*Με Under 2.5 γκολ έληξαν τα 4/5 τελευταία ματς μεταξύ των δύο ομάδων.

*Με No Goal ολοκληρώθηκαν τα 5/5 πρόσφατα παιχνίδια μεταξύ των δυο ομάδων.

*Αποτέλεσμα πρώτου γύρου(Απερτούρα): Νεκάξα-Τίγκρες 0-3.

ΤΙΓΚΡΕΣ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία εναντίον της Μοντερέι με σκορ 3-3, στα πλαίσια της 15ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Το σκορ άνοιξαν οι φιλοξενούμενοι με τον Μπρουνέτα στο 1’, όμως ισοφαρίστηκαν από τον Ρόμο στο 8’. Το 1-2 πέτυχε ο Γκοριαράν στο 45+2’ και το 1-3 ο Μπρουνέτα στο 46’. Το 2-3 έκανε ο Αρτεάγκα στο 61’ και το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Μπερτεράμε στο 90+10’.

Το τρίποντο μέσα από τα χέρια της έχασε η Τίγκρες. Μπήκε δυνατά και έπιασε στον «ύπνο» την άμυνα των γηπεδούχων, όμως λίγα λεπτά μετά δέχθηκε την ισοφάριση. Πήρε ξανά κεφάλι στο σκορ λίγο πριν την ανάπαυλα, ενώ αύξησε το δείκτη του σκορ με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου. Από εκείνο το σημείο κι έπειτα πιέστηκε ασφυκτικά, υποκύπτοντας τόσο με τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα, όσο και στις καθυστερήσεις του ματς.

Στραβοπάτημα που μπορεί να της κοστίσει, καθώς με την ισοπαλία αυτή έμεινε στην 7η θέση του βαθμολογικού πίνακα, πίσω από την ισόβαθμη Πατσούκα. Αναγκασμένη να κάνει το 2/2 στις εναπομείναντες αγωνιστικές, ώστε να εξαντλήσει όσες πιθανότητες έχει για να πάρει το «εισιτήριο» απευθείας για τα προημιτελικά των πλέι-οφ. Είναι μεν μαχητική, προέρχεται όμως από αρνητικά αποτελέσματα και θέλει να βγάλει αντίδραση, έχοντας σύμμαχο την έδρα της. Απών από τον πάγκο της θα είναι ο Ρόμπερτ Σιμπόλντι, αφού αποβλήθηκε στο ματς κόντρα στη Μοντερέι.

Τίγκρες Στατιστικά

*Με Goal/Goal τα 4/5 τελευταία ματς.

*Με Over 2.5 τα 3/5 πρόσφατα παιχνίδια.

ΝΕΚΑΞΑ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη εναντίον της Σάντος Λαγκούνα, στα πλαίσια της 15ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Το 1-0 ο Μονρεάλ στο 41’ και το τελικό 2-0 διαμόρφωσε ο Σαμούντιο στο 56’.

Εξαιρετική εμφάνιση και άνετη επικράτηση για τη Νεκάξα. Επέβαλλε το ρυθμό της, πίεσε έντονα και δημιούργησε πολλές ευκαιρίες, σκοράροντας τόσο στο πρώτο, όσο και στο δεύτερο ημίχρονο. Αμυντικά δεν απειλήθηκε σε καμία περίπτωση, διατηρώντας εύκολα το μηδέν παθητικό.

Δύσκολο το έργο της σήμερα, καθώς αντιμετωπίζει την αρκετά πιο δυνατή Τίγκρες. Θέλει παρ’ όλα αυτά να εκμεταλλευτεί την κακή κατάσταση στην οποία βρίσκεται η αντίπαλός της, εξασφαλίζοντας ως ένα σημαντικό βαθμό την παρουσία της στα προημιτελικά των πλέι-οφ. Είναι σε πολύ καλή κατάσταση, σκοράρει ασταμάτητα ακόμα και μακριά από το γήπεδό της και μπορεί κάλλιστα να εκμεταλλευτεί τα πολλά κενά που αφήνουν οι γηπεδούχοι στα μετόπισθεν.