*3η αγωνιστική των ομίλων του Τσάμπιονς Λιγκ.

*Οι δύο ομάδες διασταυρώνουν ξίφη για πρώτη φορά στο Τσάμπιονς Λιγκ από τη σεζόν 1999/00: Και οι δύο αναμετρήσεις τους στον όμιλο ολοκληρώθηκαν ισόπαλες (σ.σ. 0-0 στο Λονδίνο).

*Θα πρέπει να γυρίσουμε στο Φεβρουάριο 1966 για να βρούμε τη μοναδική νίκη της Μίλαν επί της Τσέλσι (2-1 εντός).

*Η Τσέλσι γνώρισε μόλις δύο ήττες σε 13 εντός έδρας ευρωπαϊκές αναμετρήσεις κόντρα σε ιταλικές ομάδες (οχτώ νίκες, τρεις ισοπαλίες): Τον Μάρτιο 2000 από τη Λάτσιο (2-1) και τον Μάρτιο 2010 από την Ίντερ (1-0) για το Τσάμπιονς Λιγκ.

*Η Μίλαν πανηγύρισε μόλις μία νίκη σε 20 επισκέψεις της στην Αγγλία (επτά ισοπαλίες, 12 ήττες): Τον Φεβρουάριο 2005 επί της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (1-0).

Δείτε τα Προγνωστικά Champions League

ΤΣΕΛΣΙ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε εκτός έδρας (2-1) της Κρίσταλ Πάλας. Ο Έντουαρντ άνοιξε το σκορ στο 7′, απάντησαν οι φιλοξενούμενοι με Ομπαμεγιάνγκ (38′) και Γκάλαχερ (90′).

Η Τσέλσι χρειάστηκε ένα εκπληκτικό γκολ του Γκάλαχερ με τη συμπλήρωση των 90′ για να κάμψει την αντίσταση της μαχητικής Κρίσταλ Πάλας στο “Selhurst Park”. Βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο με το καλημέρα, προτού οι γηπεδούχοι χάσουν δύο εξαιρετικές ευκαιρίες για να αυξήσουν το προβάδισμά τους. Οι “μπλε” ισοφάρισαν με πανέμορφο γκολ του Ομπαμεγιάνγκ (σ.σ. άνοιξε λογαριασμό με τη φανέλα τους) κι εκμεταλλεύτηκαν μία από τις μόλις δύο ευκαιρίες που βρήκαν στόχο στο δεύτερο ημίχρονο.

Έφτασαν τους 13 βαθμούς μετά από επτά αγωνιστικές και βρίσκονται στο -8 από την πρωτοπόρο Άρσεναλ. Το Σάββατο (8/10) υποδέχονται τη Γουλβς. Μετά από δύο αγωνιστικές στον 5ο όμιλο του Τσάμπιονς Λιγκ το συγκρότημα του Γκρέιαμ Πότερ (σ.σ. θα γίνει μόλις ο τρίτος Άγγλος προπονητής που θα αντιμετωπίσει τη Μίλαν στο Τσάμπιονς Λιγκ) αγνοεί τη νίκη: Ηττήθηκε στην Κροατία από την Ντιναμό Ζάγκρεμπ (1-0) και αναδείχθηκε ισόπαλο με τη Σάλτσμπουργκ (1-1 εντός).

“Η Μίλαν είναι μία κορυφαία ομάδα, κάθε αναμέτρηση είναι διαφορετική. Θα παλέψουμε για τους τρεις βαθμούς, ανυπομονούμε για την αναμέτρηση”, υπογράμμισε μεταξύ άλλων ο προπονητής Πότερ. Αντικαταστάθηκαν στην αναμέτρηση με την Κρίσταλ Πάλας οι Χάβερτζ και Ζορζίνιο, ωστόσο υπολογίζονται κανονικά. Επέστρεψε στις προπονήσεις ο Μεντί, θα ξεκινήσει από τον πάγκο.

ΤΣΕΛΣΙ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*2-3 γκολ στα 6/7 τελευταία παιχνίδια της.

*GG στα 5/6 τελευταία παιχνίδια της.

Παίξε Νόμιμα στo Pamestoixima.gr (ΚΛΙΚ ΕΔΩ)

21+ | Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | Γραμμή βοήθειας ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα |

ΜΙΛΑΝ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε εκτός έδρας (3-1) της Έμπολι. Ο Ρέμπιτς έκανε το 1-0 στο 79′, απάντησαν οι γηπεδούχοι στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων με Μπαϊράμι. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσαν Μπαλό Τουρέ (90+3′) και Ράφαελ Λεάο (90+6′).

Σκοράροντας δύο φορές στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης, η Μίλαν άλωσε το “Carlo Castellani” επικρατώντας με 3-1 της Έμπολι, αφήνοντας πίσω την (άδικη) ήττα που γνώρισε από τη Νάπολι στο “San Siro” (2-1) πριν την διακοπή για τις Εθνικές. Δεν είχε εύκολο έργο κόντρα στους άκρως ανταγωνιστικούς “ατζούρι”, την ώρα που ο προπονητής Πιόλι αντιμετώπιζε κάποιες τρανταχτές απουσίες (Μενιάν, Τέο Ερνάντεζ).

Συγκεντρώνοντας 17 βαθμούς οι “ροσονέρι” καταλαμβάνουν την 5η θέση και βρίσκονται στο -3 από τις Νάπολι (1η) και Αταλάντα (2η). Το Σάββατο (8/10) υποδέχονται τη Γιουβέντους στο αληθινό ντέρμπι της Ιταλίας. Πριν την έναρξη της 3ης αγωνιστικής καταλαμβάνουν την κορυφή του 5ου ομίλου στο Τσάμπιονς Λιγκ με τέσσερις βαθμούς.

Στις 14 Σεπτεμβρίου εκμεταλλεύτηκαν την έδρα τους επικρατώντα της Ντιναμό Ζάγκρεμπ (3-1). “Και οι δύο ομάδες παίζουν επιθετικό ποδόσφαιρο, θα προσπαθήσουν να επιβληθούν στον αγωνιστικό χώρο. Περιμένω μία εξαιρετικά δύσκολη αναμέτρηση”, είπε ο προπονητής Πιόλι που αντιμετωπίζει πολλές και σοβαρές απουσίες.