23η αγωνιστική

*Με under1.5 γκολ ολοκληρώθηκαν οι 3/5 τελευταίες αναμετρήσεις μεταξύ των δύο ομάδων.

Δείτε τα Προγνωστικά Γαλλίας

ΣΕΝΤ ΕΤΙΕΝ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη με 3-2 απέναντι στην Ανεσί, για την περασμένη αγωνιστική. Σε ένα ισορροπημένο παιχνίδι, με γρήγορο ρυθμό και αρκετές φάσεις εκατέρωθεν, έμεινε πίσω στο σκορ στο 17′, για να κάνει το 1-1 ένα λεπτό αργότερα! Μπήκε δυνατά στο β’ μέρος, σκόραρε για το 2-1 στο 49ο λεπτό, αλλά οι φιλοξενούμενοι έβγαλαν αντίδραση και κατάφεραν να ξαναφέρουν άμεσα το παιχνίδι στα ίσα (2-2 στο 63′). Αμφότερες είχαν τις ευκαιρίες τους στη συνέχεια, με τη Σεντ Ετιέν να παίρνει τη νίκη, σημειώνοντας το νικητήριο γκολ στο 83ο λεπτό της αναμέτρησης.

Επιστροφή στις νίκες μετά από δύο συνεχόμενες ήττες στο πρωτάθλημα, με την άμυνα της να προβληματίζει και στα τρία αυτά παιχνίδια. Παραμένει εντός ζώνης υποβιβασμού, στο -1 πλέον από τη σωτηρία και τη 16η Νιμ. Μετράει 2 ήττες στα τελευταία 5 εντός έδρας παιχνίδια για τη Ligue 2, έχοντας δεχτεί τουλάχιστον 2 γκολ σε καθεμία από αυτές.

Εκτός παραμένουν οι Μπριανσόν και Μπαμπά.

ΣΕΝΤ ΕΤΙΕΝ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*N/g στα 3/5 τελευταία παιχνίδια της.

*Under2.5 γκολ στα 3/5 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της στο πρωτάθλημα.

ΝΤΙΖΟΝ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα με 0-1 από τη Νιόρ, για την περασμένη αγωνιστική. Ανώτερη καθόλη τη διάρκεια του παιχνιδιού, έμεινε πίσω στο σκορ κόντρα στη ροή του (0-1 στο 22′), με τους φιλοξενούμενους να κλείνονται στα καρέ τους και να  της δίνουν χώρους στη συνέχεια. Η Ντιζόν πίεσε, δημιούργησε ευκαιρίες, αλλά δεν είχε καθαρό μυαλό στην τελική προσπάθεια, με το 0-1 να μένει μοιραία μέχρι τέλους.

Αυτή ήταν η τρίτη συνεχόμενη ήττα της στο πρωτάθλημα, έχοντας ξεκάθαρο πρόβλημα στο επιθετικό τρίτο, αφού έχει αποτύχει να βρει το δρόμο προς τα δίχτυα και στις τρεις. Βρίσκεται στη 17η θέση της βαθμολογίας, ισόβαθμη με τη σημερινή της αντίπαλο και στο -1 από τη σωτηρία και τη 16η Νιμ. Είναι η χειρότερη ομάδα της κατηγορίας μακριά από το γήπεδο της (1-2-7), έχοντας σκοράρει μόλις 7 γκολ σε αυτή τη δεκάδα αγώνων.

Εκτός παραμένουν οι Ενγκουγιαμσά, Ετογκά, Ροκιά και Ροτσέ.