*12η αγωνιστική

*Νότιος όμιλος.

*Δεν έχουν συναντηθεί ξανά στο παρελθόν.

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ

Προηγούμενο ματς: Την αδικεί κατάφορα η έκταση της ήττας από την Κηφισιά στο εκτός έδρας παιχνίδι της περασμένης αγωνιστικής (3-0). Είχε ζωντάνια και διάθεση, ενώ επιθετικά δημιούργησε αρκετές επικίνδυνες καταστάσεις, τόσο στο πρώτο όσο και στο δεύτερο ημίχρονο. Βρέθηκε πίσω στο σκορ κόντρα στην ροή του ματς στο 25′, στην συνέχεια προσπάθησε να απαντήσει στην επανάληψη αλλά χωρίς να τα καταφέρει, εν τέλει δέχτηκε άλλα δύο τέρματα από την πιο εύστοχη γηπεδούχο στα μισά του δευτέρου μέρους.

Με το αποτέλεσμα αυτό, ουσιαστικά ψαλιδώθηκαν οι ελπίδες που είχε για την κατάκτηση της πρώτης θέσης και κατά συνέπεια την διεκδίκηση της ανόδου. Η διαφορά από την πρώτη Κηφισιά εκτοξεύθηκε πλέον στους εννιά βαθμούς, ενώ δεν έχει κάνει ακόμη το προγραμματισμένο ρεπό της. Η απογοήτευση διάχυτη, ο Σούλης Παπαδόπουλος υπέβαλλε την παραίτησή του με αφορμή έναν καυγά που είχε στο ημίχρονο με τον Κέρι. Ο παίκτης αποχώρησε, η παραίτηση δεν έγινε δεκτή από την διοίκηση. Τραυματίστηκε και θα λείψει ο Μυτίδης, μακροχρόνιος ο Καρλίνιος.

Παναχαϊκή Στατιστικά

*4/6 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με 0-1 γκολ

*4/6 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με Χ στο πρώτο ημίχρονο

ΑΕΚ Β

Προηγούμενο ματς: Δεν τα κατάφερε στο εντός έδρας ντέρμπι με τον Ολυμπιακό Β την περασμένη αγωνιστική, γνώρισε δίκαιη ήττα με 1-2. Μολονότι μπήκε δυνατά και έχασε αρκετές ευκαιρίες πριν ανοίξει το σκορ στο 22′, δεν συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και κατάφερε να υποστεί ανατροπή πριν βγει το ημίχρονο (26′, 39′). Ανασκουμπώθηκε στην επανάληψη και προσπάθησε με υπομονή και ορθολογισμό να βρει γκολ ισοφάρισης, δεν της δόθηκε πέναλτι σε χέρι αντιπάλου, και εν τέλει δεν κατάφερε να πετύχει κάτι παραπάνω.

Οι συνεχείς προσθαφαιρέσεις στο ρόστερ της ομάδας του Σωκράτη Οφρυδόπουλου δεν έχουν βοηθήσει και η αλήθεια είναι πως είναι τυχερή που φέτος δεν υποβιβάζονται οι δεύτερες ομάδες, δεδομένου ότι βρίσκεται κάτω από την ζώνη, έχοντας τέσσερις ήττες στα τελευταία πέντε παιχνίδια. Τραυματίστηκε ο Τζούντα Γκαρσία, ενώ για ακόμη ένα ματς δεν ανακοίνωσε αποστολή και είναι άγνωστη κάποια επιπλέον απουσία, αν υπάρχει.