Olympic Games

ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ – ΑΡΣΕΝΑΛ

Δημοσίευση: Κατηγορία: Olympic Games

* Προημιτελικός ρεβάνς

* Στο 1ο παιχνίδι (09/04): Άρσεναλ – Μπάγερν 2-2 (12′ Σάκα, 76′ Τροσάρ / 18′ Γκνάμπρι, 32′ Κέιν)

* Σε περίπτωση ισοπαλίας ακολουθεί παράταση και αν χρειαστούν πέναλτι.

* Goal/Goal & Over 3.5 τα 4 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

* Η Μπάγερν μετρά 4/4 προκρίσεις επί της Άρσεναλ σε νοκ άουτ φάση του Champions League στον 21ο αιώνα (2005, 2013, 2014, 2017).

* Η Μπάγερν έχει ρεκόρ 17-7-4 εντός έδρας απέναντι σε αγγλικές ομάδες.

* Η Άρσεναλ έχει ρεκόρ 6-5-9 εκτός έδρας απέναντι σε γερμανικές ομάδες.

ΜΠΑΓΕΡΝ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη (2-0) επί της Κολωνίας. Ο Γκερέιρο (65’) άνοιξε το σκορ και ο Μίλερ (90+3’) διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Επιβεβαιώθηκε και μαθηματικά η αποκαθήλωση των Βαυαρών από τον 11ετή θρόνο τους στην Bundesliga. Το -16 από την κορυφή διατηρήθηκε παρά την σαββατιάτικη επικράτηση, την πρώτη τους μετά από σχεδόν ένα μήνα, με το πρώτο clean sheet μετά από 5 παιχνίδια.

Εκτεταμένο το rotation του Τούχελ απέναντι στην Κολωνία, με 7 διαφορετικούς ξεκίνησε στην 11αδα του και η Μπάγερν δεν έπεισε ούτε απέναντι στην προτελευταία του πρωταθλήματος. Η Κολωνία έχασε τεράστια ευκαιρία μετάβασης στο 20’, οι Τελ και Κέιν σημάδεψαν τα δοκάρια στο πρώτο ημίχρονο και ο Γκερέιρο έλυσε τον γρίφο με δυνατό, εκτός περιοχής σουτ σε έμμεσα εκτελεσμένο κόρνερ.

Τέσσερις μέρες νωρίτερα, στο Λονδίνο, δεν μπήκε καλά στον πρώτο προημιτελικό, απειλήθηκε πριν δεχθεί το γκολ, σε φάση που ο Ντέιβις έχασε δις τον Σάκα. Στο 16’ ο Νόιερ μπλόκαρε τετ α τετ της Άρσεναλ και δευτερόλεπτα αργότερα οι Σανέ, Γκορέτσκα εξαργύρωσαν το εύκολο λάθος των γηπεδούχων για την ισοφάριση του Γκνάμπρι.

Εκπληκτικό το σλάλομ του Σανέ, το οποίο κατέληξε στο πέναλτι του 1-2, με το 15ο γκολ του Κέιν απέναντι στους “gunners”. Έξυπνο το πλάνο διαχείρισης του προβαδίσματος στο δεύτερο ημίχρονο, δεν απειλήθηκε η εστία του Νόιερ πέραν την φάση της ισοφάρισης, ενώ στις μεταβάσεις υπήρχαν οι προϋποθέσεις για τρίτο γκολ, με αποκορύφωμα το δοκάρι του Κομάν στο 90’.

“Πρέπει να τα δώσουμε όλα. Απαιτούμε πάθος και την ίδια τακτική πειθαρχία, όπως στο πρώτο παιχνίδι. Θέλουμε πολύ αυτό το παιχνίδι και είναι ζωτικής σημασίας κάθε φίλαθλος να έρθει για να μας στηρίξει. Χρειαζόμαστε αυτή την έξτρα ώθηση για να κερδίσουμε την Άρσεναλ.” δήλωσε στη χθεσινή συνέντευξη τύπου ο Τούχελ.

