2η αγωνιστική

*Μετρούν 6/10 αναμετρήσεις με goal/goal τελευταία μεταξύ τους ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

*Δεν έχει σημειωθεί νίκη φιλοξενούμενου στα πρόσφατα 6 επίσημα παιχνίδια ανάμεσά τους.

Δείτε τα Προγνωστικά Ισπανίας

ΣΑΡΑΓΟΣΑ

Προηγούμενο ματς: Πήρε τη νίκη με σκορ 2-0, εντός έδρας, εναντίον της Βιγιαρεάλ Β’, στο πλαίσιο του πρωταθλήματος. Στο πρώτο μέρος οι ομάδες δεν αξιοποίησαν τις ευκαιρίες που δημιούργησαν κι έμειναν στο μηδέν. Στο 56’ ο Μαϊκέλ Μέσα σκόραρε για το 1-0, ενώ στο 63’ ο Φράντσο Σεράνο πέτυχε δεύτερο τέρμα και διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

H Σαραγόσα εκμεταλλεύτηκε τον παράγοντα έδρα και πανηγύρισε την πρώτη της νίκη στη σεζόν, στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος. Επιβλήθηκε της Βιγιαρεάλ Β’ (2-0), πετυχαίνοντας και τα δύο τέρματα στο δεύτερο μέρος. Πέρυσι, έκανε μια χρονιά μέτρια, έως κακή σε ορισμένα σημεία, καθώς έφτασε να παλεύει για την παραμονή, αν και ποτέ δεν έπεσε στη ζώνη του υποβιβασμού.

Ο Φραν Εσκριμπά είναι έμπειρος προπονητής, με γνώση του επιπέδου και των απαιτήσεων της κατηγορίας, παρέμεινε στην τεχνική ηγεσία, αλλά οι φιλοδοξίες φέτος είναι υψηλότερες. “Η Βαγιαδολίδ είναι ένα πολύ καλό τεστ για εμάς, ώστε να δούμε τι μπορούμε να πετύχουμε στην κατηγορία”, δήλωσε ο Ισπανός προπονητής.

Έχασε την τελευταία προπόνηση ο επιθετικός Χερμάν Βαλέρα, αλλά φαίνεται ότι θα είναι κανονικά διαθέσιμος.

Σαραγόσα Στατιστικά

*4/7 αναμετρήσεις έληξαν με goal/goal

*4/7 παιχνίδια τελευταία είχαν over 2.5

*Δέχεται γκολ σε 6/10 ματς εντός έδρας

ΒΑΓΙΑΔΟΛΙΔ

Προηγούμενο ματς: Πήρε τη νίκη με σκορ 2-0 εντός έδρας, εναντίον της Σπόρτινγκ Χιχόν, στο πλαίσιο του πρωταθλήματος. Στο 20’ ο Μπικούε σκόραρε για το 1-0 των γηπεδούχων, στο ημίχρονο. Στο 53’ ο Μόντσου έκανε το 2-0 και παράλληλα διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

H Βαγιαδολίδ μπήκε με το δεξί στη νέα αγωνιστική περίοδο, πανηγύρισε την κατάκτηση των τριών βαθμών επί της Σπόρτινγκ Χιχόν (2-0), μπροστά στο κοινό της, στο πρώτο επίσημο ματς της Σεγούντα Ντιβισιόν. Είναι γεγονός ότι πραγματοποίησε μέτρια χρονιά στη Λα Λίγκα πέρυσι, πάλεψε για την παραμονή στην κατηγορία, αλλά δε νίκησε στην τελευταία αγωνιστική και απέτυχε.

Άλλαξε προπονητή στο δεύτερο μισό της σεζόν, ήρθε ο Πάουλο Πεσολάνο ο οποίος παραμένει στο τιμόνι και ξεκινά τη νέα αγωνιστική περίοδο. “Ξέρουμε ότι χρειαζόμαστε ενίσχυση. Δε μπορώ να σκεφτώ ήδη την άνοδο, αν δεν έχω στο μυαλό μου πρώτο κάθε ένα παιχνίδι που έρχεται”, δήλωσε ο Ουρουγουανός τεχνικός.

Όσον αφορά την αποστολή, είναι εκτός οι αμυντικοί Χάβι Σάντσεθ και Νταβίδ Τόρες, ενώ αγωνίζεται με τη δεύτερη ομάδα για να πάρει παιχνίδια ο Ανουάρ Τουχαμί. Αμφίβολος ο Ιβάν Σάντσεθ.