* Goal/Goal τα 8/9 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

* Η Σπόρτινγκ μετρά τέσσερις σερί νίκες επί της Φαμαλικάο.

Δείτε τα Προγνωστικά Πορτογαλίας

ΣΠΟΡΤΙΝΓΚ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη (1-2) επί της Κάζα Πία. Ο Παουλίνιο σκόραρε δις (3’ & 61’) για την Σπόρτινγκ, ο Κλέιτον (58’) ισοφάρισε προσωρινά για την Κάζα Πία.

Με περιπέτειες, με ανασταλτική ανασφάλεια και “νεκρά” διαστήματα στο παιχνίδι της, η Σπόρτινγκ δείχνει ότι έχει γίνει πιο αποτελεσματική στο ξεκίνημα της νέας σεζόν. Την Παρασκευή έκανε το 2/2 στο ξεκίνημα της Liga Portugal με πρωταγωνιστή και σκόρερ δύο τερμάτων τον έτερο φορ της.

Ξεκίνησε ιδανικά το παιχνίδι στο Ρίο Μαϊόρ, άνοιξε το σκορ σε γνώριμη γρήγορη μετάβαση και είχε τον έλεγχο του ρυθμού σε όλο το πρώτο ημίχρονο. Δεν επέστρεψε το ίδιο πειστικά από την ανάπαυλα, τα στόπερ της “τρυπήθηκαν” κάθετα για την ισοφάριση της Κάζα Πία, αλλά η αντίδραση ήταν άμεση. Με νέα ποιοτική εκτέλεση ο Παουλίνιο ανέκτησε το προβάδισμα για τα “λιοντάρια”, που δεν κατάφεραν να τελειώσουν νωρίτερα το ματς σε μία από τις αρκετές επικίνδυνες αντεπιθέσεις.

Έντονες οι μεταγραφικές ζυμώσεις στον σύλλογο, αποχώρησαν οι Καμπράλ (φορ), Φατάβου (αρ. μπακ/χαφ) που δεν υπολογίζονταν, ενώ είναι πολύ ποντά στην απόκτηση του 18χρονου Φρεσνέδα (δεξί μπακ – Βαγιαδολίδ).

Στα αγωνιστικά νέα, μόνο ο Σεντ Τζουστ (στόπερ) έμεινε εκτός προπονήσεων, αναμένεται να επιστρέψει μετά τη διακοπή των εθνικών ομάδων.

ΣΠΟΡΤΙΝΓΚ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Over 2.5 τα 7 τελευταία επίσημα παιχνίδια της

* Goal/Goal τα 5 τελευταία εντός έδρας για το πρωτάθλημα

ΦΑΜΑΛΙΚΑΟ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία (0-0) με τη Μορεϊρένσε. Ο Φελίπε της Φαμαλικάο αποβλήθηκε στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου.

Ο θρίαμβος της “πεδρέιρα” δεν είχε ανάλογη συνέχεια για τη Φαμαλικάο, τη Δευτέρα κόλλησε εντός έδρας απέναντι στη νεοφερμένη στη μεγάλη κατηγορία Μορεϊρένσε, με την αποβολή της να μην αποτελεί ιδιαίτερο άλλοθι.

Αναιμική ήταν η εμφάνισή της και στο 11 εναντίον 11, δεν κατέγραψε ούτε μία τελική ως το ημίχρονο, παρότι ο κόουτς Σόουζα παρέταξε ένα αρκετά επιθετικό σχήμα (4-4-2). Εντελώς ανόητη η δεύτερη κίτρινη του εξτρέμ της κι όμως με 10 παίκτες έφτανε πιο συχνά στην αντίπαλη περιοχή. Πιο ζωηρή από το ξεκίνημα η Μορεϊρένσε, δίχως ωστόσο ιδιαίτερες στιγμές, είχε χαμένο τετ α τετ στο 68’.

“Μπορώ να πω ότι αυτή η δύσκολη πρόκληση έρχεται στο κατάλληλο σημείο. Έχουμε τρεις εβδομάδες δουλειάς με πλήρη ομάδα και είμαστε πιο δυνατοί και πιο καλά προετοιμασμένοι από τα προηγούμενα παιχνίδια.” δήλωσε ο κόουτς Σόουζα.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, τραυματίας παραμένει ο Χοσέ Ροντρίγκες (εξτρέμ), τιμωρημένος είναι ο Φελίπε (εξτρέμ), ενώ ο ταλαντούχος μέσος Χάιμε παραμένει εκτός ομάδας, όσο υπάρχει μεταγραφικό αίτημα.