουλσάν επικράτησε και στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια πρωταθλήματος με αντίπαλο τη Γιέγιου.

*Goal/Goal τα επτά τελευταία παιχνίδια μεταξύ των δυο ομάδων.

*Στον πρώτο γύρο: Ουλσάν – Γιέγιου 3-1

ΓΙΕΓΙΟΥ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 0-0 με τη Νταεζόν, για το κύπελλο. Επικράτησε με 7-8 στα πέναλτι.

Από τη δεύτερη διαδοχική της ήττα προέρχεται η Γιέγιου, μετά και το εντός 1-2 από την Γκανγκβόν. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Κιμ Χακ-Μπεόμ δοκιμάστηκε στην έδρα της Νταεγού, κόντρα στην οποία έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 1-0. Προβλημάτισε στο πρώτο ημίχρονο και στα μέσα αυτού βρέθηκε πίσω στο σκορ. Με την επιστροφή από τα αποδυτήρια ισορρόπησε την κατάσταση και παρότι είχε φάσεις δεν κατάφερε να αποσπάσει κάτι.

Διατηρείται έτσι στο δεύτερο μισό της κατάταξης, έχοντας συγκεντρώσει 20 βαθμούς μέχρι τώρα, όσους έχει και η Ιντσεόν. Από τέσσερις νίκες και ήττες ο εντός έδρας απολογισμός της μπροστά στο κοινό της. Μεσοβδόμαδα, απέκλεισε στα πέναλτι 7-8 τη Νταεζόν, μετά και το μεταξύ τους 0-0 για τους “16” του κυπέλλου.

Γιέγιου Στατιστικά

*Under 2.5 τα 7/8 τελευταία παιχνίδια της.

*Σκοράρει στα πέντε τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΟΥΛΣΑΝ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία 4-4 με τη Γκιεονγκνάμ, για το κύπελλο. Βρέθηκε δυο φορές πίσω στο σκορ (14′, 62′), για να έχει ισάριθμες την απάντηση με τους Λι Τσουνγκ-Γιονγκ (πεν. 42′) και Εσάκα (75′), ενώ ολοκλήρωσε την ανατροπή στο 79′ με τον Ουμ Βον-Σανγκ. Πέντε λεπτά μετά δέχθηκε την ισοφάριση σε 3-3. Δέχθηκε τέταρτο τέρμα στο 101′ και στο 115′ έφερε και πάλι το ματς στα ίσα με τον Κιμ Μιν-Βου. Επικράτησε με 3-0 στα πέναλτι.

Αήττητη εδώ και τέσσερα παιχνίδια η Ουλσάν, έχοντας από δυο νίκες και ισοπαλίες. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Χονγκ Μιουνγκ-Μπο υποδέχθηκε τη Σεούλ, με την οποία αναδείχθηκαν ισόπαλες 2-2. Παρότι είχε αποκτήσει σαφές προβάδισμα μέχρι την ανάπαυλα, δεν κατάφερε να το διατηρήσει μέχρι τέλους, δεχόμενη την ισοφάριση στο δεύτερο ημίχρονο.

Παρά την απώλεια, διατηρείται στις πρώτες θέσεις της κατάταξης, έχοντας συγκεντρώσει 32 βαθμούς μέχρι τώρα. Δεν κατάφερε να πάρει το διπλό σε κάποια από τις τρεις πιο πρόσφατες εξόδους της, στις οποίες απέσπασε ένα βαθμό. Μεσοβδόμαδα, απέκλεισε στα πέναλτι 3-0 τη Γκιεονγκνάμ (3-3 κανονική διάρκεια, 4-4 παράταση), για τους “16” του κυπέλλου.