Δεν αποφεύχθηκε η φθορά ενόψει Άρσεναλ, παρά το rotation, καθώς το Σάββατο ο Κομάν (εξτρέμ) τραυματίστηκε σοβαρά και θα χάσει την αποψινή ρεβάνς, όπως κι ο Γκνάμπρι (εξτρέμ) που αποκόμισε ενοχλήσεις στο Λονδίνο. Τρίτη μεγάλη απουσία αυτή του Ντέιβις (αρ. μπακ) που συμπλήρωσε κάρτες στο Emirates, ενώ παραμένουν εκτός οι αναλώσιμοι τραυματίες Μποεΐ (δεξί μπακ), Σαρ (μπακ).

ΜΠΑΓΕΡΝ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Over 2.5 τα 8/10 τελευταία παιχνίδια της, ανεξαρτήτως διοργάνωσης

* No Goal τα 8/11 τελευταία εντός έδρας

* Δεν δέχθηκε γκολ στα 6/9 τελευταία εντός για το Champions League

ΑΡΣΕΝΑΛ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα (0-2) από την Άστον Βίλα. Σκορερ των φιλοξενούμενων οι Μπέιλι (84’) και Γουότκινς (87’).

Μαχαιριά στην πρωταθληματική φιλοδοξία και στην ψυχολογία ολόκληρου του οργανισμού η κυριακάτικη ήττα για τους “gunners”, η πρώτη του 2024 για την Πρέμιερ Λιγκ, με την οποία έπεσε από την κορυφή και βρέθηκε στο -2 από την Σίτι.

Δυνατό το πρώτο ημίχρονο για την ομάδα του Αρτέτα (1.45 xGoals), θα έπρεπε να έχει πάρει προβάδισμα. Δημιούργησε προβλήματα με την έντασή της στην Άστον Βίλα, μοιραίος ο Τροσάρ για το 0-0 της ανάπαυλας. Εντελώς διαφορετικό το σκηνικό στο δεύτερο ημίχρονο, η Άρσεναλ έδειξε να ξεμένει από δυνάμεις κι από δημιουργικές ιδέες. Δεν είχε τρόπο να χαλάσει το passing game των φιλοξενούμενων που γινόταν ολοένα κι πιο ρευστό πλησιάζοντας στο φινάλε. Σύμφωνα στην ροή δέχθηκε το πρώτο γκολ και στην κόντρα την “σκότωσε” ο Γουότκινς.

Παρόμοια η εικόνα της και πριν 8 βράδια απέναντι στην Μπάγερν, τότε εξαργύρωσε το φορτσάτο μπάσιμό της στο ματς, αλλά και πάλι δεν είχε διάρκεια, ούτε ανασταλτική ασφάλεια, όπως στην πλειοψηφία των προηγούμενων αγώνων.

Διπλό το λάθος του Ράγια στην ισοφάριση της Μπάγερν, αφενός μπέρδεψε τον Γκάμπριελ με την αχρείαστη έξοδό του, αφετέρου βγήκε στο τετ α τετ του Γκνάμπρι όρθιος και με ανοιχτά τα πόδια. Ούτε στο πέναλτι αντέδρασε σωστά, έκανε πολύ εύκολη την εκτέλεση στον Κέιν με την γρήγορη πτώση του.

Πετυχημένες οι αλλαγές του Αρτέτα στο δεύτερο ημίχρονο, οι Ζεσούς-Τροσάρ συνδυάστηκαν για το 2-2 και μετά την ισοφάριση ο Βάσκος τεχνικός ισορρόπησε ξανά το σχήμα του με την είσοδο του Πάρτεϊ, δείχνοντας ότι του αρκεί η ισοπαλία.

“Όλη η προετοιμασία, όλα όσα κάναμε τους τελευταίους 10 μήνες ήταν για να βρεθούμε εδώ και να διεκδικήσουμε μία πρόκριση στα ημιτελικά. Αύριο (σ.σ. σήμερα) έχουμε την ευκαιρία να το κάνουμε πράξη.” δήλωσε ο Αρτέτα.

Στα αγωνιστικά νέα, ο αρχηγός Όντεγκααρντ (μέσος) αποχώρησε με ενοχλήσεις από το κυριακάτικο παιχνίδι, ωστόσο το πρόβλημα δεν αναμένεται να τον κρατήσει εκτός απόψε. Μακροχρόνια η απουσία του Τίμπερ (στόπερ/μπακ).