*Φάση ομίλων – 2η αγωνιστική

*Η αναμέτρηση θα διεξαχθεί με περιορισμένο αριθμό φιλάθλων.

*Οι δύο ομάδες έχουν διασταυρώσει ξίφη έξι φορές στο παρελθόν, όλες στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ (1997, 1998, 1999). Ο Ολυμπιακός μετράει δύο νίκες, η Πόρτο τρεις και μία αναμέτρηση ολοκληρώθηκε ισόπαλη (7-7 τα γκολ).

*Δεκατέσσερις φορές αντιμετώπισε ελληνικές ομάδες στο παρελθόν η Πόρτο μετρώντας πέντε νίκες, τρεις ισοπαλίες και έξι ήττες (16-17 τα γκολ). Στο “Dragão” έχει απολογισμό 4-1-2.

*Η Πόρτο γνώρισε την εντός έδρας ήττα από τον Παναθηναϊκό (1-0) με γκολ του Ολισαντέμπε στα προημιτελικά του Κυπέλλου ΟΥΕΦΑ. Στη ρεβάνς επικράτησε στην παράταση με 2-0.

*Ο Ολυμπιακός έχει δώσει συνολικά 17 αναμετρήσεις με ομάδες από την Πορτογαλία έχοντας απολογισμό 8-2-7 (21-21 τα γκολ). Στις οχτώ εκτός έδρας σημείωσε μία νίκη, δύο ισοπαλίες και πέντε ήττες.

*Στην τελευταία επίσκεψή του στην Πορτογαλία ο Ολυμπιακός ηττήθηκε με 3-1 από την Σπόρτινγκ Λισαβόνας το 2017 στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ. Η μοναδική νίκη του σε αυτή χρονολογείται το 2016 επί της Αρούκα (1-0).

Πόρτο – Ολυμπιακός στην Stoiximan

Δείτε τα Προγνωστικά Champions League

ΠΟΡΤΟ ΑΝΑΛΥΣΗ

Στα νικηφόρα αποτελέσματα επέστρεψε η Πόρτο μετά από τρεις αναμετρήσεις (0-1-2) επικρατώντας της Ζιλ Βιθέντε (1-0 εντός) για την 5η αγωνιστική του πρωταθλήματος το Σάββατο. Οι φιλοξενούμενοι είχαν την πρώτη καλή ευκαιρία στην αναμέτρηση, προτού οι “δράκοι” ανεβάσουν κατακόρυφα ρυθμούς φτάνοντας στο γκολ με την κοντινή προβολή του Εβανίλσον.

Λίγο μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Ουρίμπε νικήθηκε από την άσπρη βούλα του πέναλτι, η Πόρτο συνέχισε να δημιουργεί ευκαιρίες και δεν πτοήθηκε από το γεγονός πως αγωνίζονταν με δέκα παίκτες για περισσότερα από 15′. Στις πέντε τελευταίες αναμετρήσεις που έδωσε στο Τσάμπιονς Λιγκ γνώρισε τέσσερις ήττες, πανηγυρίζοντας τη νίκη επί της Κράσνονταρ (1-0 εκτός). Δεν σημειώθηκε ισοπαλία στο “Dragao” σε 13 αναμετρήσεις (οχτώ νίκες, πέντε ήττες).

“Πρέπει να δούμε τον Ολυμπιακό ως μία ομάδα που έχει πολλές συμμετοχές στο Τσάμπιονς Λιγκ, που είναι συνηθισμένη σε αυτό το επίπεδο. Θα πρέπει να συνυπολογίσουμε το γεγονός ότι η διοργανώτρια προστατεύει τις ομάδες της ενόψει των ευρωπαϊκών διοργανώσεων, καθώς ανέβαλε το σημαντικό ματς που είχαν κόντρα στον ΠΑΟΚ”, είπε ο προπονητής Σέρτζιο Κονσεϊσάο. Την Παρασκευή η Πόρτο ταξιδεύει στην έδρα της Πάκος Φερέιρα για την 6η αγωνιστική.

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε εντός έδρας με 1-0 της Ζιλ Βιθέντε. Το μοναδικό γκολ σημείωσε ο Εβανίλσον στο 41′. Οι γηπεδούχοι αστόχησαν σε πέναλτι του Ουρίμπε στο 59′ και έμειναν με δέκα παίκτες στο 74′.

ΠΟΡΤΟ Στατιστικά

*GG στα 7/9 τελευταία παιχνίδια της (δες το στην Stoiximan)

*Over 2,5 στα 8/9 τελευταία παιχνίδια της.

Παίξε Νόμιμα στην Stoiximan | 21+ MGA (ΚΛΙΚ ΕΔΩ)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΑΝΑΛΥΣΗ

Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις το Σαββατοκύριακο ο Ολυμπιακός, καθώς η σπουδαία αναμέτρηση με τον ΠΑΟΚ στην Τούμπα για την 6η αγωνιστική αναβλήθηκε. Την προηγούμενη βδομάδα οι “ερυθρόλευκοι” μπήκαν με το δεξί στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ, επικρατώντας της Μαρσέιγ με 1-0 στο “Γεώργιος Καραϊσκάκης”. Ήταν καλύτεροι σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, δημιούργησαν καλές ευκαιρίες για να σκοράρουν, κάτι που έπραξαν στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων με την κεφαλιά του Χασάν, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο την σέντρα ακριβείας του Βαλμπουενά από τα δεξιά.

Αήττητοι παραμένουν οι “ερυθρόλευκοι” σε τέσσερις αναμετρήσεις στο Τσάμπιονς Λιγκ (3-1-0), στις οποίες κράτησαν ισάριθμες φορές ανέπαφη εστία. Μακριά από το “Γεώργιος Καραϊσκάκης” έχουν απολογισμό 2-2-6 σε δέκα (GG & over 2,5 σε πέντε). Στη συνέντευξη Τύπου που παραχώρησε ο προπονητής Πέδρο Μαρτίνς αποκάλυψε πως Μπα και Σουντανί βρέθηκαν θετικοί σε κορωνοϊό, για αυτό κι έμειναν στην Ελλάδα.

“Θα υπάρξουν στιγμές που η Πόρτο θα είναι ανώτερη και άλλες στιγμές που θα είμαστε εμείς. Θα είναι ισορροπημένο ματς και θα πρέπει να πάρουμε τις αποφάσεις μας για το πώς θα το αντιμετωπίσουμε”, είπε μεταξύ άλλων. Το Σάββατο ο Ολυμπιακός υποδέχεται τον Απόλλων Σμύρνης για την 7η αγωνιστική.

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε εντός έδρας με 1-0 της Μαρσέιγ. Σκόραρε με κεφαλιά ο Χασάν στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων.