*11η αγωνιστική

*Over 2,5 στα τρία τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

ΣΑΛΚΕ ΑΝΑΛΥΣΗ

Την ευκαιρία να κάνει το 4Χ4 στο πρωτάθλημα έχει απόψε η Σάλκε με αντίπαλο την Ντιναμό Δρέσδης. Την προηγούμενη βδομάδα επέστρεψε με το “τρίποντο” από την έδρα του Αννόβερου χάρη σε γκολ του Καμίνσκι στην εκπνοή της αναμέτρησης (1-0), συνεχίζοντας παράλληλα την προσπάθεια για απευθείας επιστροφή στα μεγάλα σαλόνια.

Καταιγιστικοί ήταν οι φιλοξενούμενοι από το πρώτο λεπτό, δημιούργησαν συνολικά 22 ευκαιρίες (οι έξι στην εστία), ενώ παράλληλα δεν απειλήθηκαν καθόλου. “Η Ντιναμό Δρέσδης μπήκε δυνατά στη σεζόν, τελευταία δεν τα πάει καλά. Το μόνο σίγουρο είναι πως δεν πρέπει να την υποτιμήσουμε. Νιώθω περισσότερη ανυπομονησία παρά πίεση”, είπε ο προπονητής Γραμμόζης.

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε εκτός έδρας (1-0) του Αννόβερου. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης σημείωσε στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Καμίνσκι.

ΣΑΛΚΕ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Κράτησε το μηδέν στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της (δες το στην Betshop)

*2-3 γκολ στα 4/5 τελευταία παιχνίδια της.

ΝΤΙΝΑΜΟ ΔΡΕΣΔΗΣ ΑΝΑΛΥΣΗ

Πέντε ήττες σε έξι αγωνιστικές γνώρισε η Ντιναμό Δρέσδης, απολογισμός που την ανάγκασε να υποχωρήσει σημαντικά στο βαθμολογικό πίνακα. Την προηγούμενη βδομάδα δεν κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της Νυρεμβέργης στο “Rudolf-Harbig” (1-0). Οι φιλοξενούμενοι πήραν τον δεύτερο ρόλο στην αναμέτρηση, σκόραραν στο 21′ και κατάφεραν να διατηρήσουν το προβάδισμα μέχρι το τέλος.

Σε μεγάλη μέρα βρέθηκε ο τερματοφύλακας Ματένια που πραγματοποίησε πέντε αποκρούσεις. “Οι ποδοσφαιριστές μου θα παρουσιαστούν, όπως πάντα, έτοιμοι. Μπορεί τελευταία τα αποτελέσματα να μην είναι ιδανικά, παρόλα αυτά το ηθικό παραμένει ψηλά”, είπε ο προπονητής Σμιντ. Οι “κιτρινόμαυροι” αγνοούν τη νίκη στην έδρα της Σάλκε (δύο ισοπαλίες, δύο ήττες) σκοράροντας μόλις μία φορά.

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε εντός έδρας (1-0) από τη Νυρεμβέργη. Ο Κράους διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα στο 21′.