* 29η αγωνιστική.

* Η Φερόλ έχει δεχτεί τουλάχιστον 1 γκολ σε καθεμιά από τις 9 συναντήσεις τους εντός δεκαετίας.

* Under 2,5 οι 4/5 τελευταίες αναμετρήσεις τους.

* Πρώτος γύρος: Ράσινγκ Σανταντέρ-Φερόλ 1-3 (30/10).

Δείτε τα Προγνωστικά Ισπανίας

ΦΕΡΟΛ

Προηγούμενο ματς: Ήττα από την Ελντένσε εκτός με 2-0. Αμφότερα τα γκολ τα δέχτηκε στο πρώτο μέρος από Τζούμιτς (33’) και Χουάντο Ορτούνιο (42’), ενδιάμεσα ο Τιμόρ έχασε πέναλτι (41’).

“Ξέχασε” να βγει στον αγωνιστικό χώρο μέχρι να βρεθεί πίσω με 2-0, επέτρεψε στην αντίπαλο να κάνει ό,τι θέλει. Στην επανάληψη κυρίως έχασε κάποιες ευκαιρίες να πετύχει ένα γκολ, δεν το κατάφερε ούτε αυτό.

Για πρώτη φορά μετά από πολύ καιρό έχει βρεθεί εκτός πρώτης εξάδας. Απολύτως κανένα πρόβλημα δεν συνιστά αυτό, ο στόχος ήταν η παραμονή και αυτό τώρα έχει αρχίσει να δικαιολογείται πλήρως. Ως προς αυτήν είναι πολύ καλά προς το παρόν, απέχει διψήφιο αριθμό από τη ζώνη, ακόμα και να συνεχίσει το αρνητικό σερί που τρέχει, δύσκολο να κινδυνέψει.

“Δεν επιτρέπεται να συνεχίσουμε να δεχόμαστε γκολ με τέτοια ευκολία” το παράπονο του Κριστόβαλ Παράλο προς τους παίκτες του. “Είναι μια κακή περίοδος απλά για μας, αλλά δεν χρειάζεται να της δίνουμε και μεγάλη έκταση, θα δουλέψουμε και θα επιστρέψουμε στα καλά αποτελέσματα” σχολίασε ο στόπερ Γιον Γκαρθία.

Ετοιμάζει αλλαγές ο κόουτς Παράλο, επιστρέφουν ο χαφ Άλεξ Λόπεθ και ο φορ Άλβαρο Χιμένεθ.

Φερόλ Στατιστικά

* Χωρίς νίκη στα 4 τελευταία, στα 3 πιο πρόσφατα δεν κατάφερε να σκοράρει.

* Στα 5 τελευταία μετράει 4 under 2,5, N/G τα 3 πιο πρόσφατα.

ΡΑΣΙΝΓΚ ΣΑΝΤΑΝΤΕΡ

Προηγούμενο ματς: Νίκησε με ανατροπή τη Λεγανές εντός με 2-1. Βρέθηκε πίσω από το γκολ του Ντιέγο Γκαρθία (7’), ισοφάρισε στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους με τον Βιθέντε, πήρε όλο το τρίποντο από το πέναλτι του “Πέκε” Φερνάντεθ (64’).

Εντυπωσιακή ανατροπή επί της πρωτοπόρου. Το πίστεψε και το έκανε, δεν βρήκε και τη Λεγανές σε πολύ σπουδαία μέρα, αλλά σημασία έχει η δική της εμφάνιση, η οποία ήταν αρκετά πειστική σε ακόμα ένα εντός απέναντι σε ομάδα της πρώτης εξάδας μετά από το 2-0 επί της Εσπανιόλ.

Πλησίασε ξανά μια ανάσα από την πρώτη εξάδα, αλλά αυτό συμβαίνει όλη τη σεζόν, μέχρι στιγμής. Τώρα είναι η ώρα να δείξει ότι μπορεί να μπει, κερδίζοντας μια αντίπαλο από την οποία υπολείπεται σε βαθμούς.

Άρχισε τις υπερβολές ο κόουτς Χοσέ Αλμπέρτο Λόπεθ, ο οποίος έχει κάνει αρκετές τέτοιου τύπου άστοχες δηλώσεις κατά καιρούς μέσα στη σεζόν. “Αν δεν ανεβούμε κατηγορία, ποιο το νόημα να μπούμε στα πλέι οφ” ανέφερε, προσθέτοντας περιττό άγχος στους παίκτες του και έναν στόχο που μάλλον δεν είναι και τόσο εφικτός με την εικόνα που έχει η ομάδα της Σανταντέρ φέτος.

Τιμωρημένος ο χαφ Αλδασόρο, σταθερά έξω οι μακροχρόνιοι απόντες.