*Δεύτερος προημιτελικός του Τσάμπιονς Λιγκ. Δεν ισχύει ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ, σε συνολική ισοπαλία ακολουθεί παράταση και αν χρειαστεί πέναλτι.

*Στο πρώτο παιχνίδι (Ρεάλ Μαδρίτης – Τσέλσι 2-0): Το 1-0 ο Μπενζεμά στο 21’, το 2-0 έκανε ο Μάρκος Ασένσιο στο 74’. Με δέκα παίκτες απ’ το 59’ η Τσέλσι λόγω αποβολής του Τσίλγουελ. Δίκαιο το αποτέλεσμα, η Ρεάλ είχε ευκαιρίες για περισσότερα γκολ.

*Οι δύο ομάδες τίθενται αντιμέτωπες στα νοκ-άουτ του Τσάμπιονς Λιγκ για τρίτη διαδοχική χρονιά. Τη σεζόν 2020-21 για τα ημιτελικά, προκρίθηκε η Τσέλσι, ενώ το 2021-22 για τα προημιτελικά, προκρίθηκε η Ρεάλ Μαδρίτης.

*Μετρούν 3/5 αναμετρήσεις με G/G τελευταία μεταξύ τους, στα νοκ-άουτ των δύο προηγούμενων ετών.

*Η Τσέλσι μετρά μόλις τρεις νίκες στα τελευταία εννέα νοκ-άουτ εντός έδρας ματς κόντρα σε ισπανικές ομάδες σε οποιαδήποτε ευρωπαϊκή διοργάνωση (3-3-3).

*Η Ρεάλ Μαδρίτης προκρίθηκε στις 5/7 περιπτώσεις νοκ-άουτ φάσεων ευρωπαϊκών διοργανώσεων που κέρδισε το πρώτο ματς 2-0 εντός έδρας, συμπεριλαμβανομένων των τεσσάρων τελευταίων.

*Η Ρεάλ Μαδρίτης αντίκρισε μόλις 9 κίτρινες κάρτες σε εννέα ματς στο φετινό Τσάμπιονς Λιγκ, ακριβώς μία μέσο όρο ανά παιχνίδι. Η Τσέλσι είδε 22 κίτρινες στον ίδιο αριθμό αγώνων, δηλαδή περίπου 2.5 ανά αγώνα!

Δείτε τα Προγνωστικά Τσάμπιονς Λιγκ

ΤΣΕΛΣΙ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 1-2 κόντρα στην Μπράιτον. Το 1-0 ο Γκάλαχερ στο 13’, ισοφάρισε ο Γουέλμπεκ στο 42’, το τελικό 1-2 διαμόρφωσε ο Ενσίσο στο 69’. Δίκαιο αποτέλεσμα, η Μπράιτον ήταν ανώτερη απ’ την αρχή ως το φινάλε.

Δεν πάει τίποτα καλά, οι κακές εμφανίσεις διαδέχονται η μία την άλλη, το Σάββατο έχασε και απ’ την Μπράιτον εντός έδρας, σε ματς που ήταν ολοκληρωτικά εκτός κλίματος. Στα πρώτα δέκα λεπτά η Μπράιτον την είχε διαλύσει, δε λειτουργούσε τίποτα σωστά για την Τσέλσι, δεχόταν τη μία φάση μετά την άλλη, ο αντίπαλος είχε και δοκάρι. Σκόραρε από καθαρή τύχη και κόντρα στη ροή του αγώνα, στο υπόλοιπο του η Μπράιτον ήταν απλά καλύτερη ως ομάδα στο χορτάρι. Ισοφάρισε λίγο πριν το ημίχρονο, στο δεύτερο μέρος έψαξε περισσότερο το 2-1 και τελικά το βρήκε με τρομερό σουτ του Ενσίσο. Ανύπαρκτη επιθετικά η Τσέλσι.

Κατέβηκε στα αποδυτήρια ο ιδιοκτήτης, Τσαντ Μπόλι και σύμφωνα με τα ρεπορτάζ μίλησε με σκληρές εκφράσεις προς τους παίκτες, ενώ δημοσιεύματα ανέφεραν ότι συναντήθηκε με τον Γιούλιαν Νάγκελσμαν με φόντο την επόμενη χρονιά. «Δε με πειράζει αυτό που έγινε, ήταν φυσιολογικό να παρέμβει», είπε ο Λάμπαρντ για την εν λόγω κίνηση, που δε συνηθίζεται στις αγγλικές ομάδες. Ο Άγγλος υπηρεσιακός προπονητής είδε την ομάδα του να χάνει για τρίτο σερί ματς υπό την καθοδήγηση του, είχαν προηγηθεί το εκτός έδρας 1-0 απ’ τη Γουλβς και η εκτός έδρας ήττα 2-0 απ’ τη Ρεάλ Μαδρίτης για το Τσάμπιονς Λιγκ, σ’ όλα ήταν απογοητευτική. Η τελευταία καλή της εμφάνιση ήταν στο εντός έδρας 0-0 με τη Λίβερπουλ, που άξιζε κάτι περισσότερο.

