21η αγωνιστική

*Over 2.5 τα 3/4 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

*Στον πρώτο γύρο: Έστερ – Σκέβντε 2-1

ΣΚΕΒΝΤΕ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 3-1 από τη Γκάις, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω με τρία τέρματα στο ημίχρονο (17′, πεν. 36′, 44′), για να μειώσει απλά με τον Τόκιχ στο 83ο λεπτό.

Την ήττα υπέστη και πάλι η Σκέβντε, μετά τις δυο νίκες που πανηγύρισε κόντρα σε Έργκριτε (1-2 εκτός) και Σούντσβαλ (2-0 εντός). Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Τομπίας Λίντεροθ φιλοξενήθηκε από τη Γκάις, κόντρα στην οποία έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 3-1. Είχε περισσότερο το ρόλο του θεατή στο πρώτο ημίχρονο και βρέθηκε πίσω με τρία τέρματα. Εκμεταλλεύτηκε τους χώρους που βρήκε μετά την ανάπαυλα, για να μειώσει απλά προς το φινάλε.

Διατηρείται έτσι σταθερά στην τελευταία θέση και ψάχνει άμεση αντίδραση για να συνεχίσει να ελπίζει. Ηττήθηκε μια φορά στα πέντε πιο πρόσφατα εντός της (3-1-1). Όπως έγινε γνωστό, ο κόουτς Λίντεροθ συμφώνησε να αναλάβει τη Βάρμπεργκς, με το φινάλε της σεζόν.

Σκέβντε Στατιστικά

*Over 2.5 τα 3/4 τελευταία παιχνίδια της.

*No Goal και Under 2.5 τα πέντε τελευταία εντός παιχνίδια της.

ΕΣΤΕΡ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 2-0 επί της Έργκριτε, για το πρωτάθλημα. Ο Σέντερμπεργκ σημείωσε και τα δυο τέρματα της (15′, 58′).

Από τη δεύτερη διαδοχική της νίκη προέρχεται στο πρωτάθλημα η Έστερ, μετά και από εκείνη επί της Τρέλεμποργκ (1-3 εκτός). Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Σερντάν Τούφεγκντζιτς υποδέχθηκε την Έργκριτε, της οποίας και επικράτησε με 2-0. Αποτέλεσμα δίκαιο, καθώς σε γενικές γραμμές ήταν ανώτερη και είχε τον έλεγχο στο μεγαλύτερο μέρος, χωρίς να απειληθεί ιδιαίτερα παρά τις προσπάθειες των φιλοξενούμενων.

Μοιράζεται έτσι την τρίτη θέση με τη Γκάις, η οποία οδηγεί στα πλέι οφ ανόδου στη μεγάλη κατηγορία. Έμεινε αλώβητη στις τέσσερις πιο πρόσφατες εξόδους της (2-2-0).