*3η αγωνιστική των ομίλων του Τσάμπιονς Λιγκ.

*Η Σάλτσμπουργκ πανηγύρισε τη νίκη στις δύο τελευταίες αναμετρήσεις με αντίπαλο την Ντιναμό Ζάγκρεμπ στο Τσάμπιονς Λιγκ (4-2 εντός και 5-1 εκτός έδρας τη σεζόν 2014/15).

*Την τελευταία φορά που αντιμετώπισε την Σάλτσμπουργκ στο Τσάμπιονς Λιγκ, η Ντιναμό Ζάγκρεμπ πανηγύρισε την πρόκριση στην προκριματική φάση με συνολικό σκορ 3-2 (2016/17).

*Η Σάλτσμπουργκ παραμένει αήττητη σε πέντε εντός έδρας αναμετρήσεις στο Τσάμπιονς Λιγκ (τρεις νίκες, δύο ισοπαλίες).

*Η Ντιναμό Ζάγκρεμπ θα ψάξει την πρώτη εκτός έδρας νίκη της στο Τσάμπιονς Λιγκ από τον Νοέμβριο 1998 (σ.σ. 1-0 τον Άγιαξ): Έκτοτε σημείωσε τρεις ισοπαλίες και 16 ήττες.

Δείτε τα Προγνωστικά Champions League

ΣΑΛΤΣΜΠΟΥΡΓΚ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Αναδείχθηκε ισόπαλη (1-1 εντός) με τη ΛΑΣΚ Λιντζ. Ο Λιούμπισιτς έκανε το 1-0 για τους φιλοξενούμενους στο 78′, απάντησε ο Σολέτ στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Μη καταφέρνοντας να εκμεταλλευτεί τις ευκαιρίες που δημιούργησε, η Σάλτσμπουργκ πέταξε δύο βαθμούς στη “Red Bull Arena” με αντίπαλο τη ΛΑΣΚ Λιντζ σκοράροντας δευτερόλεπτα πριν την ολοκλήρωση των καθυστερήσεων. Κορυφαίος της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο αντίπαλος τερματοφύλακας καταγράφοντας συνολικά εννέα αποκρούσεις.

Οι “κόκκινοι ταύροι” παραμένουν αήττητοι σε έντεκα αναμετρήσεις (7-4-0), ωστόσο στις πέντε τελευταίες πανηγύρισαν μόλις μία φορά τη νίκη επί της Ριντ (3-0 εκτός). Μετά από δύο αγωνιστικές στον 5ο όμιλο του Τσάμπιονς Λιγκ συγκέντρωσε ισάριθμους βαθμούς, στις 14 Σεπτεμβρίου επέστρεψε αλώβητη από το “Stamford Bridge” (1-1) ισοφαρίζοντας στο 75′ με τον Οκαφόρ.

“Περιμένω μία ισορροπημένη αναμέτρηση, οι λεπτομέρειες θα κάνουν την διαφορά. Δεν μου αρέσε να κοιτάω τη βαθμολογία μετά από δύο αγωνιστικές, ωστόσο οι δύο μάχες με την Ντιναμό Ζάγκρεμπ θα είναι καθοριστικές”, είπε ο προπονητής Γέισλε. Το Σάββατο (8/10) η Σάλτσμπουργκ φιλοξενείται στην έδρα της Άλταχ.

ΣΑΛΤΣΜΠΟΥΡΓΚ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*2-3 γκολ στα επτά τελευταία παιχνίδια της.

*GG στα 4/5 τελευταία παιχνίδια της.

Παίξε Νόμιμα στo Pamestoixima.gr (ΚΛΙΚ ΕΔΩ)

21+ | Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | Γραμμή βοήθειας ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα |

ΝΤΙΝΑΜΟ ΖΑΓΚΡΕΜΠ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε εντός έδρας (4-1) της Σλάβεν Κοπρίβνιτσα. Μόλις στο 9′ με αυτογκόλ του Μάρκοβιτς οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα, προτού απαντήσει ο Χόκσα στο 59′. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσαν με γκολ τους οι Πέτκοβιτς (72′ πεν.), Μποτσκάι (81′) και Ιβάνουσετς (90+3′).

Η Ντιναμό Ζάγκρεμπ επέστρεψε με εμφατικό τρόπο από την διακοπή για τις Εθνικές ομάδες, πετώντας στο καναβάτσο την Σλάβεν Κοπρίβνιτσα (4-1 εντός). Είχε το πάνω χέρι σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, έφτασε σε ποσοστό κατοχής 68% δημιουργώντας συνολικά 16 ευκαιρίες (οχτώ στην εστία). Οι φιλοξενούμενοι πήραν τον δεύτερο ρόλο επιβεβαιώνοντας, παράλληλα, τον τίτλο του αουτσάιντερ που έφεραν.

Συγκεντρώνοντας 31 βαθμούς η Ντιναμό Ζάγκρεμπ παραμένει μόνη πρώτη στη βαθμολογία και στο +11 από την Χάιντουκ Σπλιτ (σ.σ. έχει παιχνίδι λιγότερο). Το Σάββατο (8/10) φιλοξενείται στην έδρα της Ίστρα. Μετά τη νίκη επί της Τσέλσι (1-0 εντός) στην πρεμιέρα του 5ου ομίλου στο Τσάμπιονς Λιγκ, επέστρεψε με άδεια χέρια από το “San Siro” (3-1 από Μίλαν).

Ο Όρσιτς έχει σκοράρει στις πέντε τελευταίες ευρωπαϊκές συμμετοχές του για το σύλλογο (πέντε γκολ). “Πιστεύω πως η Σάλτσμπουργκ είναι κάτω από μεγαλύτερη πίεση γιατί έχουμε έναν περισσότερο βαθμό από αυτή, έχει ποιότητα στο ρόστερ της”, ανέφερε ο προπονητής Τσάτσιτς.