Χωρίς νίκη οι “μπλε” στις τελευταίες πέντε αγωνιστικές (0-2-3), δεν έχουν νίκη στα τελευταία έξι ματς σ’ όλες τις διοργανώσεις, δε σκόραραν στα 4/5 τελευταία! Έμειναν στους 39 πόντους και καταλαμβάνουν την 11η θέση, βρίσκονται στο -11 απ’ την εξάδα και στο -14 απ’ την πεντάδα, αποστάσεις που είναι αρκετά μεγάλες. «Εξαρτάται από εμάς η πρόκριση. Πρέπει να εκμεταλλευτούμε την έδρα μας, ο κόσμος θα είναι στο πλευρό μας. Πρέπει να ανταποκριθούμε», είπε ο Λάμπαρντ. Διαθέσιμος ο Τιάγκο Σίλβα (Αμυντικός, 21), ξανά εκτός ο Κουλιμπαλί.

ΤΣΕΛΣΙ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Έρχεται από 23/31 Under 2.5 σε όλες τις διοργανώσεις.

*Έρχεται από 18/24 ΝG σε όλες τις διοργανώσεις.

*Έρχεται από 7/8 2-3 Goal στο φετινό Τσάμπιονς Λιγκ.

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας επικράτηση 2-0 επί της Κάντιθ. Το 0-1 ο Νάτσο στο 72’, το 0-2 έκανε ο Ασένσιο τέσσερα λεπτά αργότερα. Δίκαιο το αποτέλεσμα, η Ρεάλ είχε και δύο δοκάρια με τον Μπενζεμά.

Παρότι έπαιξε με πολλές αλλαγές στο εκτός έδρας ματς με την Κάντιθ το Σάββατο, κατάφερε να πάρει τη νίκη και να συνεχίσει στο δρόμο των επιτυχιών. Δεν έκανε τρομερή εμφάνιση, όμως ήταν σίγουρα καλύτερη απ’ τον αντίπαλο, είχε δύο δοκάρια και μερικές πολύ μεγάλες ευκαιρίες, έδειχνε να αντιμετωπίζει πρόβλημα στην τελική προσπάθεια. Τελικά το ματς «ξεκλειδώθηκε» απ’ τον Νάτσο στο 71’ και τέσσερα λεπτά αργότερα ήρθε το 0-2 απ’ τον Ασένσιο. Πέρασε μερικές ζόρικες στιγμές η άμυνα της Ρεάλ, κυρίως στο πρώτο ημίχρονο, αλλά η επικράτηση της ήταν απόλυτα δίκαιη. Το θετικό είναι ότι δεν αγωνίστηκαν οι Αλάμπα, Κρόος, Καρβαχάλ και Βινίσιους, ενώ μπήκαν αλλαγή οι Μόντριτς και Καμαβινγκά.

Δεύτερη σερί νίκη μετά το 2-0 επί της Τσέλσι για το Τσάμπιονς Λιγκ, τέταρτη στα τελευταία πέντε ματς σ’ όλες τις διοργανώσεις, δε δέχτηκε γκολ σε καμία! Την περασμένη εβδομάδα ήταν ανώτερη απ’ την αρχή ως το φινάλε εναντίον της αγγλικής ομάδας, έπαιξε με παίκτη παραπάνω για αρκετό διάστημα, θα μπορούσε να έχει πάρει μεγαλύτερο σκορ και να αισθάνεται περισσότερο ασφαλής σήμερα. Ακόμη κι έτσι, έχει αποδείξει ότι μπορεί να διαχειριστεί τέτοιου είδους καταστάσεις, με πιο πρόσφατο παράδειγμα την περσινή σεζόν, που έληξε με κατάκτηση του Τσάμπιονς Λιγκ.

«Είμαστε σε καλή κατάσταση, έχουμε κίνητρο. Όλα μπορούν να συμβούν, είμαστε προετοιμασμένοι για κάθε σενάριο. Πρέπει να κάνουμε μια καλή εμφάνιση, ειδάλλως θα έχουμε πρόβλημα. Αν φτάσουμε στα ημιτελικά, τότε θα τα έχουμε πάει καλά για ακόμη μια χρονιά», είπε ο κόουτς Αντσελότι. Η ομάδα του είναι στο -11 απ’ την Μπαρτσελόνα και το πρωτάθλημα μάλλον έχει κάνει «φτερά», ωστόσο μπορεί να κλείσει τη σεζόν επιτυχημένα, καθώς συνεχίζει στο Τσάμπιονς Λιγκ και θα παίξει στον τελικό Κυπέλλου με την Οσασούνα (06/05).

Επανέρχονται οι Κρόος και Βινίσιους, που έλειψαν το Σάββατο, αμφότεροι θα είναι βασικοί, όπως και οι Αλάμπα, Καρβαχάλ, Μόντριτς και Καμαβινγκά. Πλήρης η αποστολή, μοναδική απουσία ο Μεντί.