*2η αγωνιστική

*10 σερί under 2,5 στα τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

*8 συνεχόμενα N/G στα τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

*13 σερί παιχνίδια χωρίς ήττα από την Βίλα Νόβα για την Σπορτ Ρεσίφε, με εφτά νίκες. Από αυτές οι τέσσερις είναι σε εφτά αγώνες στο γήπεδό της.

ΣΠΟΡΤ ΡΕΣΙΦΕ

Προηγούμενο ματς: Η Σπορτ Ρεσίφε κέρδισε 2-3 εκτός έδρας την Αμαζόνας, πιο εύκολα απ’ ότι δείχνει το τελικό σκορ. Προηγήθηκε 0-2 με τους Ρομαρίνιο (31’), Γκουστάβο Κοουτίνιο (49’), ενώ παρόλο που μείωσε η αντίπαλος της με τον Ματεουσίνιο στο 67’, ο Λεάντρο Καστάν στο 69’ της έδωσε πάλι προβάδισμα ασφαλείας. Το οποίο χρειάστηκε αφού δέχθηκε δεύτερο τέρμα στις καθυστερήσεις από τον Ζο.

Η Σπορτ Ρεσίφε ξεκίνησε το φετινό εθνικό πρωτάθλημα με νίκη, επικρατώντας 2-3 εκτός έδρας της νεοφώτιστης Αμαζόνας.

Έτσι έδωσε συνέχεια στο καλό ξεκίνημα του 2024 ως έτος, αφού έχει πάρει ήδη το πολιτειακό της πρωτάθλημα έχοντας αρχίσει αρκετά καλά το 2024.

Συμπλήρωσε 12 αγώνες χωρίς ήττα, με εφτά νίκες σε αυτό το διάστημα, τέσσερις στους έξι πιο πρόσφατους.

Ακόμη δεν είναι έτοιμος από πλευράς φυσικής κατάστασης ο νεοαποκτηθείς έμπειρος αριστερός μπακ Ντάλμπερτ που θα χρειαστεί μία εβδομάδα ακόμη για να παίξει.

Σπορτ Ρεσίφε Στατιστικά

*4/6 αγώνες με 2-3 γκολ στα τελευταία παιχνίδια της.

*4/6 N/G στα τελευταία παιχνίδια της.

ΒΙΛΑ ΝΟΒΑ

Προηγούμενο ματς: Η Βίλα Νόβα κέρδισε 2-0 εντός έδρας την Γκουαρανί, σκοράροντας από ένα τέρμα σε κάθε ημίχρονο με τους Λουτσιάνο Νανίνιο (31’), Ζούνιορ Τοντίνιο (56’).

Δεύτερη σερί νίκη για την Βίλα Νόβα, με ίδιο σκορ μάλιστα, πάλι εντός έδρας, αυτή τη φορά με 2-0 επί της Γκουαρανί.

Πάντως μακριά από την έδρα της δεν είναι τόσο αποτελεσματική όσο σε αυτήν. Εχει παίξει εννιά αγώνες το 2024, κέρδισε μόλις τους δύο, αλλά κανέναν από τους τέσσερις πιο πρόσφατους, όπου έχει δύο ήττες.

Ο τεχνικός της, Μάρσιο Φερνάντες, φαίνεται πώς είναι υπέρμαχος της νοοτροπίας, “ομάδα που κερδίζει, δεν αλλάζει”, αφού αναμένεται να παρατάξει την ίδια ενδεκάδα.